UPPGIFTER: Ex-partiledare tillfrågad om att bli EU-kandidat

2024 01 24

Nu kommer nya uppgifter om att en mycket högprofilerad person ombetts att bli kandidat i det kommande EU-valet.

Det handlar om Kristdemokraterna som just nu skakas av ett internt bråk kring partiets turer rörande Sara Skyttedal.

Inte längre förtroende

Enligt partiledningen har Sara Skyttedal haft olämpliga kontakter med ett annat parti och är därför inte längre välkommen att ställa upp som partiets kandidat i EU-valet.

Däremot får hon sitta kvar på sin post som EU-parlamentariker fram till valet.

– Partistyrelsen beslutade igår att vi inte längre har förtroende för Sara Skyttedal som toppkandidat i EU-valet, sade Ebba Busch (KD) när det framkom att Skyttedal petas.

Svarar via sms

KD-ledaren bekräftade även att partiet prövat olika namn innan valet landade på debattören Alice Teodorescu Måwe.

Och nu kommer uppgifter om att en av de som skall ha fått frågan är en före detta partiledare.

Kristdemokraternas tidigare ledare Göran Hägglund har fått frågan om att bli EU-parlamentariker, rapporterar SVT.

Hägglund som är hemmahörande i Bankeryd och Jönköping vill själv ligga lågt i frågan.

– Jag har inget att säga i ärendet, meddelar Göran Hägglund till SVT via ett sms.

TV-kanalen uppger att Göran Hägglund fick frågan redan vid KD:s provval i somras.

Maud Olofsson (C)

Göran Hägglund var partiledare för KD under elva års tid, 2004 till 2015.

Han ingick i den kvartett som tog över styret av Sverige i samband med Alliansregeringen.

De andra tre var Maud Olofsson (C), Fredrik Reinfeldt (M) och Lars Leijonborg (L), som senare ersattes av Jan Björklund (L).

Vänsterpartiet

Göran Hägglund är inte den enda tidigare partiledaren som tillfrågats om att ställa upp i EU-valet 2024.

Även Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt har fått frågan – och han har sagt ja.

Sjöstedt toppar V:s valsedel och väntas delta i toppkandidaternas TV-debatter senare i år.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaosscener i Grekland – svenska turister i fara

2025 07 03

Massevakuering inleds på den grekiska semesterön Kreta.

En massiv skogsbrand har brutit ut på paradisön.

Branden har eskalerat på bara några timmar och är “utom kontroll” på östra sidan av ön, rapporterar bland annat Reuters.

Alla sjukhus har satts i beredskap och omkring 3 000 personer har evakuerats från byar och turistområden.

Flera turister har fått lämna sina hotell och spenderat natten i en gymnastiksal.

Väldigt svår situation

Minst 155 brandmän deltar i släckningsarbetet.

Ännu fler är på väg, enligt den grekiska brandkåren.

– Det är en väldigt svår brand, och den pågår fortfarande, säger en talesperson från räddningstjänsten till Reuters.

Exakt vad som har orsakat de omfattande bränderna är i dagsläget oklart. Grekland drabbas frekvent av skogsbränder, särskilt under sommaren vid kraftiga värmeböljor.

Svenskar i fara

Grekland är ett av de mest populära resmålen för svenskar.

I synnerhet Kreta lockar mängder med turister varje år.

Flera svenska turister som befinner sig på paradisön har vittnat om kaotiska scener under natten. Nödsignalerna tjöt från folks mobiltelefoner.

– Vi skyndade oss till rummet och började packa väskorna. Vi väntade på att Apollo skulle ge besked, men fick ingen tydlig information, säger 33-årige Andreas Jansson till Aftonbladet.

Apollo har ett hotell drygt sju kilometer från där branden rasar och följer situationen noga. Även Ving har gett liknande besked, skriver tidningen.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fullständigt ursinnig – “det är helt absurt!!!”

2025 07 03

USA:s president Donald Trump har tappat tålamodet.

Den omtalade budgeten, den som Trump kallat “det stora vackra lagförslaget”, röstas det just nu om i representanthuset.

Men omröstningen drar ut på tiden.

Vid femtiden svensk tid hade fem republikaner röstat emot att anta det sista formella steget innan den slutgiltiga omröstningen, rapporterar NBC News och CNN.

Nu har Trump fått nog av motståndet i det egna partiet.

– De största skattesänkningarna i historien och en blomstrande ekonomi kontra den största skattesänkningen i historien och en sviktande ekonomi. Vad väntar republikanerna på??? Vad försöker ni bevisa??? dundrar presidenten på Truth Social.

"Helt absurt!!!"

Enbart tre nej-röster från republikanerna kan tolereras. Men det går att ändra rösterna in i sista minuten.

– MAGA ÄR INTE NÖJD OCH DET KOSTAR ER RÖSTER!!! framhäver Trump vidare och fortsätter:

– För republikaner borde detta vara en enkel ja-röst. Helt absurt!!!

Talmannen: Fortsätter tills vi är klara

Nattens omröstning avgör om lagförslaget kan gå vidare i processen mot en slutgiltig omröstning.

Klockan börjar nu närma sig två på natten lokal tid och ingenting tyder på att frågan kommer att avgöras i det närmaste.

Republikanerna har en svag majoritet i representanthuset vilket gör att partiet är känsligt för medlemmar som går emot förslaget.

Mike Johnson, representanthusets talman, har sagt att omröstningen ska fortsätta till dess att proceduren är godkänd, rapporterar CNN.

– Vårt land kommer att göra en förmögenhet i år, mer än någon av våra konkurrenter, men bara om den stora, vackra lagen RÖSTAS IGENOM, framhöll Trump i natt och uppmanade sina partikollegor.

– Republikaner, låt inte de radikala vänsterdemokraterna pusha omkring er. Vi har alla korten, och vi kommer att använda dem, understryker Donald Trump.

LÄS MER: Trump slår tillbaka stenhårt mot Elon Musk

Motstånd från flera håll

Det republikanska motståndet består främst av mittenpolitiker som kritiserar nedskärningar i det offentliga sjukvårdsprogrammet Medicaid, medan konservativa hävdar att budgeten kommer att ha negativ effekt på USA:s underskott.

Hakeem Jeffries, demokratisk minoritetsledare, sade igår att alla demokrater kommer att gå emot Trumps budgetförslag.

– Varenda demokrat i representanthuset kommer att rösta nej, sade hon på en pressträff vid Capitol Hill.

LÄS MER: Trump går ut med varning – till partivänner

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen