UPPGIFTER: Ekonomiskt jättefiasko för USA
2026 05 11
– Vi misslyckas aldrig. Det kommer att bli ett fantastiskt VM!
Det skrev president Donald Trump på sina sociala medier när USA säkrade värdskapet för fotbolls-VM 2026 tillsammans med Kanada och Mexico.
Men nu går USA mot ett ”kolossalt misslyckande”, rapporterar den amerikanska tidningen Newsweek.
Mästerskapet har framställts som en stor ekonomisk vinst för USA och landets turistnäring.
Färska siffror ger dock en annorlunda bild.
– Med bara en månad kvar till avspark är hotellen fortfarande underbokade, biljetterna osålda och resenärerna bekymrade, rapporterar Newsweek.
Enligt en kartläggning från tidningen överstiger utbudet för närvarande efterfrågan – både när det gäller biljetter såväl och det bredare tjänsteekosystemet som omger evenemanget.
Nedgången märks inte minst bland landets hotell.
– Rumspriserna på matchdagar i flera värdstäder har sjunkit med ungefär en tredjedel från tidigare toppar, skriver Newsweek.
Enligt tidningen kopplas nedgången bland annat till ”utländska resenärers tvekan att åka till USA”.
LÄS MER: Superaffär för Trump – har tjänat 400 miljarder
Brant nedgång
Vijay Dandapani, vd och koncernchef för Hotel Association of New York City, berättar att efterfrågan kopplad till fotbolls-VM har sjunkit långt under förväntningarna.
Hotellbokningarna i New York har ökat med högst 10 procent jämfört med föregående år och nästan hälften av hotellen märker ingen skillnad, uppger Dandapani.
– Även om det kan bli en uppgång i slutet av maj förväntar vi oss inte att den kommer att leva upp till vad som tidigare förutspåtts, säger han till Newsweek.
En undersökning från den största branschorganisationen för amerikanska hotell, American Hotel and Lodging Association, ger en liknande bild. I granskningen uppger 80 procent av hotellen att bokningsgraden är lägre än väntat.
Samtidigt visar en undersökning från flyganalyssajten Cirium att antalet europeiska flygbokningar till USA i juli har minskat med 14 procent jämfört med samma period i fjol. I de amerikanska städer som står värd för mästerskapet har bokningarna från Europa och Asien minskat med 3,6 procent.
LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Arlanda bäst i världen
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Text: Redaktionen


