UPPGIFTER: Diktatorn är cancersjuk – ska opereras

2022 05 03

En källa i Ryssland uppger att den ryska diktatorn Vladimir Putin ska genomgå cancerkirurgi och kommer tillfälligt att lämna ifrån sig makten. 

Mannen som uppges ta över är Nikolaj Platonovitj Patrusjev, en rysk armégeneral och före detta chef för den ryska federala säkerhetstjänsten (FSB).

De ligger bakom påståendet

Påståendet kommer från en video som publicerats av den ”mystiska” ryska Telegram-kanalen ”General SVR”.

Videon publicerades på lördagen.

Drivs av före detta general 

Kanalen, som även finns på Youtube, påstås drivas av en före detta generallöjtnant för den ryska underrättelsetjänsten. Han är även känd under pseudonymen ”Viktor Mikhailovich”.

Mikhailovich uppger i videon att Putin har beordrats att genomgå en operation av sina läkare. Ingreppet kommer göra diktatorn oförmögen att leda landet under en tid.

Då förväntas Nikolaj Patrusjev träda in som tillfällig ställföreträdare.

Nikolaj Platonovitj Patrusjev

Patrusjev är född och uppvuxen i St. Petersburg (dåvarande Leningrad). Samma stad som Vladimir Putin växte upp i.

Han var chef för Rysslands federala säkerhetstjänst (FSB) mellan 1999 och 2008. Hans företrädare var ingen mindre än Vladimir Putin.

Han har tjänstgjort under både Boris Jeltsins, Vladimir Putins och Dmitrij Medvedevs tid vid makten.

Rykte om sköldkörtelcancer

Ryktena om att Vladimir Putin är cancersjuk har figurerat en längre tid.

I början av april publicerade oberoende ryska Proekt Media en stor granskning av diktatorns hälsosituation. I rapporten konstaterades det att cancerläkaren Jevgenij Selinavov spenderat över 150 dagar tillsammans med Putin de senaste fyra åren.

Selinavovs specialområde är sköldkörtelcancer, vilket flera spekulationer har antytt att Putin drabbats av.

Informerades om nytt läkemedel

2020 besökte Putin ett medicinskt forskningscenter i Ryssland, där han informerades om ett nytt läkemedel som kan användas vid återhämtning efter sköldkörtelcancer.

Diktatorn ska ha visat ett stort intresse för det nya läkemedlet, erfar Proekt Media.

Ryktena tog fart igen

Efter ett filmklipp där Putin diskuterade säkerhetsfrågor med försvarsministern Sergej Sjojgu tog spekulationerna om diktatorns hälsa återigen fart. 

I videoklippet ses Putin greppa tag i bordskanten för att sedan sjunka ner i stolen.

Diktatorns högra ben skakar även ständigt under samtalet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen