UPPGIFTER: Bakslag för nya regeringen

2022 10 12

Klockan 11 idag på onsdagen var det tänkt att Ulf Kristersson (M) skulle lämna besked om regeringsbildning till talmannen.

Men så ser inte ut att bli fallet, uppger källor till Svenska Dagbladet.

– Enligt uppgifter på morgonen till SvD kommer förhandlingarna om en ny regering inte att vara klara till klockan 11 när Ulf Kristersson möter talmannen, rapporterar tidningen.

Bråk mellan SD och L

Flera av Moderaternas förhandlare samlades på partiets riksdagskansli under morgonen.

Även Kristdemokraternas stabschef Tobias Karlström och Liberalernas partisekreterare Maria Nilsson fanns på plats vid halv nio, rapporterar SvD.

Tidningens uppgifter på onsdagsmorgonen samstämmer med Göteborgs-Postens källor, som under gårdagskvällen rapporterade att högerpartiernas regeringsförhandlingar fortfarande inte är i mål.

Enligt GP är det främst bråken mellan SD och L som har gjort att förhandlingarna har kärvat.

Om Jimmie Åkesson (SD) ska acceptera en regeringen där L ingår – men inte SD – uppges han att kräva stora politiska eftergifter. 

"Ska till ett mirakel"

Även Dagens Nyheter uppger att Ulf Kristersson (M) lär behöva be om mer tid hos talmannen idag.

–Det ska till ett smått mirakel, uppger en källa till tidningen om möjligheterna att nå en överenskommelse före klockan 11 idag.

Johan Pehrson, partiledare för Liberalerna, vill på morgonen inte avslöja om något besked kommer idag.

– Jag vill inte föregripa detta. Jag vill ta det ända in i kaklet, säger han till DN.

L: "Kommer att ingå"

Liberalerna är dock säkra på sin sak – de kommer att ingå i regeringen.

– Det är vår bestämda utgångspunkt och vi är övertygade om att vi kommer att göra det, sade Mats Persson, partiets gruppledare i riksdagen, till SVT på tisdagen.

Han tillade:

– Väljarna har varit väldigt tydliga med att L ska ingå i en liberal, borgerlig regering och jag är helt säker på att vi kommer att göra det.

Åkesson och Pehrson i personliga möten

Uppgifter till Dagens Nyheter i måndags gjorde gällande att Jimmie Åkesson ska ha träffat Liberalernas partiledare för flera privata möten.

Parterna ska ha diskuterat ministerposterna i en kommande högerregering.

Enligt tidningens uppgifter har samtalen också handlat om hur mycket sakpolitik som SD ska få igenom för att gå med på att släppa in  L i en regering.

– Knäckfrågan är om Liberalerna ska få några ministerposter eller ej.  För SD handlar det i så fall om hur mycket sakpolitik man kan få i utbyte mot att släppa fram L och själva bli kvar utanför regeringen, rapporterar DN med hänvisning till källor med insyn i förhandlingarna.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Biltema inleder bojkott

2025 11 25

På fredag är det dags för årets stora köpfest.

Då kulminerar Black Week.

Black Friday har blivit ett allt mer populärt fenomen även i Sverige och svenskarna flockar till köpcentrum för att fynda.

En kedja som bojkottar Black Friday är Biltema.

Biltema bojkottar

Även i år inleder den populära kedjan en bojkott av Black Friday.

Anledningen till beslutet har enligt Biltema själv att göra med att “företaget står fast vid sin strategi att erbjuda låga priser året runt”.

– Vi tror inte på att locka kunder med stora rabatter en gång om året, säger marknadschef Johan Gerdevåg.

– Vår strategi är att erbjuda bra priser hela året, så att alla ska kunna köpa det de behöver när de behöver det. Det är viktigt för oss att kunderna kan lita på att vi alltid har låga priser, inte bara på Black Friday.

“Året runt”

Genom att “prioritera låga priser hela året, istället för tillfälliga kampanjer”, vill företaget “sätta en standard för hur företag kan skapa värde för sina kunder på den nordiska marknaden”.

– Vår målsättning är att alla våra kunder ska kunna ha en rikare fritid med hjälp av våra produkter. Genom att hålla låga priser året runt kan vi göra det möjligt för fler att njuta av sina fritidsintressen, oavsett om det är på vinter, sommar eller någon annan tid på året, fortsätter Gerdevåg.

Läs mer: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

10 miljarder

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige.

2024 uppgick försäljningen till närmare 10 miljarder kronor enligt siffror Svensk Handel.

Men Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

“Stanna upp”

Westerberg fortsätter.

– Stanna upp och tänk över vad du faktiskt behöver, behöver du verkligen en till pryl eller är det bara rean som lockar? Många små impulsköp kan tillsammans växa till stora summor.

Läs mer: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA startar krig – ”goda nyheter för ekonomin”

2025 11 25

Maria Salazar, republikansk ledamot i representanthuset, uppger att USA kommer att invadera Venezuela.

– Maduro (Venezuelas diktator, reds.anm.) förstår att vi är på väg in, säger republikanen till Fox Business.

Samtidigt fortsätter spänningarna mellan USA och Venezuela att öka.  Det amerikanska jutitiedepartementet hävdar att landets diktator Nicolás Maduro använder terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

Salazar anger dock en annan motivering till en amerikansk invasion av det sydamerikanska landet. Hon pekar på att Venezuela besitter världens största oljereserver. 

– Det vore mycket goda nyheter för den amerikanska ekonomin, säger Salazar om en invasion.

Jämförs med Irakkriget

Justice Democrats, en politisk organisation som stödjer Demokraterna, reagerar kraftfullt på Salazars uttalande.

– De döljer det inte ens längre. Ett USA-lett krig för regimskifte som syftar till att fylla oljebolagens fickor. Var har vi hört det förut? framhåller organisationen i ett uttalande med hänvisning till USA:s invasion av Irak 2003.

Den tidigare generalen Fred Wellman, som har kandiderat för Demokraterna, instämmer i kritiken.

– De skickar våra trupper i krig för oljebolagen och låtsas inte ens ljuga om det. Dessa sjuka idioter kommer att döda våra barn. Det är ett enda stort skämt, säger han enligt nyhetssajten Common Dreams.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält 

Vita huset ger annan bild

De senaste månaderna har den amerikanska militären attackerat flera fartyg i Karibien, som enligt USA smugglat narkotika till amerikanskt territorium.

Trumpadministrationen hävdar att de militära aktionerna är ett svar på den venezuelanska regimen kopplingar till drogkarteller. 

President Trump har sedan tidigare gett grönt ljus till CIA-operationer i Venezuela och enligt uppgifter till Reuters överväger han att störta den venezuelanska regimen.

Samtidigt har USA stärkt sin militära närvaro i regionen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, som omfattar Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

LÄS OCKSÅ: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden” 

Foto: Nato

Text: Redaktionen