UPPGIFTER: “Århundradets affär” på väg att bli verklighet

2025 01 20

Det som Donald Trump har kallat “århundradets affär” kan nu vara på väg att förverkligas.

Idag installeras 78-åringen för andra gången som ny president i USA.

Under slutfasen av sin första tid i Vita huset skissade Donald Trump på en kontroversiell idé som påstods kunna skapa fred i Mellanöstern.

Presidenten själv kallade planen för “århundradets affär” och gick ut på att stötta Israel i att annektera delar av Västbanken samtidigt som palestiniernas autonomi begränsades.

"Väldigt realistiskt"

Planen blev aldrig av eftersom Trump förlorade valet.

Sedan dess har omständigheterna i Mellanöstern eskalerat kraftigt.

Och nu när Donald Trump åter träder in i maktens korridorer spekuleras det vilt i israeliska medier om planen från 2020 nu kommer att genomföras.

Enligt Lars Erslev Andersen, seniorforskare i migration och global ordning vid Danmarks institut för internationella studier (DIIS), är det ett troligt scenario att så sker.

– Jag tycker att det är väldigt realistiskt att Donald Trump kommer att fortsätta arbeta med den här planen. Det finns också en förväntan på det från israelisk sida, säger han till TV2.

Valt en Israelvänlig position

Officiellt kallades planen för “Peace and Prosperity” (Fred och välstånd) när den lanserades för fem år sedan.

Dock ska amerikanska tjänstemän ha varnat Israel för att inom den närmaste tiden driva på för annekteringar av Västbanken, eftersom man befinner sig “i en svår internationell situation”, enligt The Jerusalem Post.

Men Lars Erslev Andersen menar att flera av de ministrar som Trump valt till sin stab tyder på en mycket Israelvänlig administration.

Detta samtidigt som presidenten genom åren tagit mindre hänsyn till det palestinska perspektivet, menar experten.

"Inget intresse för palestinierna"

Han säger att om planen genomförs kommer det att vara en lösning på Israels villkor, trots att planen enligt Trump själv är en tvåstatslösning.

 De personer Trump har utsett för att ta hand om Mellanöstern är väldigt vänliga mot Israel och Netanyahus åsikter när det kommer till bosättningar på Västbanken, säger Lars Erslev Andersen och tillägger:

– Trump pratade inte alls med palestinierna när han gjorde sin fredsplan 2020, och det signalerar inte så mycket intresse för palestiniernas ståndpunkter om att hitta en långsiktig lösning.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen