UPPGIFTER: Diktatorn försvunnen

2024 12 08

En fruktad diktator uppges vara försvunnen.

Utvecklingen i Syrien blir allt mer dramatisk, och enligt de senaste rapporterna närmar sig rebellerna huvudstaden Damaskus.

Nu uppges landets diktator vara försvunnen, rapporterar CNN.

– Syriens president Bashar al-Assad går inte att hitta någonstans i Damaskus, säger en källa till kanalen.

Är försvunnen

Från officiellt håll avvisar man bestämt alla uppgifter om att diktatorn skulle ha flytt huvudstaden.

Men enligt väl insatta källor som CNN har pratat med så finns inte Assad på någon av de platser där han kan förväntas vara, rapporterar kanalen.

Hans presidentgarde, alltså livvakter, är inte längre utplacerade vid något av hans vanliga bostadsresidents, enligt källan.

Därför spekuleras det nu allt mer i att Bashar al-Assad har flytt sin egen huvudstad.

Regimen kan falla – inom några dagar

Rebellerna som just nu går starkt framåt i Syrien uppges göra sitt yttersta för att försöka hitta diktatorn, men har i nuläget inga uppgifter om var han finns.

Samtidigt kommer uppgifter från USA om att man från amerikanskt håll räknas med att Assads regim kan falla inom bara några dagar.

Det säger fem olika tjänstemän inom den amerikanska administrationen till kanalen.

Analysen är dock inte officiell och är också långt ifrån säker, då al-Assad tidigare har klarat sig ur väldigt pressade situationer.

Men trots det tvivlar USA alltså på att den syriska regimen kommer att överleva rebellernas nya avancemang. Regimen kan komma att falla de närmaste dagarna.

– Det framväxande konsensus är att det är ett allt mer rimligt scenario. Till nästa helg kommer Assadregimen förmodligen ha förlorat allt som kan likna makt, säger en amerikansk tjänsteman till kanalen.

Skulle krävas en kupp

För att den syriska regimen ska ha en chans att överleva krävs det troligtvis att nya personer tar över den högsta ledningen, menar den amerikanska tjänstemannen.

– Det enda som skulle försena en rebell-erövring skulle vara en välorganiserad kupp och omorganisation, men Assads folk har gjort ett bra jobb med att kväva alla potentiella konkurrenter, säger tjänstemannen till kanalen.

Foto: M Doré

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen