UPPGIFTER: Boris Johnson ställde mycket märklig fråga om covid-19

2023 11 01

Storbritannien håller för närvarande på att utreda landets hantering av coronapandemin.

Den officiella utredningen har redan konstaterat att nationen stod för ett "utbrett misslyckande” i hur man slog tillbaka mot smittspridningen.

Landets tidigare premiärminister, Boris Johnson, har fått klä skott för en hel del av kritiken.

Bland annat kommer ett flertal anklagelser från Dominic Cummings, den tidigare chefsrådgivaren till Johnson och som fick sparken 2020.

Det rapporterar Politico.

Ställde märklig fråga

Dominic Cummings samlade kritik som han bifogat till den officiella utredningsgruppen är inte nådig.

Totalt är den 115 sidor lång.

I sin rapport berättar den före detta assistenten bland annat om en anmärkningsvärd fråga som ställdes från premiärministern till Storbritanniens mest framträdande virusforskare.

Enligt Cummings ska Boris Johnson specifikt ha undrat om man kunde göra sig kvitt viruset genom att blåsa med en hårtork rakt in i näsan.

– Det cirkulerade en video av en kille som blåser en speciell hårtork i näsan för att döda covid, framhåller Dominic Cummings i sin skrivelse.

Han uppger att Johnson skickade videon till Storbritanniens främsta rådgivare och tjänstemän via WhatsApp.

Videon har sedan ett tag tillbaka tagits bort från Youtube där den publicerades.

Granskar privata meddelande

Utredningen kommer att pågå ända till sommaren 2016.

Som en del av underlaget finns just många utdrag från WhatsApp, en chatt som frekvent använts av brittiska regeringsföreträdare.

Privata meddelanden från mars 2020 visar exempelvis att Johnson inte trodde covid-19 var en “stor grej” och han ansåg att den största faran var att ekonomin skulle hamna i en svacka.

– Han (Johnson, red. anm.) tycker inte att det är en stor grej och han tror inte att något kan göras och hans fokus är på annat, han tror att det kommer att bli som svininfluensan.

Så står det i ett meddelande som ska ha skickats från Storbritanniens dåvarande presschef Lee Cain, rapporterar Financial Times.

Över 230 000 dödsfall

Sedan våren 2020 har över 230 000 människor i Storbritannien dött med covid-19, enligt siffror från den brittiska regeringen.

Nästan 25 miljoner fall har bekräftats.

Det är enligt flera statistiktjänster Europas näst värst drabbade land efter Ryssland.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: ”11 kronor helt uppåt väggarna” – bråk om euro i Sverige

2025 12 01

En rad experter vill införa euro i Sverige.

I professor Lars Calmfors nya rapport ”Dags för euron?” uttalar sig 14 olika experter om ett eventuellt svenskt eurointräde.

Calmfors själv har ändrat sig i frågan och är numera för att införa euro.

Han får medhåll från tidigare riksbankschefen Stefan Ingves.

Men den föreslagna växelkursen väcker reaktioner.

”Anslutningskurs på 11 kronor”

Stefan Ingves menar att Sverige kan gå med i euron till en anslutningskurs på 11 kronor, rapporterar DI.

– Om vi går med i dag är en kurs på 11 kronor per euro lämplig. Den ska sedan hållas under två år med ett spann på 2,25 procent upp eller ned, säger Stefan Ingves, enligt tidningen.

Men uttalandet väcker reaktioner.

SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är starkt kritisk till den växelkurs som Ingves ser som rimlig.

– Känns helt uppåt väggarna fel att kronan bör få anslutningskurs mot euron på 11 kronor vid ett ev. framtida eurobeslut!, skriver Bergqvist på X.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa - "Har inget att säga till om"

”Förefaller heltokig”

Bergqvist medger att han inte har fördjupat sig i Ingves argumentation.

Men han tycker ändå att den föreslagna anslutningskursen verkar ”heltokig”.

– Erkänner: har inte läst Stefan Ingves bevekelsegrunder för denna slutsats (enbart Di-artikel) men nivån förefaller heltokig utifrån en fundamental analys, skriver Robert Bergqvist i inlägget.

En euro kostar idag 10,98 kronor.

Rapporten ”Dags för euron?” är finansierad av Stiftelsen Fritt Näringsliv, och har 14 medförfattare med professor Lars Calmfors i spetsen.

Alla delförfattare är dock inte för en svensk euroanslutning.

Exempelvis anser ekonomiprofessor Karl Walentin att fördelarna med en självständig Riksbank och en egen valuta överväger.

”Skydda kronan i grundlagen”

På senare tid har det höjts flera röster för att Sverige bör införa euron som valuta.

Samtidigt är det också många som säger nej.

I somras argumenterade SD-företrädarna Oscar Sjöstedt, Michael Rubbestad och Fredrik Lindahl för att kronan rent av bör skyddas i grundlagen.

– Ett svenskt skifte från kronan till euron vore ett historiskt misstag, som riskerar att kosta ekonomiskt självbestämmande. Därför bör kronan skyddas i grundlagen, skrev SD-topparna i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


7 oktober 2025

JUST NU: Mardrömsuppgifter för Trump-administrationen

2025 12 01

Ukrainakriget ser ut att kunna bli mycket tufft att lösa för Trump.

Trump-administrationen har som bekant sedan Donald Trump installerades försökt få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Det har ännu inte resulterat i några konkreta framgångar – men de senaste veckorna har positiva signaler kommit från både USA och Ukraina.

Samtidigt kommer nya uppgifter på måndagseftermiddagen som pekar på att Ukrainakriget kan bli mycket tufft för Trump-administrationen att lösa.

Mardrömsuppgifter

Vladimir Putin har ställt som krav att Ukraina ska dra sig tillbaka från Donbass-regionen.

Men på måndagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina vägrar göra det.

Vid fredssamtal i Florida gjorde den ukrainska sidan det tydligt för amerikanerna att “diskussionen om territorier måste börja från den nuvarande kontaktlinjen”, uppger RBC Ukraine.

“Vad ska vi göra då?”

Så här låter det från en källa med insyn i samtalen:

– Viljan att lyssna på våra argument från amerikanernas sida finns där. En annan fråga är att de ständigt säger: "Okej, ni kanske har 100 procent rätt, men det finns en annan sida, och den kräver det här och det här. Vi som medlare måste se till att ni når ett fredsavtal. Ni kan förklara er ståndpunkt hur logiskt ni vill, men om den andra sidan säger "nej" – vad ska vi göra då"?

Vladimir Putin har flera gånger gjort det tydligt att han kräver att ukrainarna drar sig tillbaka från Donbass, och uppgifterna om att Ukraina vägrar göra det väntas försvåra fredsprocessen.

Läs mer: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Inte bara få slut på kriget

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppgav under gårdagen att den USA-föreslagna fredsplanen inte bara handlar om att avsluta kriget.

Den syftar enligt honom även till att säkerställa Ukrainas oberoende, suveränitet och ekonomiska utveckling, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Mycket arbete kvar”

ISW förklarar.

– Rubio uppgav att fredsplanen inte bara måste avsluta kriget, utan också säkra Ukrainas framtid och ”långsiktiga välstånd”, uppger tankesmedjan.

– Rubio sade att det amerikansk-ukrainska mötet var ”mycket produktivt” och uttryckte optimism angående framstegen i fredsförhandlingarna, men sade att det fortfarande återstår ”mycket arbete att göra”.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen