UPPGIFTER: Dokument har läckt – avslöjar detaljer om nedskjutet objekt

2023 02 14

Ett PM som rör de oidentifierade flygande objekt som skjutits ned över Nordamerika de senaste dagarna har läckt från Pentagon.

Meddelandet ska ha skickats från USA:s försvarsdepartement till lagstiftare under måndagen, rapporterar CNN som ska ha tagit del av dokumenten.

Flera detaljer

Pentagons PM ska ha skickats för att just lagstiftare i Washington vill ha en förståelse för varför Joe Biden valde att tvinga ned objekten med militära medel.

I meddelandet avslöjas flera detaljer rörande det objekt som sköts ned i kanadensiskt luftrum på lördagen.

– Det verkar vara en “liten metallisk ballong” med någon form av last undertill, uppger CNN.

Tidigare har objektet beskrivits som ett “cylindriskt föremål”.

– Föremålet flög nära “amerikanska känsliga platser” innan det sköts ned, ska det också stå i Pentagondokumentet.

Motsäger uttalande av Kanadas premiärminister

Ytterligare nya uppgifter i meddelandet berör huruvida de olika objekten haft en gemensam koppling, vilket Kanadas premiärminister Justin Trudeau igår menade sannolikt är fallet.

Uppgifter i Pentagon-dokumenten tyder dock på det motsatta.

– Det bör inte antas att händelserna under de senaste dagarna hänger ihop, uppges Pentagon framhålla i sitt PM.

Övriga objekt

Gällande den “oktogon” som sköts ned i söndags ska den ha sjunkit långsamt efter att ha landat i vatten då den träffades av missilen, står det också i Pentagons meddelande enligt CNN.

Det framkommer ingenting nytt om objektet över Alaska från i fredags, som ska ha varit ungefär lika stort som en liten bil.

– Vi har inga ytterligare detaljer om objektet i nuläget, inklusive hela omfattningen av dess kapacitet, dess syfte eller dess ursprung, uppges det stå i Pentagons meddelande.

"Mindre sofistikerade"

Enligt amerikanska myndigheter ska även de tre okända föremålen vara "mindre sofistikerade" än den misstänkta kinesiska spionballongen som sköts ned 4 februari.

Ingen kommunikationsutrustning eller styrförmåga ska ha präglat objekten, enligt Vita husets talesperson John Kirby.

Forskningssyfte eller kommersiella ändamål sägs kunna ligga bakom varför föremålen svävade över Nordamerika.

– Men eftersom vi inte kunde klargöra vad det var för något så valde vi att ta det säkra före det osäkra, säger John Kirby.

Förnekar politiska påtryckningar

Sent igår kväll svensk tid förnekade även Vita huset att president Joe Biden ska ha skjutit ned föremålen på grund av politiska påtryckningar, då han tidigare kritiserats för att ha väntat för länge med att ge order om att skjuta ned den misstänkta ballongen från Kina.

– Dessa beslut var baserade helt och hållet på det bästa för det amerikanska folket, säger John Kirby

Foto: U.S. Department of Defense

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen