UPPGIFTER: Besked till Putin – avslutar militär operation

2023 07 13

Den omtalade Wagnergruppen tycks ge upp striderna i Ukraina.

Enligt det ryska försvarsdepartementet har grupperingens legosoldater lämnat tillbaka massvis med vapen till landets militär, rapporterar Sky News.

– All materiel kommer att lämnas över till den ryska arméns reparationsavdelning för restaurering, framhåller departementet, som styrs av försvarsminister Sergej Sjojgu, på Telegram.

"Drar sig ur Ukraina"

Det handlar enligt Ryssland om stora mängder stridsvagnar, raketuppskjutare och luftförsvarssystem som nu återlämnas till Moskva.

Totalt rör det sig om drygt 2 000 utrustningsdelar, 2 500 ton ammunition och 20 000 skjutvapen.

– Återlämnandet verkar vara den mest tydliga signalen hittills på att Wagnerkrigare, ledare av Jevgenij Prigozjin, drar sig ur verksamheten i Ukraina.

"Mest konkreta tecknet"

Även internationella nyhetsbyrån Reuters rapporterar samma sak och drar liknande slutsatser, förutsatt att uppgifterna stämmer.

– Om det är äkta är överlämnandet det hittills mest konkreta tecknet på att Wagner, vars krigare har utkämpat några av de hårdaste och blodigaste striderna under Rysslands krig i Ukraina, avslutar sin militära operation där, skriver nyhetsbyrån.

"Här är ammunitionen"

Anton Gerashchenko, rådgivare åt Ukrainas inrikesministerium, har lagt upp en video på Twitter som påstås visa en del av de vapen som nu rapporteras lämnas tillbaka.

– Här är ammunitionen! framhåller han och vänder sig direkt till Putinregimens ministrar.

– Ryska försvarsdepartementet rapporterade att de tog över Wagnergruppens utrustning och ammunition, tillägger han.

Påstått möte

Uppgifterna kommer efter att Vladimir Putin gått ut med att han ska ha träffat Prigozjin efter det inställda myteriet då Wagnerledaren i juni beordrade sina trupper att röra sig mot Moskva.

Myndigheterna i Ryssland har därefter gjort allt för att tona ned hotet som Wagnergruppen kan tänkas utgöra.

Tror att Prigozjin är död

I USA misstänks att det möte som ska ha ägt rum mellan Putin och Prigozjin har varit iscensatt.

Det tror åtminstone den pensionerade generalen Robert Abrams, som även misstänker att Wagnerledaren i själva verket inte längre är i livet.

– Jag tror inte han är det. Och om han är det så sitter han i ett fängelse någonstans, säger han i en intervju med ABC News.

– Jag skulle bli förvånad om vi faktiskt får se några bevis på att Putin träffade Prigozjin.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönare nedskjuten över Natolands regeringsbyggnad

2025 09 15

En drönare har skjutits ned i Natos luftrum. 

Händelsen har inträffat i Polen.

Landets premiärminister Donald Tusk bekräftar att en drönare skjutits ned. Drönaren ska ha opererat över regeringsbyggnaden och presidentpalatset i Warzawa. 

– Säkerhetstjänsten har neutraliserat en drönare som opererade över regeringsbyggnaden och Belwederpalatset, skriver Tusk i ett inlägg på X.

Två personer omhändertagna

Vidare meddelar premiärministern att två belarusiska medborgare har gripits.

– Polisen utreder omständigheterna kring händelsen, framhåller Tusk.

Kort efter ryska angreppet

Händelsen inträffar kort efter att Polen skjutit ned flera ryska drönare som kränkt landets luftrum. Den polska regeringen har kallat händelsen för ett avsiktligt angrepp.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) gör samma bedömning.

– Det har spridits en bild internationellt att man inte kan veta vilket, det kan ha varit oavsiktligt, och en del har hävdat att man inte kan landsbestämma dem. Vi vet att det var ryska drönare, och vi vet att det var avsiktligt, säger statsministern enligt SVT.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Ryssland hävdar ”krig”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov anser att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, sade Peskov till ryska journalister tidigare under måndagen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

Foto: 

Text: Redaktionen


JÄTTEBRÅK: Charlie Kirks minnesplats vandaliseras – se videon här

2025 09 15

Ett jättebråk har uppstått vid Charlie Kirks minnesplats.

Mordet på högeraktivisten och poddaren Charlie Kirk har chockat USA.

Landet beskrivs som mer polariserat än på mycket länge – och på måndagskvällen har det kommit en video från Fox News som bekräftar den bilden.

I videon syns en ung man vandalisera en minnesplats för Charlie Kirk i Arizona, vilket omedelbart leder till storbråk.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Vandaliserar platsen

Det är ett kamerateam från den högerorienterade kanalen Fox News som har filmat händelsen, rapporterar CNN.

I en video från en minnesplats dedikerad till Charlie Kirk, kan man se hur en ung man trampar omkring bland flaggor och blommor på minnesplatsen.

En fotograf vittnar om att mannen sparkade på blommor, vaser och ballonger som människor lagt på platsen i syfte att hedra den mördade högerprofilen.

Personen som saboterar minnesplatsen har identifierats som en 19-årig man.

Hans agerande får omgivningen att reagera direkt.

Videon visar hur en annan man som befinner sig vid minnesplatsen tar tag i 19-åringen och slänger honom i marken, bort från minnesplatsen.

Mannen grips

Flera andra som har sett händelseförloppet samlas sedan kring 19-åringen, och någon ser ut att sparka mot honom.

Därefter ser man hur polisen ställer 19-åringen mot väggen och griper honom.

Polisen uppger att 19-åringen, som har identifierats som Ryder Corral, har förts till Maricopa County Jail.

Han misstänks nu för bland annat skadegörelse av minnesmärke och olaga intrång, enligt kanalen.

Mordet på Charlie Kirk har chockat det amerikanska samhället och förnyat debatten om polarisering och politiskt våld.

22-åriga Tyler Robinson misstänks för mordet, men det finns fortfarande många frågetecken kring fallet. FBI utreder möjliga medgärningsmän, enligt Fox News.

SE VIDEON GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL X)

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen