UPPGIFTER: Ryssland använder militära delfiner

2022 05 06

Ryska flottan använder sig av militära delfiner i Svarta havet.

Det visar nya satellitbilder som analyserats av US Naval Institute.

Syftet är troligtvis att skydda en flottbas i Svarta havet från ukrainska dykare, rapporterar USNI News.

Två fållor

Den ryska flottan har placerat ut två fållor med delfiner vid inloppet av Sevastopols hamn. Fållorna skickades dit strax innan invasionen inleddes den 24 februari, erfar USNI.

Delfinernas tydliga uppdrag

Sevastopols flottbas är den ryska flottans viktigaste flottbas i Svarta havet.

Delfinerna har ett tydligt uppdrag. De ska attackera och förhindra ukrainska dykare från att infiltrera hamnen och utföra sabotage mot ryska stridsfartyg.

Flera ryska stridsfartyg vid flottbasen är utom räckvidd för ukrainska missiler, men är sårbara för sabotage under vattenytan, konstaterar USNI och menar att delfinerna fyller en viktig funktion i att förhindra sådana angrepp. 

En tradition

Att tränade delfiner används i krigsföring är inte ovanligt.

Både USA och Ryssland har en tradition av att träna upp däggdjuren och göra dem till effektiva försvarsvapen mot attacker från dykare från motståndarsidan. 

Under kalla kriget utvecklade den sovjetiska flottan marina däggdjursprogram, som inkluderade delfinträning i Svarta havet.

Efter Rysslands annektering av Krym har delfinträningen återigen tagits i bruk, erfar USNI.

Har använts i närtid

Ryssland har använt sig av militära delfiner i närtid. Under 2018 var Svartahavsflottans militära delfiner under flera månader utplacerade vid en rysk flottbas i Tartus, Syrien.

Utplaceringen och strategin var mycket lik den som i dag används vid flottbasen i Sevastopol, rapporterar USNI.

Det är oklart om Ukraina har planerat några stridsoperationer mot flottbasen i Sevastopol.

Foto: R. Smith resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Bakslag för Rusta

2026 07 04

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med stabila siffror.

Vd Cathrine Wigzell hade flera anledningar att vara nöjd. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men parallellt med glädjebeskedet finns det även mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljoner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen