UPPGIFTER: Elever beordrades att ta av Palestinasjalar

2023 11 23

Flera rektorer har anmälts med anledning av ett bråk om Palestinasjalar.

Bråket har ägt rum på Lindesborgsskolan i Malmö som är en F-9-skola med närmare 800 elever.

Påminde om Hamas

– Det var inför en Halloweenfest som pojkarna kom till skolan i sina sjalar och rektorn tyckte att de påminde om Hamas, rapporterar P4 Malmöhus.

Terrorgruppen Hamas mördade omkring 1 200 barn, kvinnor, pensionärer och män när de förra månaden begick ett av de värsta terrordåden i modern tid.

Dådet blev inledningen på det pågående kriget mellan Israel och Hamas.

Fick inte lämna

Det har kommit många vittnesmål om eskalerande hot och hat mot judar i svenska samhället de senaste åren och situationen har förvärrats sedan kriget mellan Hamas och Israel.

Rektorerna på Malmöskolan krävde att ungdomarna tog av sig sina klädesplagg.

– Då kallades pojkarna in till ett rum med andra rektorer och fick inte lämna förrän de tagit av sjalarna enligt uppgifter, uppger P4 Malmöhus.

Felaktiga rykten

Efter händelserna fick pojkarna hjälp av sina lärare att göra kränkningsanmälan mot rektorerna.

Bråket ledde till ett rykte i sociala medier om att skolan har förbud mot Palestinasjalar vilket skolledningen nu avfärdar som felaktiga rykten.

Miljöpartisten och Palestinaaktivisten Bassem Nasr har själv barn på skolan enligt P4.

– När skolledningen i media sa att förbudet var ett rykte och att det tillåtet med Palestinasjal så var det en väldigt god nyhet och idag var det många barn som tog på sig sjalen.

– Det handlar inte bara om Palestinasjalen, utan rätten att klä sig som man vill, framhåller Baasem Nasr (MP) på Facebook.

Civil olydnad

Nasr var riksdagsledamot för Malmö kommuns valkrets 2022-2023 i form av tjänstgörande ersättare.

Han anser nu att lärarna på skolan agerat på ett positivt sätt.

– Lärare gav tips om hur den civila olydnaden kan bli mer effektiv.

– Lärare välkomnade att fler barn hade på sig Palestinasjalar och uppmuntrade till att fortsatt klä sig som man vill, skriver han på Facebook.

Arkivfoto: S. Al Kharza

Text: Redaktionen


18okt2025

JUST NU: Trumps oväntade drag mot Putin

2025 10 18

Trump gör en stor förändring inför mötet med Putin.

Donald Trump ska i en nära framtid träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern.

Det förra mötet blev enligt kritiker en framgång för Putin.

Men nu kommer uppgifter om att Trump gör en oväntad förändring inför det nya mötet.

Trumps oväntade drag

Trump tror fortfarande på ”personlig diplomati” för att få slut på kriget i Ukraina, rapporterar Wall Street Journal.

Men den här gången väljer Trump en helt annan strategi jämfört med det tidigare toppmötet i Alaska.

Den stora skillnaden är att utrikesminister Marco Rubio nu kommer att spela en mycket central roll, enligt tidningen.

Trump vill att det ska hållas flera möten på lägre nivå innan han och Putin träffas.

Och dessa möten ska ledas av Marco Rubio – inte av USA:s sändebud Steve Witkoff, som tidigare.

Arbetar bakom kulisserna

Förändringen ses som mycket positiv av både Ukraina och europeiska länder.

Steve Witkoff har kritiserats, och får nu alltså ta ett steg tillbaka till förmån för Marco Rubio som nu leder hela förberedelsearbetet inför toppmötet.

Förberedelserna inför mötet blir ett viktigt sätt att se till att Putin inte lyckas ”spela bort” Trump.

– Bakom kulisserna arbetar Trumps team för att backa upp presidentens förhandlingar med mer diplomatiskt inflytande än han utövade under sitt augustitoppmöte med Rysslands president Vladimir Putin, rapporterar tidningen.

Mötet i Alaska har av många beskrivits som en stor besvikelse, och ledde inte till några nya steg mot fred i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägra att köpa

Zelenskyj besviken

Inför det nya mötet i Ungern, vars datum ännu inte är bestämt, har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj också besökt Washington på fredagen.

Även det mötet beskrivs dock som en besvikelse.

Bland annat uppges Tysklands förbundskansler Friedrich Merz ha sagt att mötet inte gick som Zelenskyj hade hoppats, rapporterar Kyiv Independent, med hänvisning till tyska medier.

Zelenskyj fick till exempel inget positivt besked om Tomahawk-robotar, vilket han hade hoppats på inför mötet med Trump.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 oktober 2025

Glädjebesked för godisälskare – stor butikssatsning

2025 10 18

Godisälskare får snart se en stor butikssatsning bli verklighet.

Svenskar är ett godisälskande folk, och godisföretaget Bubs är ett av de mest populära godisvarumärkena.

Nu meddelar Bubs att man lanserar en stor butikssatsning som är den första av sitt slag.

Gör stor butikssatsning

Bubs öppnar nu sin allra första konceptbutik, meddelar företaget.

Den 220 kvadratmeter stora butiken öppnar den 13 december på Norrlandsgatan 21 i Stockholm.

Man hoppas att butiken, som heter BUBS Sthlm, ska locka både stockholmare och turister.

I butiken får besökare uppleva hela Bubs godissortiment.

– Det känns overkligt, men fantastiskt kul att vi nu slår upp dörrarna till BUBS Sthlm. Det blir en mötesplats där våra kunder kan uppleva hjärtat av BUBS lekfulla värld, vår höga kvalitet och framför allt stora smakupplevelser, säger Helena Sandström, internationell marknadschef på Bubs, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Butik för godisälskare

Kunderna kan köpa godis i lösvikt och färdigpackade nyheter, prova limiterade produkter och säsongssmaker.

Men de kan också köpa Bubs-merch eller delta i tävlingar och events.

– Vi får äntligen chansen att möta våra kunder på en plats där vi kommer testa nya idéer, låta konsumenter delta i events och bjuda på en och annan överraskning längs vägen, säger Helena Sandström.

Bubs tillverkar många populära godissorter. De är bland annat kända för godisskallar av olika slag – hallonlakritsskalle, saltskalle, colaskalle, surskalle, halloweenskalle och så vidare.

De tillverkar också skumgodis av olika slag, till exempel så kallade ovaler i olika smaker.

Bubs godissorter är ofta i gelé eller skum och utformade som till exempel bläckfiskar, äggskallar, halloweenspöken och tomtar.

Svenskt godis populärt utomlands

Bubs grundades i Jönköping 1992 och ägs idag av Orkla Snacks. Företaget har gynnats starkt av hashtagen #SwedishCandy:s spridning i sociala medier världen över.

Företaget har dock hjärtat i Sverige, understryker man, och nu hoppas man att människor från hela landet ska vilja besöka den nya konceptbutiken i Stockholm.

– Vi hoppas att vi med butiken kan attrahera både stockholmare och turister som vill ha en riktigt härlig upplevelse, köpa presenter eller fylla lördagsgodispåsen med det allra färskaste Bubs-sortimentet, säger Patrick Axzell, vd på Orkla Snacks Sverige.

LÄS OCKSÅ: Svenska godissuccén lanseras i USA - "Världens största godismarknad"

Foto: Hemmakväll

Text: Redaktionen