UPPGIFTER: Det här blir årets julklapp 2025

2025 11 05

Förra året utsågs unisexdoften, parfym för både män och kvinnor, till årets julklapp av analysföretaget HUI.

Det visade sig bli ett praktfiasko.

En undersökning från jämföreslesajten Dealguru uppgav efteråt att hela 9 av 10 dömde ut valet som tråkigt och enbart 4 procent uppgav att de övervägde att köpa doften i julklapp.

– Förra året missade man helt trenden med airfryers, som enligt en Demoskop-undersökning toppade svenskarnas önskelistor. I år har man valt något som konsumenterna tycker är tråkigt. Håller HUI Research på att tappa fingertoppskänslan? sade Johan Selin, vd på Dealguru, i en kommentar ifjol.

Helt annat spås i år

Nu är det bara dagar kvar till årets julklapp 2025 ska utses.

Och ska man tro oddsen blir det någonting helt annat än en unisexdoft det här året. Istället är det en donation som pekas ut som den stora favoriten, enligt spelbolaget Unibet.

– Det är ett spännande startfält i år som tar fasta på flera samhällstrender. Att en donation är favorit indikerar en ökad vilja att ge gåvor med djupare mening. Samtidigt ser vi att AI-teknik för hemmet, krisberedskap och virala gosedjur tar plats nära toppen på oddslistan, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, i ett uttalande.

Hade fel förra året

Om det inte blir donationen står AI-assistenten, krislådan eller Labubu, den kinesiska leksaken som blivit en världssensation, som tydliga utmanare med lägst odds.

Men hur rätt på det Unibet är går att diskutera. Även förra året förutspådde spelbolaget donationer till goda ändamål som årets julklapp. Även återvunna kläder pekades ut som en förhandsfavorit.

Unisexdoften fanns inte ens med bland spelbara alternativ på den 27 föremål långa lista som presenterades, vilket vittnar om att beskedet kom som en stor överraskning.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Här är årets mest sannolika julklappar att utses till årets julklapp 2025, enligt oddsen.

Donation 9.00
AI-assistent 10.00
Krislåda 10.00
Labubu 10.00
Underkläder 10.00
Adventskalender 12.00
Oura-Ring 12.00
Städrobot 12.00
Kosttillskott 14.00
Streamingabonnemang 14.00

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Foto: Kraken Images

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Planerar 100 butiker i Sverige – ska utmana Biltema

2026 04 03

En nordisk butiksjätte storsatsar i Sverige.

Den danska butikskedjan Thansen, som säljer diverse biltillbehör och har beskrivits som en utmanare till Biltema, fortsätter sin storsatsning i Sverige.

År 2022 tog man steget över till den svenska marknaden, och har sedan dess vuxit i snabb takt.

I februari öppnade butik nummer 31 i Sverige i Barkarby.

– Etableringen i Barkarby passar perfekt i vår svenska satsning. Barkarby är en klassisk handelsplats och vi har fått till ett attraktivt läge med skräddarsydda lokaler tack vare ett gott samarbete med hyresvärden, sade Thansens administrationschef i Sverige, Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden i samband med öppningen.

Öppnar snart nummer 33

Nu är redan Thansenbutik nummer 33 på väg att öppna. Denna gång i Mora som slår upp portarna den 17 april, rapporterar Dagens Handel.

Och planerna slutar inte där.

Den kraftiga expansionen kommer att fortsätta.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan i ett uttalande.

100 butiker i Sverige

Den snabba expansionen har bara inletts. I alla fall om man ska tro Thansens administrativa Sverigechef.

– Vi ser ett 100-tal butiker framför oss de närmaste åren, säger Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden.

LÄS OCKSÅ: Varning om jobben: ”Mycket mörkt läge”

Grundades 1991

Den danska butikskedjan Thansen grundades 1991 som ett postorderföretag.

Men 2002 tog bolaget steget och började expansionen i Danmark, där kedjan idag har 86 butiker.

2017 tog företaget steget in på den norska marknaden, och har idag 53 butiker i landet.

2022 öppnades Thansen den första butiken i Sverige, när portarna slogs upp till butiken i Väla, Helsingborg.

Biltemas fortsätter växa

Biltema har idag 64 butiker i Sverige.

Företaget, som grundades 1963, har sitt huvudkontor i Partille i Göteborg.

Biltema fortsätter också sin expansion i Sverige. Den 28 maj öppnar ett nytt varuhus i Säffle och under 2027 planeras bland annat ytterligare en öppning i Karlstad, rapporterar NWT.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Biltema

Text: Redaktionen