UPPGIFTER: Förväntas ge nytt besked om Ukraina på fredag

2022 09 27

Rysslands president Vladimir Putin kommer sannolikt ropa ut en ny delseger i kriget mot Ukraina senare i veckan.

Det handlar om att diktatorn troligtvis kommer att förklara att de ryskockuperade regionerna Donetsk, Luhansk, Cherson och Zaporizhzhia formellt ansluter sig till Ryssland.

Uppgifterna kommer från Storbritanniens försvarsministerium.

– President Putin är schemalagd att adressera det ryska parlamentet fredagen den 30 september, framhåller ministeriet i en uppdatering på Twitter.

Pågår "folkomröstning"

Regionerna i fråga är samma som det de senaste dagarna pågått en illegitim “folkomröstning” huruvida områdena ska tillhöra Ryssland eller inte.

Omröstningarna förväntas att stänga under tisdagen.

Enligt det brittiska försvarsministeriet hoppas Kreml att utropandet ska bidra till att stärka opinionen för Putins invasion av grannlandet.

– Rysslands ledare hoppas nästan säkert att varje tillkänangivande om anslutning kommer att ses som en upprättelse för den “särskilda militära operationen” och kommer att befästa det patriotiska stöder för konflikten, uttrycker myndigheten på Twitter.

Ökat motstånd bland folket

Någonting som dock kan vara för sent, eftersom att missnöjet med invasionen pyr efter att Putin beordrat in 300 000 reservister till kriget.

– Denna strävan kommer sannolikt att undermineras av den ökande inhemska medvetenheten om Rysslands senaste bakslag på slagfältet och betydande oro över den partiella mobilisering som tillkännagavs förra veckan.

Beväpnade soldater samlar röster

Från internationella medier kommer flera rapporter om hur den så kallade folkomröstningen har gått till. 

Bland annat uppger BBC att beväpnade soldater gått dörr till dörr för att samla in människors röster.

– Du måste svara muntligt och soldaten markerar svaret på bladet och behåller det, säger en kvinna i staden Enerhodar till kanalen.

Minderåriga i röstlängden

Ukrainska tjänstemän uppger liknande information och säger till CNN att människor tvingas till att rösta.

Enligt en rapport från landets statliga säkerhetstjänst har “Folkrepubliken Donetsk” även inkluderat minderåriga i röstlängden.

– Inkräktarna hoppas kunna utöka “valbasen” för att stödja anslutningen av den östra delarna av Ukraina till Ryska federationen och involvera lokala invånare i åldrarna 13 till 17 i pseudoröstning, framhåller rapporten enligt The Guardian.

Nato: “Måste vara beredda”

Bland västvärldens ledare anses “folkomröstningarna” snarare vara en eskalering från Kremls sida för att kunna annektera regionerna.

– Det är precis vad vi behöver vara beredda på – att Ryssland kommer att använda dessa skenröster för att ytterligare eskalera kriget i Ukraina, säger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg till CNN.

– Men dessa röster har ingen legitimitet och de ändrar naturligtvis ingenting. Detta fortsätter att vara ett anfallskrig från Ryssland mot Ukraina.

Foto: President of Russia Office


Natoland har skickat ut två krigsfartyg – “en nödsituation”

2025 07 14

Natoländerna Italien och Grekland slår larm om ett nytt land.

Ryska vapen flödar till Libyen i Nordafrika.

Det varningen kommer nu allt intensivare från de två Natomedlemmarna och riktas direkt till Europa, rapporterar Politico.

– Libyen är en nödsituation som Europa måste hantera tillsammans, framhåller Italiens utrikesminister Antonio Tajani enligt tidningen.

Skickat ut två krigsfartyg

Enligt Italien och Grekland riskerar Natos och EU:s stora fokus på Ukraina att allianserna missar ett allvarligt hot mot Europas säkerhet som växer fram i Lybien.

Dels ökar flyktingströmmen från landet, dels ökar Rysslands inflytande. Ryska vapen flödar in i landet och planer på en ny flottbas i hamnstaden Tobruk finns på agendan.

Grekland oroas dessutom över att det Natoallierade landet Turkiet söker hjälp från Libyen i den territoriella frågan om Medelhavets uppdelning.

Aten har också skickat två krigsfartyg för att utföra patruller utanför Libyen som svar på migrationsökningen och dess strategiska oro över att dess ärkerival, Turkiet, samarbetar med libyerna för att dela upp Medelhavet i maritima zoner för energiutvinning, rapporterar Politico.

Hjälper Ryssland

Även enskilda EU-diplomater har slagit larm om utvecklingen i Libyen. Gensvaret från övriga Europa och Nato har dock hittills varit svalt.

– Rysslands roll i Libyen fortsätter att expandera och används som den centrala noden i sin afrikanska strategi, framhåller en diplomat enligt samma tidning.

Bland annat uppges Libyen hjälpa Moskva att kringgå sanktioner och använda migration som “vapen”.

Tusentals anländer till Kreta

Grekland gav förra veckan besked om nya hårda migrationslagar för att hantera ökningen av antalet migranter från Libyen på Kreta. 

Det sker mitt under högsäsongen för turismen. Hittills har 9 000 personer anlänt till Kreta från Libyen sedan årets början. De flesta har kommit de senaste veckorna.

– En nödsituation kräver nödåtgärder och därför har den grekiska regeringen fattat beslutet att informera Europeiska kommissionen om att den kommer att avbryta handläggningen av asylansökningar, initialt i tre månader, för de som anländer till Grekland från Nordafrika sjövägen, framhäver Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis.

Foto: Jim Hampshire, US Navy

Text: Redaktionen


Trump har fått nog av Putin – “massivt” besked om kriget

2025 07 14

USA är nära en “vändpunkt” i kriget gällande Rysslands invasion av Ukraina.

Det säger den republikanska senatorn Lindsey Graham, som drivit på för “benkrossande” sanktioner mot Kreml.

Nu framhåller han att måttet tycks vara rågat.

– I månader har president Trump försökt locka Putin till förhandlingsbordet. Han har infört tullar mot länder som tillåter fentanyl att komma in i vårt land, ett annat dåligt beteende, men lämnat dörren öppen när det gäller Ryssland. Den dörren är på väg att stängas, säger Graham till CBS och tillägger:

– En av de största felberäkningarna Putin har gjort är att spela Trump. Och håll bara utkik, under de kommande dagarna och veckorna kommer det att göras en massiv ansträngning för att få Putin till förhandlingsbordet.

Första beskedet: skickar Patriot

Natten till måndagen kommer det första beskedet.

USA skickar de för Ukraina efterlängtade Patriotmissilerna till det krigsdrabbade landet, bekräftar Donald Trump.

– Vi kommer att skicka Patriots, som de desperat behöver, eftersom Putin verkligen överraskade många människor. Han pratar trevligt och bombar sedan alla på kvällen. Det finns ett litet problem där. Jag gillar det inte, säger presidenten enligt Reuters.

"Vapen kommer flöda"

I torsdags sade Trump att han sannolikt skulle komma med ett mycket viktigt tillkännagivande om Ryssland under måndagen. Fler besked kan därmed följa.

– Vi kommer i princip att skicka dem diverse mycket sofistikerad militär utrustning. De kommer att betala oss 100 procent för det, och det är så vi vill ha det, säger Trump.

Lindsey Graham talar i liknande termer.

– Under de kommande dagarna kommer ni få se vapen flöda på rekordnivåer för att hjälpa Ukraina att försvara sig, säger senatorn.

"Extremt trött på Putin"

Enligt Graham kan vapenleveranserna ske parallellt med de omtalade sanktionerna, som bland annat innebär 500 procentiga tullar mot länder som handlar energi med Ryssland.

Senatorn beskriver åtgärden som en “slägga mot Putins ekonomi och alla länder som stöttar Putins krigsmaskin”.

– Vi går efter de människor som håller igång Putin, och ytterligare sanktioner mot Ryssland självt. Detta är verkligen en slägga som president Trump har tillgång till för att avsluta det här kriget.

Flera medier spekulerar i om Trumps och Putins “bromance” officiellt är över i och med nattens besked.

Han gör detta eftersom han är extremt trött på Putin och för närvarande inte tror att han kan få Putin till förhandlingsbordet och få en hållbar lösning på situationen i Ukraina, framhåller exempelvis danska TV2:s USA-korrespondent Lotta Mejhde till den egna kanalen.

LÄS MER: Trump överväger nytt beslut – vill skicka meddelande till Ryssland

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder resp President of Russia Office)

Text: Redaktionen