12 aug 26

UPPGIFTER: Förskolebarn har hittat död person

2024 05 16

En förskoleklass har hittat en död person.

Det var under tisdagen som förskoleklassen gjorde det makabra fyndet.

Barnen var på utflykt i ett skogsområde i närheten av förskolan i Landvetter, rapporterar GP.

Planen var att barnen skulle ha picknick.

Men i stället upptäckte man alltså en död person i skogen.

– Barnen är chockade såklart, säger förskolans verksamhetschef Hasby Lyrhem till tidningen.

– De förstod vad de såg.

Kontaktade polisen

När de fick syn på den döda personen rusade barnen tillbaka till förskolan.

Därefter har en av pedagogerna kontaktat polisen, som omedelbart begav sig till platsen där kroppen hade hittats.

Efter händelsen har såväl förskolebarnen som pedagogerna fått ett omfattande stöd.

Verksamhetschefen vittnar om att även hon själv blev extremt chockad över händelsen.

– Men också orolig för barnen för det här kan ju skapa trauma. Även för pedagogerna. Det gör det ännu viktigare att stötta dem, förklarar hon.

Fick hjälp av psykologer

Barnen togs om hand på förskolan efter den tragiska händelsen.

Barnens vårdnadshavare blev också kontaktade, och psykologer kallades till förskolan.

Vårdnadshavarna fick även med sig ett informationsbrev om händelsen när de kom och hämtade sina barn. De har även satts i kontakt med bland annat barnavårdscentralen.

Även personalen på förskolan har erbjudits stöd och hjälp, bland annat av företagshälsovården, efter tisdagens obehagliga händelse.

Misstänker inte brott

Polisen misstänker inte att det ligger brott bakom dödsfallet, uppger Aftonbladet.

Några övriga uppgifter kring dödsfallet är i nuläget inte kända.

Den avlidna personen ska dock vara identifierad, och anhöriga har underrättats.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen