Allvarligt misstag i Ringhals – ”det är galet”

2023 12 28

– Om jag vore chef skulle jag hoppat högt och skrikit för det här är jätteallvarligt.

Det säger Lars Gunnar Larsson, en av Sveriges absolut främsta experter på kärnsäkerhet, till Sveriges Radio.

Uttalandet kommer efter att P4 Göteborg genomfört en granskning som visar att Ringhals felbedömt minst två allvarliga incidenter vid det aktuella kärnkraftverket.

Glömde stänga dörr

Tidigare i år sänktes Ringhals säkerhetsbetyg till det näst sämsta, bland annat på grund av den olycka som stoppade driften av reaktor 4 förra året och som orsakade skyhöga elpriser.

Men Ringhals själva insåg inte allvaret.

Det var först en månad senare när Strålsäkerhetsmyndigheten begav sig dit och ansåg att det handlade om en “allvarlig” olycka som Ringhals justerade sin bedömning.

Ytterligare en olycka som felbedömdes var när en dörr inte stängdes när Ringhals 3 sattes i drift – den viktigaste barriären vid händelse av ett radioaktivt utsläpp.

Dörren stod öppen 30 minuter, men återigen gjorde Ringhals en mildare bedömning av allvaret och tvingades korrigera rapporteringen när myndigheten konstaterade att det rörde sig om “en mycket allvarlig händelse”.

"Det är galet"

Björn Linde, vd på Ringhals, meddelar att man alltid undersöker om incidenter behöver utredas ytterligare och att hela organisationen tar ett brett grepp för att bli bättre.

Han säger också att det inte fanns något säkerhetsproblem i samband med olyckan på Ringhals 4, även om han understryker att det är allvarligt när produktionen drabbas.

Lars Gunnar Larsson håller inte alls med.

– Det tycker jag är galet. Om man inte rapporterar det här på rätt sätt så är det en säkerhetsfråga.

"Allvarliga brister"

I våras hade Strålsäkerhetsmyndigheten flera synpunkter på hur strålsäkerheten bedrivs på Ringhals kärnkraftverk.

Myndigheten påtalade att det fanns “allvarliga brister” och sänkte betyget från “tillfredsställande” till blott “acceptabel”.

– Det finns delar av verksamheten som fungerar väl, men vi har identifierat en negativ utveckling för säkerhetsarbetet i stort under en längre tid, sade Anne Edland, som är enhetschef för tillsynssamordning på Strålsäkerhetsmyndigheten, i ett pressmeddelande vid tillfället.

Foto: Annika Örnborg

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


22dec25

Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen