02mars26

UPPGIFTER: Då kan statsministern tvingas avgå – ”kan innebära slutet”

2024 04 10

Statsminister Ulf Kristerssons hantering av den nya könstillhörighetslagen har väckt starka reaktioner i hans eget parti, Moderaterna.

Flera moderater har reagerat kraftfullt på Kristerssons svängning om åldersgränsen för byte av juridiskt kön.

– Jag hade gärna själv sett 18-årsgräns och därmed inte blandat in föräldrar i frågan, sa han till SVT i torsdags, trots att Moderaterna står bakom nuvarande förslag med en sänkning av åldersgränsen till 16 år.

– Det är ilska, frustration och misstro. Det är Ulf som har tvingat fram 16-årsgränsen och så går han ut och försöker framställa det som att han egentligen vill ha 18-årsgräns när hela riksdagsgruppen håller på att spricka på grund av att vi vill ha 18-årsgräns och inte 16, sa en M-källa till DN efter Kristerssons utspel.

”Skulle på sikt innebära slutet”

Nu kommer nya uppgifter om Ulf Kristerssons ställning i Moderaterna.

På kort tid har tre krismöten hållits om den nya könstillhörighetslagen. Budskapet på mötena har varit att partiet måste sluta upp bakom statsministern när riksdagen ska rösta om den nya lagen, den 17 april.

Nästa veckas omröstning målas upp som helt avgörande för Ulf Kristersson ställning som partiledare. Om den nya könstillhörighetslagen röstas ner kan Kristersson tvingas bort.

Det uppger en högt uppsatt M-källa för Aftonbladet.

 Om riksdagsgruppen skulle fälla förslaget skulle det på sikt innebära slutet på Ulf Kristerssons parti­ledarskap. Hans auktoritet skulle få ett hårt slag, säger politikern till tidningen.

”Handlar om att rädda Ulf”

Mycket tyder dock på att Moderaternas riksdagsgrupp kommer att rösta grönt till förslaget.

– All kritik och frustration finns kvar men nu handlar det om att rädda Ulf Kristersson i detta, sa en M-källa till Aftonbladet efter ett krismöte i fredags.

Samtidigt rapporterar Expressen att drygt 80 procent av partiets riksdagsledamöter är emot den nya lagen, som ska förenkla processen för byte av juridiskt kön.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Sovande jätten har vaknat – svenskar måste lämna omedelbart

2026 07 06

Den sovande jätten i Italien har vaknat på nytt.

Under söndagen fick vulkanen Etna på turistön Sicilien ett utbrott. 

Mörk rök har fyllt himlen, vilket fått de italienska myndigheterna att gå ut med röd varning – den högsta möjliga, rapporterar brittiska Daily Express.

 – Av säkerhetsskäl har inkommande flyg till Catanias flygplats stoppats, uppger La Sicilia enligt tidningen.

"Evakuera omedelbart"

En röd varning utfärdas när ett askmoln utgör en potentiell fara för flygplan. Det är också ett budskap som svenskar som eventuellt befinner sig i området måste ta på största allvar.

– Området måste omedelbart evakueras, skriver svenska ambassaden om läget när myndigheterna utfärdar just röda varningar vid vulkanutbrott.

Att det är just Etna som vaknat gör att turister kan vara särskilt utsatta.

Under vissa perioder av året arrangeras organiserade turistturer för att kunna beskåda vulkanlanskapet och lavaströmmarna på närmare håll, förklarar ambassaden.

Akut varning

Daily Express beskriver händelseutvecklingen som en akut varning till britter som befinner sig i området på den italienska paradisön.

Sedan igår har flera flyg till Sicilien omdirigerats och istället landat i Palermo. Anledningen är alltså det stora askmoln som fyller himlen. Flera delar av Catanias flygplats kommer att vara avstängda en bit in på måndagsmorgonen, skriver Daily Express.

– Flygplan som redan är på flygplatsen kommer att tillåtas avgå, men ankomster är inställda, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

Ständig övervakning

Bland Italiens övriga aktiva vulkaner finns Campi Flegrei, Stromboli, Vulcano och Vesuvius. 

– Italienska myndigheter har samtliga vulkaner under ständig övervakning för att försöka förutse eventuella utbrott, skriver svenska ambassaden och uppmanar att ha koll på italienska civilförsvarets hemsida för aktuell information.

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Arkivfoto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Då får man inte gå på restaurang – ny regel på gång

2026 07 06

Det ska bli lugnare på restauranger, hotell och i butikslokaler framöver.

Så är åtminstone regeringens förhoppning när man nu går fram med nya hårda regler som innebär att folk skulle kunna stoppas i dörren.

Det handlar om ett förslag om utökade möjligheter till tillträdesförbud för gäster och kunder som inte kan bete sig.

Idag finns möjligheten att porta folk från lokaler öppna för allmänheten, men det nya förslaget innebär att också exempelvis restauranger, hotell, frisörsalonger och caféer ska kunna göra samma sak.

– Den som driver en butik eller annan liknande affärsverksamhet och har besökare i sina lokaler ska kunna känna sig trygg och säker, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett uttalande.

Inte tillräckligt

Det är i en utredning som regeringen tagit emot förslagen, som nu ska ut på remiss. Under en längre tid har verksamheter slagit larm om ordningsstörningar och brott.

Nuvarande regler om tillträdesförbud har inte ansetts vara tillräckligt effektiva.

– Ingen ska behöva acceptera återkommande störningar eller brott i sin verksamhet. Därför välkomnar jag förslagen om effektivare tillträdesförbud, och ser i nästa steg fram emot synpunkter från remissinstanserna, säger Gunnar Strömmer.

Kan portas i fyra veckor

En person ska i huvudsak kunna portas när den begått ett brott “i eller i anslutning till en lokal och brottet påverkar verksamheten”, enligt regeringen. 

Polisen ska även kunna fatta beslut om saken direkt på plats. Då ska tillträdesförbudet gälla direkt och som längst i fyra veckor. 

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Förslagen, som föreslås träda i kraft den 1 juli 2027, välkomnas av branschorganisationerna.

Svensk Handel har i flera år påtalat att nuvarande lagstiftning inte uppfyller sitt syfte med att skapa trygga butiksmiljöer. Förslagen som nu presenterats är en tydlig markering om att det ska straffa sig att begå brott eller störa handelsverksamhet, säger Svensk Handels säkerhetschef Nina Jelver i en kommentar.

Hon tillägger:

– Förslaget om att polis ska kunna dela ut tillfälliga tillträdesförbud är efterlängtat av våra medlemmar. Man ska inte behöva vänta veckor på beslut om huruvida en person ska tilldelas tillträdesförbud, varför vi är mycket nöjda med slutsatsen delbetänkandet landar i.

LÄS OCKSÅ: SEB: Glädjebesked för den svenska bostadsmarknaden

Foto: A. Haney resp Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen