Folkhälsomyndigheten: Då ska du ställa in julen

2023 12 20

Julen närmar sig med stormsteg, men julfirandet kan vara hotat för många svenskar.

Spridningen av flera olika smittor kan utgöra ett stort hinder för julfirandet den kommande helgen.

Läget är så illa att en hel del kan behöva konfrontera det tuffa beskedet – att ställa in julen.

– Vaknar man upp på julafton och är sjuk, att man har fått en förkylning eller har feber, då får man se till att stanna hemma. Då ska man inte träffas inomhus, och särskilt inte om det finns personer som är sårbara, säger statsepidemiologen Magnus Gisslén till Svenska Dagbladet.

En grupp ska särskilt undvika

Enligt Folkhälsomyndigheten sprids just nu flera olika smittor i samhället, bland annat covid-19, RS-viruset och influensan.

När det gäller RS-viruset finns det en särskild grupp som ska tänka både en och två gånger innan man bjuder hem hela tjocka släkten till julfirande.

– Har man en nyfödd bebis bör man undvika att träffa många människor inomhus, säger Magnus Gisslén.

Förväntas bli värre

Framöver förväntas dessutom situationen förvärras, redan inom de närmsta veckorna.

Enligt Magnus Gisslén är det typiskt för årstiden, men vissa infektioner sprider sig till och med mer än vanligt.

I sammanhanget ska det också tas hänsyn till att en ny undervariant till omikron börjat få fäste, vilket ökar oron för ytterligare spridning.

Statsepidemiologen har också nyligen uppmanat Sveriges arbetsplatser att ta höjd för att många kan behöva vara hemma sjuka närmsta veckorna.

– För ett bra skydd mot allvarlig sjukdom och död behöver ännu fler i de rekommenderade grupperna fylla på sitt vaccinskydd mot covid-19 och influensa. Arbetsgivare och verksamheter bör också planera för att kunna hantera en ökad sjukfrånvaro, sade Magnus Gisslén i ett pressmeddelande förra veckan.

Ökat 80 procent

En siffra märker ut sig i den rådande smittspridningen.

Och det gäller influensan, som enligt Dagens Medicin ökat med 80 procent den senaste veckan.

Positivt är dock att fler än vanligt har vaccinerat sig mot influensa den här tiden på året. Enligt siffror från Folkhälsomyndigheten har 55 procent bland de över 65 år vaccinerat sig.

– Nu ökar smittspridningen av influensa. Det är positivt att andelen vaccinerade ligger på en högre nivå jämfört med tidigare. Men för den som hittills inte hunnit vaccinera sig är det hög tid nu, sade Annasara Carnahan, epidemiolog, i samma pressutskick.

Foto: R. Kutsaiev

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen