UPPGIFTER: Dåliga nyheter för Ryssland – stoppas av regn

2022 04 27

Kraftiga regnoväder uppges sätta stopp för flera ryska styrkor i Donbas-regionen i Ukraina.

– Ryssarna gillar inte att slåss i regnet.

Det säger en tjänsteman till BBC, som samtidigt uppger att det kraftiga regnovädret som drar in över Donbas hämmar de ryska trupperna i deras förväntade framsteg.

“Dålig taktisk medvetenhet”

Den icke-namngivna tjänstemannen uppger också för kanalen att ryssarna lider av dålig taktisk medvetenhet och fortfarande är drabbade av stora logistiska svårigheter.

Förvånande beslut

Enligt tjänstemän ska de ha förmågan att kunna ta sig fram i terräng, men av förvånande och oklara anledningar väljer de att inte göra det. 

Mindre framsteg

Små framsteg har dock ryssarna gjort, enligt BBC. Framför allt i Donbas där de fortsätter att bygga upp styrkor.

– Men när de möter genuina militära mål har de svårt att övervinna det starka ukrainska motståndare och de lider förluster, uppger källor till kanalen.

Attack mot sjukhus

Samtidigt väntar tuffa veckor för Ukraina. Nyligen har en rysk attack utförts på ett sjukhus i staden Severodonetsk i östra landet, uppger CNN. 

– Ryssarna visste att sjukhuset inte var tomt och att det fanns patienter med olika tillstånd som behandlades av läkare, säger Serhiy Hayday, chef för Luhansk regionala militärförvaltning.

“Orcherna ville döda”

Han tillade:

– Inte ens det hindrade dem. I själva verket ville orcherna döda de sårade och de som försöker hjälpa lokalbefolkningen att överleva, deras läkare.

En uppges ha dött

En kvinna uppges ha dött i attacken. Det har inte kunnat bekräftats av oberoende källor. Enligt Hayday ska sjukhuset fortfarande vara i bruk trots omfattande skador.

FN-chefen anländer

Nyligen har FN:s generalsekreterare António Guterres anlänt till Kyiv för att träffa Ukrainas president Volodymyr Zelensky. 

– Vi kommer att fortsätta vårt arbete för att utöka det humanitära stödet och säkra evakueringen av civila ur konfliktområden. Ju förr detta krig tar slut, desto bättre – för Ukrainas, Rysslands och världens skull, meddelar Guterres på Twitter.

Foto: President of Russia Office resp I. Mondryk

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


02 jun 26

USA gör storaffär med Sverige

2026 06 03

Den amerikanska militären vänder sig till Sverige.

USA:s armé har lagt en order på 22,4 miljoner dollar på taktiska simuleringssystem från den svenska försvarskoncernen Saab.

Det totala kontraktsvärdet uppskattas till 60,8 miljoner dollar, motsvarande cirka 566 miljoner kronor.

Systemet som Saab ska leverera heter Vehicle Tactical Engagement Simulation System (VTESS) base kits och inkluderar lasersensorer som används på militära fordon vid övningar.

– Med dessa kan användaren genomföra mycket realistiska övningar med sina befintliga fordon och vapensystem. Den nya VTESS-lösningen kan också enkelt integreras med den amerikanska arméns befintliga övningsutrustning, skriver Saab om affären.

Beskrivs som betydlig förbättring

Joakim Alhbin är chef för Saabs affärsenhet Training and Simulation.

Han är mycket nöjd med det nya avtalet och menar att det kommer att stärka den amerikanska stridsförmågan.

– Med Saabs teknologi får den amerikanska armén ett betydligt förbättrat, pålitligt och användarvänligt taktiskt simuleringssystem. Vi utvecklar kontinuerligt teknikdrivna och praktiska träningssystem tillsammans med våra kunder för att möta deras behov allt eftersom dessa förändras, säger Alhbin i ett uttalande.

LÄS MER: Trumps könslag stoppas i USA

Presenterar nytt stridsflygplan

Under tisdagen har Saab presenterat ytterligare en nyhet.

Vid en ceremoni på Saabs anläggning i Linköping lanserade försvarskoncernen det nya stridsflygplanet Gripen F.

Brasilien blir det första landet att köpa det toppmoderna stridsplanet.

– Utrullningen av Gripen F är en gemensam prestation mellan Saab, brasiliansk industri och det brasilianska flygvapnet, och speglar det djupa förtroende vi har byggt upp tillsammans under många år, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.

– Att utveckla detta flygplan tillsammans visar på hur välutvecklat samarbetet är. Det är inte bara ett mycket kapabelt stridsflygplan för det brasilianska flygvapnet, utan också ett konkret resultat av en långsiktig gemensam utveckling och gemensamma ambitioner.

Brasiliens kontrakt med Saab omfattar utveckling och produktion av 36 stridsflygplan: 28 Gripen E och åtta Gripen F. 

LÄS OCKSÅ: Elon Musk varnas för magplask – kan innebära slutet 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen