15nov2025

UPPGIFTER: Arbetslösa spåras – kan förlora ersättningen

2025 08 31

Arbetsförmedlingen har börjat spåra arbetslösa.

Kontrollen av arbetslösa har skärpts rejält.

Nu har Arbetsförmedlingen börjat spåra var arbetssökande befinner sig.

Kontrollen kan leda till att den arbetssökande förlorar ersättningen.

Spåras via IP-adress

Arbetsförmedlingen har börjat spåra arbetslösa via deras IP-adressen, rapporterar DN.

Personer som loggar in på Arbetsförmedlingen från ett utländskt IP-nummer riskerar att förlora ersättningen.

Skälet är att arbetslösa som får A-kassa måste befinna sig i Sverige, enligt regelverket.

4 000 personer har redan hittats med den här metoden, och kommer att kontaktas av Arbetsförmedlingen i september, uppger tidningen.

– Konsekvensen kan bli att de inte bedöms uppfylla rätten till ersättning, säger Arbetsförmedlingens verksamhetscontroller Andreas Malmgren till tidningen.

Får chansen att förklara sig

De arbetssökande som fastnar i kontrollen kommer dock att få chansen att förklara varför de har loggat in med en utländsk IP-adress.

Arbetsförmedlingen använder också ett särskilt verktyg för att sortera bort VPN-anslutningen, uppger tidningen.

Men om man verkligen har varit utomlands riskerar man alltså att åka dit i kontrollen och i värsta fall förlora sin ersättning. Metoden har använts sedan i juni.

– Det är ett sätt att motverka risken för felaktiga utbetalningar, säger Andreas Malmgren till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stort slöseri med skattepengar - ett parti pekas ut

Regeringen har begärt skärpta kontroller

Regeringen meddelade i januari att man vill stärka kontrollen av såväl arbetssökande som Arbetsförmedlingens leverantörer.

I ett regleringsbrev för Arbetsförmedlingen framgår att kontrollerna ska stärkas för att minska risken för felaktiga utbetalningar.

– Regeringen fortsätter att återupprätta arbetslinjen, sade dåvarande arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L) i ett uttalande.

– Ett viktigt steg i detta arbete är att göra det svårare att begå bidragsbrott. Därför stärker vi kontrollen av arbetssökande och leverantörer av arbetsmarknadspolitiska insatser, tillade Persson.

LÄS OCKSÅ: Plötslig flykt på börsen - många säljer samma aktier

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Vädret slår om i hela landet – håll koll på detta datum

2026 01 15

Efter en längre period med minusgrader och snö slår vädret om i hela Sverige.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Enligt prognosen väntas plusgrader i större delen av landet från och med lördagen den 17 januari.

– Under lördagen fortsatt sydliga vindar mellan högtryck i öster och lågtryck på Atlanten. Det ger troligen rätt mycket moln och inte några större nederbördsmängder. Däremot ser större delen av landet ut att få plusgrader under lördagen, framhåller SMHI:s meteorolog Emma Rosengren i ett uttalande.

Enligt meteorologen kan endast nordligaste Norrland räkna med minusgrader under lördagen.

Temperaturerna vänder dock snabbt nedåt igen i de norra delarna av landet.

– Under söndagen förstärks högtrycket öster om landet och temperaturen börjar sjunka igen, i alla fall i landets norra halva, berättar Rosengren.

Snövarning på torsdag

Innan vädret slår om fortsätter snön att falla över stora delar av Sverige. Under torsdagen har SMHI utfärdat en gul varning för snöfall i nordöstra Gävleborg län och östra Västernorrlands län.

Enligt myndigheten kan kraftigt snöfall orsaka problem i trafiken.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

LÄS MER: Grekiska fartyg attackerade       

Övergår i regn

I takt med att helgen närmar sig avtar snöfallet.

– Under fredagen övergår snöfallet alltmer i regn över norra Götaland och Svealand, men också längs södra Norrlandskusten, framhåller Emma Rosengren.

LÄS OCKSÅ:  EU:s utrikeschef: Dags att ta till flaskan

Text: Redaktionen