UPPGIFTER: Finansministern ger privat löfte – USA på väg att backa

2025 04 22

USA:s finansminister Scott Bessent har enligt uppgifter sagt i ett privat möte att USA är redo att trappa ner handelskriget med Kina.

President Donald Trumps hårda tullpolitik har chockat världen de senaste veckorna.

Världens börser och marknader har också reagerat starkt, och på tisdagen har IMF slagit larm om att världen är på väg in i en ny, svårare ekonomisk era.

Nu kommer uppgifter om att USA:s finansminister Scott Bessent har öppnat för att handelskriget med Kina kan trappas ned eftersom det är ”ohållbart”.

Situationen ”ohållbar”

Scott Bessent uppges ha kommenterat frågan i samband med ett privat möte med investerare, enligt källor till Bloomberg.

Mötet ska ha organiserats av banken JPMorgan i Washington DC.

På mötet ska Bessent ha sagt till deltagarna att handelskonflikten med Kina är ”ohållbar”, enligt nyhetsbyrån.

Därför förväntar han sig inte att den kommer att eskalera.

Tvärtom ska Bessent på mötet ha sagt att han förväntar sig en nedtrappning av handelskonflikten, som har skapat stor oro i världen men hittills inte lett till att Kina har gett vika.

Tror på uppgörelse

På mötet ska Bessent också ha beskrivit tullarna mot Kina som ett slags embargo.

Enligt nyhetsbyråns källor sade Bessent också att formella förhandlingar med Kina inte har inletts än.

Trots det så anser den amerikanska finansministern att en uppgörelse fortfarande är möjlig och att man kommer att hitta en lösning på handelskriget mellan de två stormakterna.

Huruvida Bessent sade någonting om handelskriget med övriga världen, exempelvis Europa, framgår inte.

Som finansminister har Scott Bessent varit utsatt för hård press sedan Donald Trump lanserade sitt tullpaket.

Direkt efter att tullpaketet presenterades, blev finansministern överöst av textmeddelanden från amerikanska finanstoppar som vädjade till Bessent om att försöka bromsa Trump i dennes handelskrig.

Scott Bessent uppges dock inte ha spelat den avgörande roll när Trumps tullpaket utformades, enligt nyhetsbyrån.

Foto: S Davis resp United States Department of the Treasury

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


Trump vägrar toppmöte – kräver att värdlandet kastas ut

2025 11 05

USA:s president Donald Trump vägrar att delta på nästa G20-toppmöte.

Under ett besök hos American Business Forum i Miami meddelar Trump att han tänker nobba mötet, som äger rum i Johannesburg senare i november.

Presidenten riktar hård kritik mot värdlandet Sydafrika, som han anser borde uteslutas från G20.

– Sydafrika borde inte vara med i G20 längre. Det som har hänt där är väldigt dåligt, säger Trump enligt Reuters.

– Jag tänker inte representera vårt land där. De [Sydafrika] borde inte vara där, fortsätter presidenten.

Kalabalik i Vita huset

Trump har upprepade gånger anklagat Sydafrika för att tillåta folkmord på vita medborgare och konfiskering av mark från vita jordbrukare. Han har kallat det för "ett massivt brott mot mänskliga rättigheter".

När Trump tog emot sin sydafrikanske motsvarighet Cyril Ramaphosa i Ovala rummet spelade han upp en video som påstås visa bevis för ett folkmord på vita i Sydafrika. Trump visade också upp tryckta kopior på artiklar, som enligt honom visar vita sydafrikaner som har dödats.

– Död, död och död, sade Trump med hänvisning till bilderna.

Den sydafrikanske presidenten dementerade att det förekommer ett folkmord på vita i landet. Han uppgav att det visserligen förekommer brott i Sydafrika, men att majoriteten av offren är svarta.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Omstritt ämne 

Frågan om markägande är en omtvistad fråga i Sydafrika. Majoriteten av jordbruksmarken ägs fortfarande av vita människor, tre decennier efter apartheids slut. Av den inhemska produktionen kommer 95 procent från de storjordbruk som fortfarande oftast ägs av vita.

Efter apartheidtiden (1948–1994) har delar av jordbruksmarknaden, cirka 10 procent, omfördelas från vita till svarta. Den sydafrikanska regeringens mål är att en tredjedel av marken ska byta ägare.

Reformen har kritiserats av både den vita och svarta befolkningen, rapporterar Utrikespolitiska institutet.

– Svarta anser att den går för långsamt och de vita anklagar regeringen för att ge jord till många som inte brukar den. Det radikala vänsterpartiet EFF liksom vänsterkrafter inom regeringspartiet ANC har uppmanat till ockupation av mark ägd av vita, framhåller UI i en analys.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé 

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen