UPPGIFTER: Därför hjälper Iran diktatorn

2022 11 08

Ryssland uppges ha transporterat 140 miljoner euro i kontanter och flera beslagtagna västerländska vapen till Iran.

Leveransen skedde den 20 augusti. Ett militärflygplan lyfte från rysk mark och landade i Irans huvudstad Teheran samma dag.

Den stora pengasumman och de beslagtagna vapnen transporterades till Iran i utbyte mot en leverans av hundratals iransktillverkade drönare, uppger en källa med insyn enligt Sky News.

Studerar västerländsk teknologi

Enligt källan transporterade det ryska militärflygplanet pengarna och tre olika typer av ammunition till Iran. Ammunitionstyperna uppges vara en brittisk pansarvärnsrobot från märket NLAW,  en amerikansk pansarvärnsrobot från Javelin och en Stinger-luftvärnsrobot som även tillverkas i USA.

– Vapen som hamnat i ryska händer, säger källan och förklarar att leveransen ger den iranska militärorganisationen Islamistiska revolutionsgardet en unik möjlighet.

– De kan studera västerländsk teknologi och kopiera den. Lärdomarna kommer förmodligen att tillämpas på nya vapen som kan användas i framtida krig.

I utbyte fick Moskva hundratals drönare från Iran. Bland annat drygt hundra Shahed-136 som fått smeknamnet ”kamikazedrönare”.  Drönarmodellen har använts flitigt i de senaste veckornas terrorbombningar av ukrainska städer.  

Ytterligare leveranser

Terrorbombningarna lär dessutom fortsätta.

Enligt Sky News källa förbereder Ryssland och Iran en ny gigantisk vapenaffär.

Moskva uppges ha kommit överens med Teheran om en stor leverans av drönare.  Affären beräknas vara värd 200 miljoner euro.

– Det betyder att den ryska armén snart kommer att ha tillgång till ett stort utbud av drönare, säger källan till nyhetskanalen.

Avgörande för Ryssland

Justin Bronk, forskare vid brittiska Royal United Services Institute, framhåller att vapenleveranserna från Iran har blivit en avgörande del av Rysslands krig i Ukraina.

Med hjälp av de iransktillverkade drönarna har de ryska ockupanterna lyckats slå ut en betydande del av Ukrainas energiförsörjning.

– Om Iran inte hade levererat drönarna skulle utfallet av attackerna blivit betydligt svagare, säger Justin Bronk till Sky News.

Ballistiska robotar

Drönarna åsamkar stor skada. Men det finns ett potentiellt ännu större hot från Iran. Enligt amerikanska uppgifter förbereder diktaturen en leverans av ballistiska långdistansrobotar till den ryska armén.

Vadym Prystaiko, Ukrainas ambassadör i Storbritannien, varnar för att en sådan leverans ”kommer att utgöra ett verkligt hot”.

– Om de [iranska ballistiska robotar] levereras i stora antal kommer vi att få verkliga problem, säger han till Sky News.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 17

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


16 april 2026

Populärt kaffe försvinner från butiker – säljs på ICA och Willys

2026 04 16

Ett välkänt kaffe går i graven.

Detta då ett historiskt rosteri i Uppsala tvingas stänga.

Kaffet kommer fortfarande att säljas i flera stora matbutiker, bland annat ICA och Willys, tills det att lagret tar slut.

Stänger efter 130 år

Lindvalls kaffe har rostat kaffe i Uppsala i över 130 år, men verksamheten ska nu stängas.

Orsaken är att Trafikverket behöver området för utbyggnaden av järnvägen till fyrspår.

Beslutet innebär att ett av Sveriges äldsta familjeägda kafferosterier lämnar platsen där det funnits i generationer, och att matjättarnas hyllor med kaffet kommer eka tomma.

Cirka 20 anställda påverkas av stängningen, och företaget har samtidigt försökt hitta möjligheter att fortsätta verksamheten på annan ort – men utan någon klar lösning.

Trafikverkets ersättning för att bygga ett nytt rosteri är för liten.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Stark efterfrågan trots stängning

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, sade Ulf Lindvall, vd på Lindvalls, till SVT, när beskedet kom i fjol.

Trots detta har efterfrågan på Lindvalls kaffe ökat kraftigt den sista tiden.

Enligt företaget rostas nu omkring 260 ton kaffe i månaden.

– Vi rostar mer än vad vi någonsin gjort tidigare. Så vi slår rekord efter rekord här nu, säger Ulf Lindvall till SR.

Han beskriver samtidigt situationen som motsägelsefull.

– Allting känns jättemärkligt. Att när det går som bäst så kommer någon och säger åt en att du måste stänga ner verksamheten, säger han.

Fortsätter säljas i matbutiker

Trots att rosteriet nu stänger helt försvinner inte kaffet direkt från hyllorna.

Lindvalls kaffe finns fortfarande hos flera stora matkedjor, bland annat ICA och Willys, där produkterna säljs parallellt med andra varumärken.

Hur länge dessa kommer finnas kvar i butik beror på hur stora lager som finns hos återförsäljare.

LÄS MER: Klädbolag rusar 600 procent på börsen

Foto: John ydju

Text: Redaktionen