UPPGIFTER: Besked till Putin – avslutar militär operation

2023 07 13

Den omtalade Wagnergruppen tycks ge upp striderna i Ukraina.

Enligt det ryska försvarsdepartementet har grupperingens legosoldater lämnat tillbaka massvis med vapen till landets militär, rapporterar Sky News.

– All materiel kommer att lämnas över till den ryska arméns reparationsavdelning för restaurering, framhåller departementet, som styrs av försvarsminister Sergej Sjojgu, på Telegram.

"Drar sig ur Ukraina"

Det handlar enligt Ryssland om stora mängder stridsvagnar, raketuppskjutare och luftförsvarssystem som nu återlämnas till Moskva.

Totalt rör det sig om drygt 2 000 utrustningsdelar, 2 500 ton ammunition och 20 000 skjutvapen.

– Återlämnandet verkar vara den mest tydliga signalen hittills på att Wagnerkrigare, ledare av Jevgenij Prigozjin, drar sig ur verksamheten i Ukraina.

"Mest konkreta tecknet"

Även internationella nyhetsbyrån Reuters rapporterar samma sak och drar liknande slutsatser, förutsatt att uppgifterna stämmer.

– Om det är äkta är överlämnandet det hittills mest konkreta tecknet på att Wagner, vars krigare har utkämpat några av de hårdaste och blodigaste striderna under Rysslands krig i Ukraina, avslutar sin militära operation där, skriver nyhetsbyrån.

"Här är ammunitionen"

Anton Gerashchenko, rådgivare åt Ukrainas inrikesministerium, har lagt upp en video på Twitter som påstås visa en del av de vapen som nu rapporteras lämnas tillbaka.

– Här är ammunitionen! framhåller han och vänder sig direkt till Putinregimens ministrar.

– Ryska försvarsdepartementet rapporterade att de tog över Wagnergruppens utrustning och ammunition, tillägger han.

Påstått möte

Uppgifterna kommer efter att Vladimir Putin gått ut med att han ska ha träffat Prigozjin efter det inställda myteriet då Wagnerledaren i juni beordrade sina trupper att röra sig mot Moskva.

Myndigheterna i Ryssland har därefter gjort allt för att tona ned hotet som Wagnergruppen kan tänkas utgöra.

Tror att Prigozjin är död

I USA misstänks att det möte som ska ha ägt rum mellan Putin och Prigozjin har varit iscensatt.

Det tror åtminstone den pensionerade generalen Robert Abrams, som även misstänker att Wagnerledaren i själva verket inte längre är i livet.

– Jag tror inte han är det. Och om han är det så sitter han i ett fängelse någonstans, säger han i en intervju med ABC News.

– Jag skulle bli förvånad om vi faktiskt får se några bevis på att Putin träffade Prigozjin.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen