UPPGIFTER: Bakslag för Sverige

2023 07 12

Sverige kan vara en fullvärdig medlem av Nato om några veckor.

Det framhöll utrikesminister Tobias Billström (M) under gårdagen.

Ministern konstaterade att han hyser stora förhoppningar om att Sveriges Natoansökan ratificeras av både Turkiet och Ungern i närtid.

– Det turkiska parlamentet har en session som löper fram till den 27 juli. Och det ungerska parlamentet har via sin regering gjort klart att man inte tänker vara sist med att ratificera. Lägger man de här två bredvid varandra får man ju en tidsutdräkt som borde handla om de veckorna som ligger framför oss, sa Billström till DN.

Uppgifter: Kan dröja länge

Men Sverige kan få vänta betydligt längre än så.

Turkiet har förvisso lovat att man kommer att godkänna Sveriges ansökan, men landet har inte klargjort när en ratificering kommer att ske.

Enligt den regimtrogna turkiska tidningen Yeni Safak kommer det att dröja till oktober.

På onsdagen skriver tidningen att det turkiska parlamentet kommer att ta sommarledigt i helgen och inte återuppta allt arbete förrän i oktober.

Det innebär att Sverige kommer att behöva vänta i över två månader på att få sin ansökan ratificerad av Turkiet.

– Sverige får tid att fullfölja sin hemläxa, uppger Yeni Safak.

Tidningen skriver att Turkiet förväntar sig att Sverige ska agera hårdare mot den terrorstämplade organisationen PKK under tidsperioden.

Löften från USA och EU

Vidare framhåller Yeni Safak att Turkiet även förväntar sig att USA och EU kommer att uppfylla sina löften till landet de kommande månaderna.

Om kraven inte uppfylls kan inte Sverige förvänta sig att det turkiska parlamentet godkänner den svenska Natoansökan, rapporterar den regimtrogna tidningen.

Uppgifter: Ungern nära beslut

Tidigare under onsdagen kom rapporter om att Ungerns regering planerar att diskutera Sveriges Natoansökan i veckan.

Ungern har framhållit att man kommer att ratificera den svenska ansökan före Turkiet. Landet vill inte vara sist på bollen, men inväntar ett definitivt turkiskt besked.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


Okänd fågelinfluensa dödar människa – första fallet någonsin

2025 11 22

Ett första dödsfall har inträffat hos en människa av en ny typ av fågelinfluensa.

En person i delstaten Washington har avlidit efter att ha smittats av en fågelinfluensastam som aldrig tidigare rapporterats hos människor, rapporterar CNN.

Historiskt fall i USA

Enligt Washington State Department of Health rör det sig om en äldre patient med underliggande sjukdomar som vårdats på sjukhus för infektion med H5N5, en fågelinfluensastam som aldrig tidigare setts hos människor.

– Provtagning från DOH identifierade fågelinfluensavirus i flockens miljö, vilket gör exponering för tamfjäderfän, deras miljö eller vilda fåglar, till den mest sannolika exponeringskällan för denna patient, säger myndigheten i ett uttalande.

Detta är det första rapporterade dödsfallet av denna stam, och det andra dödsfallet totalt från någon sort av fågelinfluensa i landet.

Centers for Disease Control and Prevention, CDC uppger dock att risken för allmänheten är låg.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Trolig smittspridning

Patienten hade direkt kontakt med fåglar, vilket tros vara den mest troliga smittkällan.

CDC har inte funnit några bevis för människa-till-människa-spridning och övervakar fortfarande personer som varit i nära kontakt med den avlidne.

– Personen hade en flock blandade tama fåglar i trädgården, uppger Washingtons hälsodepartement.

Tidigare fall

Fågelinfluensa har funnits hos vilda fåglar världen över i flera decennier, men det senaste utbrottet i USA som började i januari 2022 har spridit sig mer än tidigare bland däggdjur.

Totalt 70 mänskliga fall av någon typ av fågelinfluensa har rapporterats i USA.

De flesta har varit milda och bland människor som arbetar nära djur, såsom boskaps- och fågeluppfödare.

CDC rekommenderar att alla som arbetar nära djur använder lämplig skyddsutrustning och är försiktiga kring djuravföring.

Myndigheterna uppmanar även till försiktighet vid rengöring av fågelmatare eller andra platser som kan ha kommit i kontakt med fågelavföring, samt att undvika kontakt med sjuka eller döda vilda djur.

Myndigheten uppmanar även till vaccination mot vanlig influensa för att minska risken att viruset muterar om någon samtidigt skulle drabbas av båda influensastammarna.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: S Andrews

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland förbereder oväntad vapeninsats

2025 11 22

Rysslands centralbank ska börja rusta personal med vapen.

Rysslands centralbank planerar enligt en offentlig upphandling att låta vissa anställda genomgå automatvapenträning, en ovanlig säkerhetsåtgärd för en finansiell institution, rapporterar Moscow Times.

Vapenträning för bankanställda

Enligt The Moscow Times visar upphandlingsdokument att centralbanken har annonserat skjutlektioner med automatvapen på licensierade skjutbanor i eller nära Moskva.

 Systemet är omfattande där arrangören ska tillhandahålla vapen, ammunition, certifierade instruktörer och skyttebanor.

Upphandlingsdokumenten anger att all information kring kontraktet även ska förstöras när träningen är genomförd.

Banken har inte sagt vilka anställda som ska delta eller när kursen ska börja.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Tidigare vapenkontroverser

Detta är inte första gången som Rysslands centralbank kopplas till vapenfrågor.

I februari gav Savelovsky-domstolen i Moskva den ryska centralbanken böter för att ha brutit mot reglerna för förvaring av skjutvapen.

Vid en inspektion upptäckte ryska nationalgardet (Rosgvardiya) flera pistoler, däribland två Makarov-pistoler, som tillhörde Sberbanks säkerhetstjänst och det privata säkerhetsföretaget “Region Profi”.

Inspektörerna konstaterade att Centralbanken förvarade vapen som banken inte ägde, och överträdelserna identifierades både i november 2023 och april 2024.

Ansökt om tillstånd

Centralbanken har inte erkänt överträdelsen och betonade under tillfället att man hade ett tillstånd utfärdat av Rosgvardiya för vapenförvaring.

– Enligt lag får Centralbanken äga vapen för att skydda pengar, ädelmetaller, interna värdepapper, valuta, värdeföremål, korrespondens och föremål med statliga hemligheter under transport, samt för att säkra bankens egna objekt där sådant gods förvaras, står det enligt artikel 12 i lagen om vapen.

Rysslands centralbank har sedan förra året försökt stärka sin säkerhet och ansökte då om tillstånd för viceguvernörer och högt uppsatta tjänstemän att bära vapen, inklusive Makarov-pistoler och kulsprutepistoler.

– Vapenrelaterade åtgärder syftar till att skydda bankpersonal och tillgångar i ockuperade Ukraina, sade en talesperson för banken vid tillfället.

LÄS MER: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: Alex343

Text: Redaktionen