UPPGIFTER: Denna partiledare får sonderingsuppdraget
2026 10 02
Klockan 11 har talmannen Andreas Norlén kallat till pressträff.
– Med anledning av regeringsbildningen möter talman Andreas Norlén media i riksdagens presscenter, framhåller riksdagen i ett uttalande.
På pressträffen väntas talmannen ge besked om vem som får nästa sonderingsuppdrag.
Enligt statsvetaren Jenny Madestam pekar det mot att Magdalena Andersson (S) får uppdraget på nytt.
– Till att börja med så är det ju så att de rödgröna partierna och det underlag som Magdalena Andersson ändå vill försöka få som ett regeringsunderlag, de har majoritet. Jag tror att talmannen ändå gör bedömningen att det är mest troligt att Magdalena Andersson ändå ska få försöka en gång till, eller genom ett nytt försök ändå ska försöka att hitta ett underlag, säger experten till TV4.
Andersson: Ny konstellation måste prövas
Magdalena Andersson (S) tilldelades det första sonderingsuppdraget, men lämnade tillbaka det till talmannen i måndags.
Hon har motiverat beslutet med att Vänsterpartiet valde att rösta på den moderata talmannen Andreas Norlén i måndagens talmansval och därmed, enligt S-ledaren, har bildat en ”ny konstellation” i riksdagen tillsammans med M.
Andersson anser att den ”nya konstellationen” bör testas skarpt.
– Jag tycker att det rimliga nu är att denna nya samverkan som har bildats i Sveriges riksdag, att den också får prövas, för att se om det också kan leda till en regeringsbildning, säger hon till SvD.
Läs också: Coop stänger butiker
Talmannen pressad
Trots Anderssons uppmaning bedömer Jenny Madestam att S-ledaren kommer att få tillbaka sonderingsuppdraget.
Statsvetaren tror också att en statsministeromröstning kommer att hållas inom kort.
– Andreas Norlén fick ju en del kritik vid processerna 2018, och nu så finns det en förväntan på honom att det ska vara ett snabbare tempo, och därmed så kommer det bli en statsministeromröstning inom ganska kort, säger Madestam till TV4.
Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Centerpartiet
Text: Redaktionen


