1nov2025

UPPGIFTER: Europeisk huvudstad fruktar ryskt anfall

2025 04 24

Vilnius har tagit fram en evakueringsplan då man fruktar ett ryskt anfall. Ryssland säger sig dock inte ha några planer på att attackera någon av de baltiska staterna – och har inte heller “några problem” med Sverige eller Finland.

Invånarna i Litauens huvudstad Vilnius oroar sig för ett anfall från Ryssland – och nu har staden tagit fram en evakueringsplan.

Samtidigt förnekar Kreml bestämt att det skulle finnas planer på att attackera någon av de baltiska staterna.

Ryssland har inte heller “några som helst problem” med de nyaste Natomedlemmarna Sverige eller Finland, enligt Kremls talesperson.

Trogen allierad till Ukraina

Det är AFP som rapporterar att Vilnius tagit fram en evakueringsplan i händelse av krig, eftersom den baltiska nationen oroar sig för att Ryssland riktar in sig på dem efter sin invasion av Ukraina.

Litauen är medlem i både Nato och EU och har varit en trogen allierad till Ukraina sedan Ryssland invaderade landet 2022.

“Vill inte orsaka panik”

Sedan dess har Litauen också utökat sina försvarsutgifter – och förbättrat landets militära utbildningar.

– Vi vill inte ställa till med panik. Vårt mål är tydligt: att ha en plan, att ha samordning mellan institutioner, att veta vem som ansvarar för vad, och att lita på våra försvarsstyrkor – i hopp om att denna plan aldrig behöver aktiveras, säger Vilnius borgmästare, Valdas Benkunskas. 

Läs mer: Trump stämmer advokatbyrå – skyller på Obama

Förnekas av Kreml

Enligt Kreml finns dock inga som helst territoriella anspråk vad gäller de baltiska länderna.

Detta trots att de ryssar som bor där diskrimineras oavbrutet, enligt Kremls talesperson Dimitrij Peskov.

– Deras intressen, och utövandet av det ryska språket kränks ständigt, något som Bryssel inte ägnar den minsta uppmärksamhet åt, framhåller Peskov i en intervju med franska Le Point.

“Inga problem med Sverige”

Peskov nämner också de närliggande nordiska länderna, Sverige och Finland, som nyligen gick med i försvarsalliansen Nato.

– Vi har inte haft och har inga problem med vare sig Finland eller Sverige som gick med i Nato, betonar Peskov för den franska tidningen.

Läs vidare: USA kan införa register – på alla med vanlig funktionsnedsättning

Foto: M. Lysenko samt President of Russia – Official Photo 

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen