UPPGIFTER: Bebis misshandlad – 19 blåmärken

2023 12 12

En 30-årig man från Linköping har åtalats för grov misshandel.

Mannen misstänks ha misshandlat sin egen son – en två månaders bebis.

Enligt åklagaren har misshandeln orsakat 19 blåmärken på barnet.

Två tillfällen 

Pappa misstänks ha misshandlat bebisen två gånger.

Det rapporterar P4 Östergötland.

Incidenterna ska ha skett mellan den 20 september och 17 november, enligt åklagaren.

Pappan uppges ha hållit bebisen hårt samt ”tryckt och greppat barnet”.

”Särskild hänsynslöshet”

Med hänvisning till barnets låga ålder och utsatthet menar åklagaren att mannen visat prov på "särskild hänsynslöshet".

Därför anser åklagaren att brottet bör betraktas som grovt.

– Gärningen har i vart fall innefattat ett medvetet risktagande av allvarligt slag, framhåller åklagarsidan i ett uttalande, enligt den lokala tidningen Corren.

Erkänner delar

Den 30-åriga mannen nekar till brott, men godkänner vissa delar av händelseförloppet.

Enligt Corren uppger mannen att han ”höll i barnet hårt”.

– Jag har absolut ingen vilja att skada mitt barn. Därför känns det jobbigt att bli anklagad för att göra det med uppsåt, säger 30-åringen i förhör, enligt tidningen.

Barnskrik

I utredningen framgår det att pappan haft svårt för barnskrik.  

I förhör berättar mannen att han känt en växande stress när bebisen börjat skrika.

– Man vill inte att sitt barn ska skrika, man vill att de ska må bra. Jag försökte göra allt för att lugna honom, framhåller pappan enligt Corren.

Andra misstänkta misshandeln på kort tid

Det är andra gången på kort tid som det rapporteras om en misstänkt misshandel av en bebis i Sverige.

I början av förra veckan häktades två föräldrar i Västerås. De misstänks ha misshandlat sitt spädbarn. Föräldrarna har häktats för synnerligen grov misshandel mot barn.

Bebisen är 5–6 månader gammal och vårdas på sjukhus för allvarliga skador, erfar Aftonbladet.

Den misstänkta misshandeln uppges ha pågått under en längre tid.

Föräldrarna greps den 1 december, rapporterar P4 Västmanland.  

Arkivfoto: A. Romansa

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 26

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen