UPPGIFTER: Farliga djur skickas till Sverige

2024 09 27

Hundar som är potentiellt farliga skickas till Sverige för att slippa avlivas.

Det handlar om hundar av kamphundrasen American bully XL.

Uppfödning av dessa hundar kommer att förbjudas på Irland nästa vecka, rapporterar TV4.

Det innebär att hundar riskerar att avlivas.

Men för att hundarna ska kunna undgå det ödet skickas vissa av dem iväg – till Sverige.

Hemska attacker

Förbudet på Irland kommer efter en rad incidenter där American XL bully varit inblandade.

Det handlar om horribla attacker, enligt Irish Times.

2022 fick en pojke i Co Wexford svåra skador i ansiktet efter att ha blivit attackerad av en hund.

Året efter förlorade en kvinna i Limerick livet efter att ha blivit attackerad av sina egna hundar, av vilka en var en American XL bully, enligt tidningen.

Därför har den irländska regeringen nu beslutat om ett förbud mot att importera, föda upp, sälja eller omplacera kamphundrasen på Irland, enligt TV4.

Förbudet träder i kraft den 1 oktober.

Men vissa av hundarna har skickats eller kommer att skickas till Sverige för att slippa avlivas, rapporterar kanalen.

”På många sätt lite läskigt”

22 hundar har skickats till Sverige.

– Det är på många sätt lite läskigt, den här typen av hund som har hanterats och avlats på ett sätt som inte kan säkerställa är absolut en risk, säger hundcoachen Fredrik Steen till kanalen.

Han understryker att det krävs stor kunskap för att ta hand om hundarna.

– Här krävs en enorm kunskap och ansvar för de som tar rollen att ta hit hundarna och slussa dem vidare. Det är ett ansvar som jag tror väldigt få hundexperter skulle våga ta, säger Fredrik Steen.

”Tiden har börjat ticka”

Det är Föreningen Hundar utan hem som ligger bakom det svenska initiativet.

– Många kärleksfulla familjehundar kommer att överges den närmsta tiden. För de hundar av XL bully-typ som redan sitter och väntar på sitt för-alltid-hem har oddsen nu försämrats avsevärt, skriver föreningen på sin hemsida.

De vädjar därför om allmänhetens hjälp.

– Tiden för dessa hundar har börjat ticka och vi behöver er hjälp att hjälpa dessa hundar innan lagen träder i kraft. Den 1 oktober kommer dessa hundar att avlivas om de inte får ett hem, enligt föreningen.

Folk som vill hjälpa till uppmanas att öppna upp sitt hem för någon av hundarna, men föreningen understryker att det ställs större krav på hem som vill ta emot den här typen av hundar.

Text: Redaktionen


JUST NU: Lågprisjätte expanderar kraftigt – 100 nya varuhus

2025 07 11

Lågpriskedjan Jula storsatsar i Sverige med omnejd.

Fram till 2030 planerar Jula att öppna 100 nya varuhus i Sverige, Norge, Finland och Polen.

Nu står det klart var två av varuhusen slår upp portarna.

Under våren 2026 öppnar Jula ytterligare ett varuhus i Helsingborg. Några månader senare öppnar ett nytt varuhus i Strängnäs.

– För oss är det viktigt att finnas där våra kunder finns. Vi vill göra det enkelt att handla till låga priser – och samtidigt inspirera till att fixa saker själva, oavsett om det gäller små eller stora projekt, säger Johan Sjöhagra, vd Jula.

”Känns fantastiskt”

Det nya varuhuset i Strängnäs får en total yta på cirka 2 400 kvadratmeter.

– Etableringen är ett viktigt steg i Julas fortsatta satsning på fysisk handel och innebär att bolaget stärker sin närvaro inte bara i Strängnäs, utan i hela Mälardalen, säger Johan Sjöhagra.

– Det är en viktig region, och det känns inspirerande att bli en del av det lokala handelslivet där. Vi tror starkt på den här etableringen

Varuhuset i stadsdelen Råå i Helsingborg blir Julas andra butik i staden.

– Det känns fantastiskt att få öppna ännu ett varuhus i Helsingborg. Vi ser en stark efterfrågan i regionen, och tillsammans med våra befintliga varuhus i Väla, Hyllinge, Löddeköpinge och Landskrona kan vi nu komma ännu närmare kunderna i södra Skåne. Det här är ett naturligt steg i vår ambition att finnas där våra kunder är, kommenterar Johan Sjöhagra.

LÄS MER: FOREX UPPMANAR: Kom och ta ut kontanter 

Går urstarkt

Butiksöppningarna presenteras efter att Jula redovisat ett historiskt rörelseresultat.

Lågpriskedjan går bättre än någonsin.

– Jula har haft en mycket stark start på året. Vi slår försäljningsrekord och ligger nära en kvarts miljard över föregående år. Försäljningen går för högtryck, säger Johan Sjöhagra.

LÄS MER: Stort larm om kronan 

Foto: 

Text: Redaktionen


KVINNA FÖRSVUNNEN: Polisen går ut med bild – militären kopplas in

2025 07 11

En 63-årig kvinna är försvunnen.

Hon lämnade sin bostad i södra Lund under torsdagen.

Några timmar senare anträffades kvinnans bil Skryllegården – ett skogsområde mellan Dalby och Södra Sandby i Lunds kommun.

Polisen sökte området med helikopter men kvinnan hittades inte.

Nu vädjar myndigheten till allmänheten.

– Med hänsyn till kvinnas liv och hälsa är det angeläget att hon kan anträffas snarast, framhåller polisen i ett uttalande.

Går ut med bild: "Ring 112" 

På sin hemsida har polisen publicerat en bild på den försvunna kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Polisen har också gått ut med flera signalement för att få hjälp att hitta 63-åringen:

- Brunt axellångt hår med lugg

- Glasögon

- Eventuellt klädd i jeans och t-shirt

Vidare pekas platser ut där kvinnan kan befinna sig. Sankt Hans backar, Dalby Söderskog, Häckeberga, Skrylle och Fontänhuset i Lund är extra intressanta för sökinsatsen, men även andra platser kan vara av intresse.

– Ser du eller har du sett kvinnan eller bilen? Ring polisen på 112, skriver Polismyndigheten.

Försvarsmakten och Missing People

Försvarsmakten deltar i sökinsatsen. Organisationerna Missing People och Svenska räddningshundar är också på plats.

Stora områden är avspärrade och polishelikoptrar cirkulerar över skogsområdet, rapporterar Sydsvenskan.

–  Vi letar nu med hästar, hundar, helikopter och drönare, säger polisens presstalesperson Fredrik Wahlöö.

Uppmanar privatpersoner att ansluta 

Privatpersoner kan delta i sökinsatsen, men måste kontakta personal på plats.

– Det går bra att ansluta under dagen och kvällen också.  Det är fredag och semester, så vi hoppas det kan göra att fler kan vara med, säger Gabriel Hemberg, operativ chef på Missing people, till tidningen.

SE BILDEN PÅ KVINNAN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen