06jan26

UPPGIFTER: Diktator drabbad av dödlig sjukdom – “blir aldrig sig själv igen”

2024 04 23

En av Vladimir Putins närmaste allierade har blivit allt sjukare.

Redan 2019 ska den tjetjenska ledaren Ramzan Kadyrov, ofta kallad “Putins attackhund”, ha diagnostiserats med nekrotiserande pankreatit – en akut inflammation i bukspottkörteln med en dödlighet på 30 procent.

Nu har hans tillstånd blivit värre, uppger Newsweek med hänvisning till en oberoende granskning av lettiska Novaya Gazeta.

– En kampanj har inletts för att övertyga allmänheten om att han är vid god hälsa, skriver tidningen.

Ukraina: Han låg i koma

Följden av nekrotiserande pankreatit är att en del av bukspottkörteln dör. Komplikationer kan innefatta organsvikt och dödsfall.

Förra året uppgav ukrainska underrättelsetjänsten GUR att Kadyrov hade hamnat i koma på grund av en njursjukdom.

– Det finns information om att krigsförbrytaren Kadyrov är i ett allvarligt tillstånd, sade GUR:s talesperson Andrej Yusov vid tillfället.

Några dagar senare visade Kadyrov upp sig på sociala medier.

Jag råder starkt alla som inte kan skilja på sanningen att sortera sina tankar, framhöll diktatorn på Telegram.

"Blir aldrig sig själv igen"

Men nu ska alltså Kadyrovs hälsa ha blivit värre igen.

Enligt Novya Gazeta, som hänvisar till FSB-källor i Tjetjenien, ska diktatorn ha lagts in på sjukhus med akut lungsvikt. Han uppges ha placerats i konstgjord koma, en form av totalbedövning.

– Det är faktiskt härifrån ryktena om den tjetjenska ledarens koma kom från, framhåller den lettiska rapporten.

Granskningen uppger också att en MR-röntgen av Kadyrovs hjärna ska ha försatt diktatorns släktingar i “ett deprimerat tillstånd”.

– Han kommer inte att vara samma ledare som tidigare. De nya komplikationerna kommer allvarligt att påverka honom. Även om han återhämtar sig nu kommer han varken att vara levande eller död, uppges Kadyrovs familj ha sagt.

Uppgifterna är obekräftade. Newsweek har kontaktat Rysslands utrikesdepartement för en kommentar, som har avböjt att uttala sig.

Känd för brutala metoder

Ramzan Kadyrov har länge varit en högljudd förkämpe för Rysslands anfallskrig.

Tjetjenska soldater utgör en betydande del av de ryska trupper som befinner i Ukraina.

Förra hösten hävdade Kadyrov att Tjetjenien sänt  20 000 soldater till fronten sedan starten av invasionen i februari.

Han är känd för sina brutala metoder mot oliktänkande och är anklagad för mord och omfattande övergrepp. Sedan 2020 står han på USA:s svarta lista över personer som begått omfattande brott mot mänskliga rättigheter.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen