Läget förvärras för Volvo

2023 06 26

Ukraina har svartlistat det svenska storföretaget Volvo Cars största ägare, Geely Holding.

Det meddelade ukrainska myndigheter under midsommarhelgen.

Anledningen till beslutet är att Geely fortsätter att sälja fordon i Ryssland, betalar skatt i landet och därmed göder den ryska krigskassan.

Kinesiska Geely är största ägare i biltillverkaren Volvo Cars och näst största ägare i lastbils- och busstillverkaren Volvo.

På årsbasis uppges Geely ha mer än fördubblat nettovinsten i Ryssland, rapporterar tidningen Affärsvärlden.

– Geely har fortsatt att betala skatt till Rysslands budget, aktivt stödja dess ekonomi och följaktligen sponsra aggressionen mot Ukraina vid en tidpunkt då de flesta biltillverkare från Europa, Japan och Korea slutade sälja på den ryska marknaden efter invasionen av Ukraina, framhåller den ukrainska antikorruptionsmyndigheten Nazk i ett uttalande, enligt tidningen.

Utreder bojkott

Nu utreder Försvarsmakten det fortsatta samarbetet med Volvo Cars, rapporterar Di.

Det svenska försvaret uppges vara nära att inleda en bojkott av fordon från det svenska storföretaget.

– Frågan är nationell och berör flertalet myndigheter och organisationer. Det är därför viktigt att frågan bereds gemensamt i staten. Initiala kontakter mellan myndigheter är tagna, framhåller Marie Tisäter, kommunikatör vid Försvarsmakten, i en kommentar till Di.

”Det finns en förvirring”

Enligt Volvo Cars har det uppstått en ”förvirring” i rapporteringen om Geely Holding.

I en intervju med DN framhåller Magnus Holst, som arbetar med PR och kommunikation på svenska Volvo Cars, att ”det finns en förvirring kring vad som är Geely Holding och vad som är Geely Auto”.

– Vår huvudägare är Geely Holding. Geely Holding är också delägare i ett bilföretag som heter Geely Auto. Vi ägs inte av Geely Auto, jag vill bara poängtera det, säger han till DN.

Volvo Cars har, till skillnad från storägaren Geely Holding, lämnat Ryssland helt och hållet.

– Vi drog oss ur Ryssland i februari förra året och vi har avvecklat vårt säljbolag i Ryssland, säger Magnus Holst till DN.

Flera aktörer diskuterar bojkott

Även Göteborgs stad och Västra Götalandsregionen utreder en potentiell bojkott av Volvo Cars.

– Vi vill inte att några av Västra Götalandsregionens invånares skattepengar ska bli skattepengar i Ryssland och finansiera kriget, säger Håkan Andersson (S), ordförande i styrelsen för fastighet, stöd och service i regionen, till SR Ekot.

Foto: A. Cai

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna fanns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttryckte länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen