UPPGIFTER: EU-land kan skicka trupper till Ukraina

2024 11 24

Ett EU-lands utrikesminister säger att man inte utesluter att skicka trupper till Ukraina.

Den senaste veckan har präglats av en tydlig eskalering i Ukraina.

USA tillåter nu Ukraina att använda långdistansrobotar långt inne i Ryssland, och Ryssland har i sin tur börjar använda en ny typ av missiler, samtidigt som landet också har uppdaterat sin kärnvapendoktrin.

Samtidigt går Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot ut och ger ett besked om möjligheten att skicka franska trupper till Ukraina, rapporterar BBC.

”Vår säkerhet står på spel”

Västländer bör inte sätta några gränser för sitt stöd till Ukraina, och bör ”inte sätta eller uttrycka röda linjer”, enligt den franska utrikesministern.

På frågan om det innebär att Frankrike skulle kunna skicka trupper till Ukraina, svarar han att det inte kan uteslutas.

– Vi utesluter inte något alternativ, säger Jean Noël Barrot till kanalen.

– Vi kommer att stödja Ukraina så intensivt och så länge det behövs. Varför? För att det är vår säkerhet som står på spel. Varje gång den ryska armén går framåt med en kvadratkilometer, kommer hotet en kvadratkilometer närmare Europa, tillägger den franska utrikesministern.

Barrot har också, likt USA, gett besked om att Ukraina får använda franska långdistansmissiler mot Ryssland på ryskt territorium, ”i självförsvarets logik”.

Öppnar för Nato-inbjudan

Frankrikes utrikesminister är också öppen för att låta Ukraina gå med i Nato.

– Vi är öppna för att ge en inbjudan, och i diskussioner med vänner och allierade, och vänner och allierade till Ukraina, arbetar vi för att få dem närmare våra positioner, säger Barrot till kanalen.

Västländer kommer att behöva lägga betydligt mer pengar på försvaret för att stärka Europas och västvärldens säkerhet, tillägger han.

– Naturligtvis måste vi spendera mer om vi vill göra mer, och jag tror att vi måste möta dessa nya utmaningar, säger Frankrikes utrikesminister Noël Barrot till BBC.

Zelenskyj tror på fred

Samtidigt som situationen i Ukraina har eskalerat den senaste veckan, finns det också förhoppningar om att man ska uppnå en fredslösning under 2025.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uttryckte under gårdagen en önskat om att få slut på kriget under kommande år.

– Jag är övertygad om att vi har alla möjligheter att göra det nästa år, sade Zelenskyj i samband med en konferens på lördagen, enligt Ukrainska Pravda.

– Jag vill också se förslagen från USA:s nya president. Jag tror att vi kommer att få se dessa förslag i januari. Och jag tror att vi kommer att ha en plan för att få slut på det här kriget, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Zelenskyj tror på fred – ”förslag i januari”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen