UPPGIFTER: Amerikanskt hangarfartyg har attackerats

2025 04 27

Houthirebellerna i Jemen har attackerat ett amerikanskt hangarfartyg.

På söndagen kommer uppgifter om nya attacker i Röda havet.

Uppgifterna gör gällande att det amerikanska hangarfartyget USS Harrys S. Truman har attackerats av houthirebellerna.

Det ska röra sig om en drönarattack, uppger den ryska statliga nyhetsbyrån TASS och tv-kanalen Al Masirah.

Drönarattack

Houthirebeller från Jemens Ansar Allah-rörelse har genomfört en drönarattack mot det amerikanska hangarfartyget USS Harry S. Truman i Röda havet.

Det uppger rörelsens militära talesman Yahya Saree.

– Som svar på USA:s fortsatta dagliga aggression mot vårt land genomförde flyg- och marinstridskrafter en gemensam operation mot fiendens militära fartyg, under ledning av det amerikanska hangarfartyget USS Harry S. Truman, säger Saree.

– De attackerades i den norra delen av Röda havet med flera obemannade flygfarkoster.

“Redo att svara”

Saree säger också att rebellerna är redo att ”återgälda USA:s upptrappning”.

– Militära operationer i Röda havet och Arabiska havet kommer att fortsätta till dess att aggressionen mot Gaza upphör och blockaden hävs.

Attackerna fortsätter

USA har under den senaste tiden genomfört flera flyganfall mot Jemens houthirebeller.

Tidigare i april genomfördes en attack mot hamnen i Ras Isa.

Det framhåller amerikanska Centcom.

“Försämra maktkällan”

Centcom meddelar att “amerikanska styrkor vidtog åtgärder för att eliminera denna bränslekälla för de Iran-stödda Houthi-terroristerna och beröva dem olagliga intäkter som har finansierat houthis ansträngningar att terrorisera hela regionen i över 10 år”.

– Målet med dessa attacker var att försämra den ekonomiska maktkällan för houthierna, som fortsätter att utnyttja och orsaka stor smärta för sina landsmän, menas det.

– Denna attack var inte avsedd att skada Jemens folk, som med rätta vill kasta av sig oket av houthiernas underkastelse och leva i fred.

Houthirebellerna har genomfört återkommande attacker mot fartyg i Röda havet i protest mot kriget i Gaza.

Foto: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Thomas Gooley

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen