UPPGIFTER: Besked i dag – tidigarelägger kritiserat förslag

2023 10 12

Regeringen och SD har under eftermiddagen träffat övriga riksdagspartier, med anledning av den eskalerande våldsvågen i Sverige.

Under mötet har oppositionens partiledare fått en uppdaterad lägesbild av situationen i Sverige av polisen och andra berörda myndigheter.

Regeringen ska även ha presenterat sina förslag på åtgärder för att bekämpa den grova brottsligheten.

Oppositionssidan har i sin tur fått möjlighet att föra fram sina idéer.

Tidigarelägger flera förslag

Efter mötet har regeringen kallat till pressträff.

Statsminister Ulf Kristersson (M) deltar tillsammans med vice statsminister Ebba Busch (KD), arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) och justitieminister Gunnar Strömmer (M).

På pressträffen ger regeringen besked om att man kommer skynda på arbetet med flera lagförslag i kampen mot den grova brottsligheten.

Ett av lagförslagen som kommer att tidigareläggas är införandet av visitationszoner.

Införandet kommer att tidigareläggas med ungefär ett år.  

Ett system med visitations­zoner innebär att det blir möjligt att inrätta särskilda zoner där vissa tvångs­medel – såsom kropps­visitation och hus­rann­­sakan i fordon – får användas utan att det finns någon brotts­misstanke.

Polisiärt vistelseförbud

Även förslaget om polisiärt vistelseförbud ska genomföras ungefär ett halvår tidigare än planerat. 

Polisiärt vistelseförbud innebär att åklagare, på begäran av polisen, kan utfärda ett förbud mot att vistas i en viss zon i upp till ett år.

Förbudet kan utfärdas mot kriminella som exempelvis är involverade i gäng eller som säljer droger.

"Ökar tempot rejält"

– Regeringens mål är de nya lagstiftningarna ska träda i kraft i februari nästa år och i mars nästa år. Om ny lagstiftning ska komma på plats så kommer det krävas mycket av många inblandade. Självklart av regeringen som ökar tempot rejält, från utredning till lagrådsremiss till proposition, säger statsminister Ulf Kristersson och tillägger:

– Vi har i dag även bett riksdagens partier att medverka till en snabbare lagstiftning genom att påskynda själva riksdagsarbetet. Allt vi gör ska vara noga genomtänkt, men just nu råder fara i dröjsmål. Vi vill ha ny lagstiftning på plats snabbare än som tidigare var aviserat. 

Har kritiserats

Förslaget om att införa visitationszoner har kritiserats, både av oppositionen och experter.

– Visitationszoner innebär att du underförstått misstänkts för att du har en viss hudfärg, för att du bor i ett visst område, för att du har ett visst utseende. Du behöver inte längre vara misstänkt för brott för att visiteras. Det bryter mot alla rättsstatens principer, framhöll Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi i en intervju med SvD under förra veckan.

Jacob Öberg, docent och universitetslektor i straffrätt vid Örebro universitet, menar att visitationszoner kan strida mot Europakonventionen.

– Det är högst tveksamt ur ett moraliskt perspektiv. Det finns också risk att polisens arbete skulle försvåras eftersom det kan uppstå misstankar om diskriminering och godtycklighet. Juridiskt kan det strida mot Europakonventionens artikel 8 om rätten till privatliv, sa han till DN i december.

Dansk polis är positiv 

Danmark har infört visitationszoner.

Torben Svarrer, biträdande enhetschef vid danska polisens nationella utredningsenhet, anser att metoden fungerar.

Polischefen har beskrivit visitationszoner som ett ”effektivt sätt att kyla ned en konflikt”.

– Framför allt är det spontana händelser ute på gatan vi försöker undvika. Vår känsla efter många års erfarenhet är att vi lyckas på den punkten, har Torben Svarrer sagt till DN.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen