UPPGIFTER: Elon Musk tilldelas “enormt” uppdrag – militären kopplas in

2025 03 21

Elon Musk kommer att informeras om ett eventuellt amerikanskt krig mot Kina.

Ett sådant möte kommer att arrangeras under fredagen, uppger ansedda The New York Times.

Enligt tidningen skulle Musks tillgång till informationen innebära en “enorm expansion” av techmiljardärens uppdrag i den amerikanska regeringen.

– Pentagon skulle på fredagen informera Elon Musk om den amerikanska militärens plan för alla krig som kan bryta ut mot Kina, säger två amerikanska tjänstemän till New York Times.

Pentagon förnekar

Uppgifterna går till viss del dock isär.

En annan tjänsteman uppger att mötet kommer att fokusera på Kina, utan att ge några fler detaljer. Ytterligare en tjänsteman menar att Musk kommer att delta i mötet, men förklarade inte vad det kommer att gälla.

Ett par timmar efter att uppgifterna började florera i medierna förnekade Pentagon, USA:s militära högkvarter, att träffen kommer att handla om militära planer kopplat till Kina.

Trump: Fake news

Liknande besked kommer från landets president Donald Trump som kallar uppgifterna “fake news” och “löjligt”.

– Kina kommer inte ens att nämnas eller diskuteras. Hur skamligt är det inte att tvivelaktiga medier kan hitta på sådana lögner hur som helst. Hur som helst, uppgifterna är helt osanna, uttrycker Trump på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

"Dramatisk" förändring

Enligt New York Times är det inte klart om informationsträffen kommer att genomföras så som det ursprungligen var planerat.

– Men att ge Musk tillgång till några av landets mest bevakade militära hemligheter skulle vara en dramatisk expansion av hans redan omfattande roll som rådgivare till Trump.

Det framhåller den amerikanska tidningen och syftar på Musks uppdrag att kapa USA:s statsutgifter och rensa regeringen på kritiker.

Potentiell intressekonflikt

Pentagons krigsplaner är bland militärens mest bevakade och känsliga hemligheter.

Elon Musk är vd för både SpaceX och Tesla och en ledande leverantör till just Pentagon och har även omfattande ekonomiska intressen i Kina, vilket enligt tidningen skulle kunna aktualisera en intressekonflikt.

Foto: NORAD and USNORTHCOM

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny skatt på väg – ”2 160 kronor om året”

2025 03 25

Skattebetalarna ska bidra till ny kärnkraft i Sverige.

Det föreslår en statlig utredning som regeringen har tillsatt.

Enligt utredning ska kraftbolag som investerar i ny kärnkraft erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Enligt elbolaget Nordic Green Energy kan det innebära en ökad kostnad med 2 160 kronor om året för villaägare. En summa som många inte är beredda att betala. Hela 85 procent av Sveriges villaägare är inte beredda att stå för kostnaden, framhåller Nordic Green Energy med hänvisning till en ny Sifo-undersökning.

Enligt undersökningen kan villaägare i genomsnitt tänka sig att betala upp till 1 134 kronor om året för mer kärnkraft. Alltså betydligt mindre än 2 160 kronor om året.

– Att en så stor majoritet inte är villig att betala vad kärnkraften kostar visar på ett tydligt behov av att se över alternativa lösningar. Vi kan inte låsa oss vid kärnkraft som den enda vägen framåt, särskilt när det är en investering som kommer att belasta svenska hushålls plånböcker under många år framöver, säger Lars Jungerth, affärsområdeschef konsument på Nordic Green Energy.

– För att säkerställa att elen blir både hållbar och prisvärd måste vi parallellt satsa på teknisk utveckling och snabbare utbyggnad av förnybara energikällor, så att vi kan minska vårt fossilberoende.

Ebba Busch: Stora risken är att inte göra något

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har försvarat finansieringsmodellen.

– Den stora risken är att inte göra den här investeringen, har hon sagt i SVT:s Aktuellt.

Här är finansieringsplanen

Regeringens finansieringsplan för ny kärnkraft kan sammanfattas i tre delar:

Statlig lånefinansiering Statliga lån med låg ränta för byggkostnader ställs ut av Riksgäldskontoret för att finansiera investeringar i ny kärnkraft. Staten kommer stå för 75 procent eller 300 miljarder kronor av investeringen. Räntan på de statliga lånen höjs successivt under driftsfasen för att ge incitament att ersätta de statliga lånen med marknadsfinansiering.

Prissäkringsavtal Ett prissäkringsavtal upprättas mellan staten och kärnkraftsproducenten. Kraftbolagen garanteras ett elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. För perioder då marknadspriset på el är lägre än det avtalade lösenpriset uppstår en kostnad för staten, som finansieras med en ny skatt på elkunderna. I de fall marknadspriset är högre än lösenpriset kommer staten att erhålla intäkter från differenskontraktet som kan föras vidare till elkonsumenten.

Risk- och vinstdelning Den tredje komponenten är en risk- och vinstdelningsmekanism som ger projektägaren en lägsta avkastning på sin investering. När reaktorn tas i drift delas projektets vinster i de bästa utfallen med staten och elkonsumenterna.        

LÄS MER HÄR: CHOCKHÖJNING: Bortglömd skatt har ökat med 100 procent | Ekonomibladet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen