JUST NU: Bakslag för Ryssland i nya offensiven

2022 04 25

Det förväntade ryska genombrottet efter Vladimir Putins nya order i östra Ukraina uppges ha uteblivit.

Återigen kommer Storbritanniens försvarsministerium med en ny färsk lägesrapport i Ukraina.

De senaste uppgifterna från myndigheten gör gällande att Ryssland stöter på flera motgångar i samband med att man koncentrerat sig på de östra delarna av landet.

Inga genombrott

– Ryssland har haft mindre framgångar i en del områden sedan man bytte fokus till att fullt ut ockupera Donbas. Utan tillräckliga logistiska och stridsstödjande möjligheter på plats har Ryssland ännu inte uppnått ett betydande genombrott, meddelar Storbritanniens försvarsministerium på Twitter.

Bakslag efter ny order

Bakgrunden till bakslaget uppges vara det taktikskifte som Putin beordrade i Mariupol i torsdags, då presidenten tog beslutet att belägra stadens stålverk snarare än att attackera det.

– Det här är ett fall när vi måste tänka. Vi måste alltid tänka, speciellt i det här fallet. Det finns inget behov av att klättra in i dessa katakomber och krypa under jorden genom dessa industriella faciliteter, sade Putin då.

Soldaterna är fast

Nu uppger Storbritanniens försvarsministerium att belägringen har inneburit att de ryska soldaterna fastnat i Mariupol och uppnått ett dödläge.

– Rysslands beslut att belägra istället för att attackera Mariupols Azovstal-stålverk innebär att många ryska enheter förblir fast i staden och inte kan omplaceras. Ukrainas försvar av Mariupol har också utmattat många ryska enheter och minskat deras stridseffektivitet.

Olägliga nyheter för Ryssland

Nyheterna kommer olägligt för Rysslands president Vladimir Putin som planerar en segerparad i just Mariupol redan om två veckor, den 9 maj. 

Den ryska armén uppges fått order om att de drygt 2 000 ukrainska försvararna i staden, som är instängda på stålverket Azovstal, måste rensas ut före det viktiga datumet.

Uppges dölja omfattningen

Storbritanniens försvar avslutar sin rapport med att informera om att Rysslands försvarsministerium uppges ha föreslagit att de kompensationsbetalningar som ska betalas ut till ryska familjer som förlorat anhöriga i kriget ska kontrolleras av militärer snarare än civila tjänstemän.

Myndigheten hävdar att det sannolikt rör sig om ytterligare ett försök från Putinregimen att dölja den verkliga omfattningen av hur många ryska soldater som har stupat sedan invasionen av Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen