UPPGIFTER: Amerikansk rädsla för Putins nya rekryter

2022 11 01

Ryssland uppges försöka rekrytera tusentals före detta afghanska elitsoldater till slagfältet i Ukraina. 

Soldaterna befinner sig i just nu i Iran, men fruktar att tvingas återvända till sitt hemland som numera kontrolleras av Talibanerna, rapporterar The Guardian.

Tre tidigare generaler för elitstyrkorna bekräftar att den ryska ökända militärgruppen Wagner har kontaktat soldaterna.

Enligt generalerna erbjuder Moskva en månadslön på 1 500 dollar. Många av soldaterna uppges överväga att tacka ja till erbjudandet, då de fruktar att utvisas till Afghanistan. I hemlandet väntar en säker död under talibanstyret.

– De vill inte slåss, men de har inget val, säger Abdul Raof Arghandiwal, en av ex-generalerna, enligt The Guardian.

Amerikansk fruktan

Under tiden i Afghanistan tränades elitsoldaterna av amerikansk militär. Tanken var att soldaterna skulle lämna landet i samband med USA:s drastiska tillbakadragande. Men planen misslyckades.

– Vi fick inte ut de här individerna som vi lovade, bekräftar Michael Mulroy, en pensionerad CIA-officer som tjänstgjorde i Afghanistan, enligt The Guardian.

Han befarar att soldaterna kan hysa agg mot USA och dess allierade efter det amerikanska misslyckandet i Afghanistan.

– De skulle kunna ansluta sig till fiender till USA för att överleva eller för att de känner en ilska mot sin tidigare allierade.

Vill inte se dem i Ukraina

Michael Mulroy betonar att de afghanska elitsoldaterna är mycket skickliga och våldsamma. Den tidigare CIA-officeren vill inte se dem i Putins armé.

– Jag skulle helt ärligt inte vilja se dem på något slagfält, men framför allt inte stridande mot ukrainarna, säger han enligt den brittiska tidningen.

Ingen kommentar

Rysslands försvarsdepartement har inte kommenterat uppgifterna.

Wagnergruppens grundare  Yevgeny Prigozhin har däremot dementerat uppgifterna.

I ett uttalande kallar han påståendet för ”galet nonsens”.

Det amerikanska försvarsdepartementet har inte heller kommenterat uppgifterna. En högt uppsatt tjänsteman understryker dock att uppgifterna mycket väl kan stämma med tanke på att Wagnergruppen  tidigare försökt rekrytera soldater från andra länder, rapporterar The Guardian.

Foto: A. Jawfox resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen