24 aug 26

UPPGIFTER: Förskolebarn har hittat död person

2024 05 16

En förskoleklass har hittat en död person.

Det var under tisdagen som förskoleklassen gjorde det makabra fyndet.

Barnen var på utflykt i ett skogsområde i närheten av förskolan i Landvetter, rapporterar GP.

Planen var att barnen skulle ha picknick.

Men i stället upptäckte man alltså en död person i skogen.

– Barnen är chockade såklart, säger förskolans verksamhetschef Hasby Lyrhem till tidningen.

– De förstod vad de såg.

Kontaktade polisen

När de fick syn på den döda personen rusade barnen tillbaka till förskolan.

Därefter har en av pedagogerna kontaktat polisen, som omedelbart begav sig till platsen där kroppen hade hittats.

Efter händelsen har såväl förskolebarnen som pedagogerna fått ett omfattande stöd.

Verksamhetschefen vittnar om att även hon själv blev extremt chockad över händelsen.

– Men också orolig för barnen för det här kan ju skapa trauma. Även för pedagogerna. Det gör det ännu viktigare att stötta dem, förklarar hon.

Fick hjälp av psykologer

Barnen togs om hand på förskolan efter den tragiska händelsen.

Barnens vårdnadshavare blev också kontaktade, och psykologer kallades till förskolan.

Vårdnadshavarna fick även med sig ett informationsbrev om händelsen när de kom och hämtade sina barn. De har även satts i kontakt med bland annat barnavårdscentralen.

Även personalen på förskolan har erbjudits stöd och hjälp, bland annat av företagshälsovården, efter tisdagens obehagliga händelse.

Misstänker inte brott

Polisen misstänker inte att det ligger brott bakom dödsfallet, uppger Aftonbladet.

Några övriga uppgifter kring dödsfallet är i nuläget inte kända.

Den avlidna personen ska dock vara identifierad, och anhöriga har underrättats.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Ny regel för pensionärer – måste anmäla direkt

2026 08 28

Pensionsmyndigheten går ut med en viktig uppmaning.

Sedan den 1 juli gäller nya regler vid pensionsutbetalningar.

Det handlar om en sanktionsavgift och en bidragsspärr, som införts för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.

– En sanktionsavgift är en avgift du kan behöva betala om du har orsakat en felaktig utbetalning och du har fått ett beslut om återkrav, uppger myndigheten.

Viktigt att anmäla

Med anledning av regeländringen uppmanar Pensionsmyndigheten nu svenska pensionärer att vara extra vaksamma gällande sina utbetalningar.

Vissa förändringar måste anmälas direkt. Annars är risken att man åker på en onödig avgift.

Sanktionsavgiften motsvarar 25 procent av det belopp som ska återbetalas. Under år 2026 kommer en beslutad sanktionsavgift vara minst 2 368 kr, framhåller myndigheten.

Bidragsspärr

Pensionsmyndigheten kan framöver också besluta om en bidragsspärr. Det kan bli aktuellt om någon medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat in oriktiga uppgifter, inte anmält ändringar som berör pensionen eller avstått från att lämna in vissa uppgifter.

– En bidragsspärr betyder att du under en viss tid inte har rätt till en ersättning från oss. Det kan vara från tre månader till tre år, uppger myndigheten.

Läs också: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

14 dagar

Förändringar som kan påverka pensionen ska göras inom 14 dagar, vilket är viktigt då Pensionsmyndigheten gör regelbundna kontroller hos exempelvis Skatteverket och olika tjänstepensionsbolag.

– Du ansvarar själv för att meddela oss om det skett en förändring som kan påverka din pension eller andra förmåner, framhåller myndigheten.

Förändringar som kan påverka pensionen är exempelvis om man:

  • Flyttar ihop med din make, maka eller registrerade partner efter att ni har bott isär.
  • Blir sambo med någon du har eller har haft barn tillsammans med sedan tidigare.
  • Blir ensamstående eller flyttar till ett äldreboende.
  • Flyttar utanför Sverige.
  • Får ny eller ändrad pension eller livränta från ett annat land.

När det gäller elstöd behöver det inte anmälas.

Källa: Pensionsmyndigheten

Läs mer: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen