UPPGIFTER: Storbritannien förväntas ge Ukraina positivt besked under dagen

2022 05 06

Storbritanniens utrikesminister Liz Truss kommer på onsdagen tillkännage att hon vill att Storbritannien och anda länder i Väst ska skicka stridsflygplan till Ukraina.

Utrikesministern kommer att tillkännage sitt besked i ett tal senare på onsdagen, rapporterar BBC News.

Planen ses som en del i Storbritanniens långsiktiga militära stöd till Ukraina.

Måste gå ännu längre

I sitt tal kommer hon konstatera att västvärlden måste kraftsamla och måste vara redo för att gå ännu längre i sitt militära stöd till Ukraina, erfar BBC.

Storbritanniens förväntade besked är en mycket positiv nyhet för Ukraina.

Har vädjat om en leverans

Landet har tidigare, vid flera tillfällen, vädjat om leveranser av stridsflygplan. Särskilt stridsflygplan från sovjettiden, då ukrainska piloter är bekanta med att hantera sådana plan.

Allierade i västvärlden har tidigare varit ovilliga att svara på Ukrainas vädjan. En rädsla för att en leverans av stridsflygplan skulle provocera Ryssland har varit ett huvudargument bakom nekandet av Ukrainas vädjan.

Flera tunga vapen

Men i takt med att Nato-medlemmar har ökat sitt stöd förväntas Liz Truss deklarera att allierade måste gå ännu längre i sitt stöd, rapporterar BBC.

Enligt nyhetskanalen förväntas hon säga att västmakterna måste gräva djupt i sina vapenlager och ge Ukraina fler tunga vapen som stridsvagnar och flygplan.

Stoppa rysk energi

Utrikesministern förväntas även kräva ett totalstopp av import av rysk olja och gas i Europa, erfar BBC.

Vidare kommer Truss konstatera att hon vill se en ”omstart” av det internationella säkerhetssystemet som hon anser har misslyckats med tanke på utvecklingen i Ukraina.

Helomvändning

Liz Truss förväntade besked kommer kort efter att Tyskland gjort en helomvändning och bestämt sig för att skicka avancerade vapen till Ukraina.

Tysklands utrikesminister Christine Lambrecht bekräftade beslutet under tisdagen. Tyskland kommer att skicka luftvärnssystemet Gepard till Ukraina

Att offentliggöra beskedet sägs vara en taktik från tysk sida. Den tyska regeringen vill mildra kritiken mot landets ovilja att skicka vapen och vill visa att Tyskland har svängt i frågan, rapporterar flera tyska medier.

Foto: T. Burke

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 08

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen