UPPGIFTER: Därför hjälper Iran diktatorn

2022 11 08

Ryssland uppges ha transporterat 140 miljoner euro i kontanter och flera beslagtagna västerländska vapen till Iran.

Leveransen skedde den 20 augusti. Ett militärflygplan lyfte från rysk mark och landade i Irans huvudstad Teheran samma dag.

Den stora pengasumman och de beslagtagna vapnen transporterades till Iran i utbyte mot en leverans av hundratals iransktillverkade drönare, uppger en källa med insyn enligt Sky News.

Studerar västerländsk teknologi

Enligt källan transporterade det ryska militärflygplanet pengarna och tre olika typer av ammunition till Iran. Ammunitionstyperna uppges vara en brittisk pansarvärnsrobot från märket NLAW,  en amerikansk pansarvärnsrobot från Javelin och en Stinger-luftvärnsrobot som även tillverkas i USA.

– Vapen som hamnat i ryska händer, säger källan och förklarar att leveransen ger den iranska militärorganisationen Islamistiska revolutionsgardet en unik möjlighet.

– De kan studera västerländsk teknologi och kopiera den. Lärdomarna kommer förmodligen att tillämpas på nya vapen som kan användas i framtida krig.

I utbyte fick Moskva hundratals drönare från Iran. Bland annat drygt hundra Shahed-136 som fått smeknamnet ”kamikazedrönare”.  Drönarmodellen har använts flitigt i de senaste veckornas terrorbombningar av ukrainska städer.  

Ytterligare leveranser

Terrorbombningarna lär dessutom fortsätta.

Enligt Sky News källa förbereder Ryssland och Iran en ny gigantisk vapenaffär.

Moskva uppges ha kommit överens med Teheran om en stor leverans av drönare.  Affären beräknas vara värd 200 miljoner euro.

– Det betyder att den ryska armén snart kommer att ha tillgång till ett stort utbud av drönare, säger källan till nyhetskanalen.

Avgörande för Ryssland

Justin Bronk, forskare vid brittiska Royal United Services Institute, framhåller att vapenleveranserna från Iran har blivit en avgörande del av Rysslands krig i Ukraina.

Med hjälp av de iransktillverkade drönarna har de ryska ockupanterna lyckats slå ut en betydande del av Ukrainas energiförsörjning.

– Om Iran inte hade levererat drönarna skulle utfallet av attackerna blivit betydligt svagare, säger Justin Bronk till Sky News.

Ballistiska robotar

Drönarna åsamkar stor skada. Men det finns ett potentiellt ännu större hot från Iran. Enligt amerikanska uppgifter förbereder diktaturen en leverans av ballistiska långdistansrobotar till den ryska armén.

Vadym Prystaiko, Ukrainas ambassadör i Storbritannien, varnar för att en sådan leverans ”kommer att utgöra ett verkligt hot”.

– Om de [iranska ballistiska robotar] levereras i stora antal kommer vi att få verkliga problem, säger han till Sky News.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen