UPPGIFTER: All israelisk gisslan kan vara på väg att släppas

2024 01 26

Terrorstämplade Hamas är redo att släppa alla gisslan.

Det uppger Reuters.

Flera fångutbyten har redan genomförts mellan Hamas och Israel. Nu uppger källor att Hamas är redo att släppa alla som hålls gisslan – om Israel går med på deras krav.

Oklart

Enligt Times of Israel är det oklart om Hamas förslag gått fram till Israel.

Times of Israel skriver att respektive krigskabinett nu träffas i IDF:s militära högkvarter i Kirya.

Syftet med sammankomsten uppges vara att förhandla om gisslansituationen.

Hamas krav uppger vara att Israel går med på att släppa alla fängslade palestinier.

Biden hjälper till

Många delar av världen är på olika sätt påverkade av konflikterna mellan Israel och Hamas.

Nu tar USA:s president Joe Biden ytterligare ställning

– President Biden planerar att skicka ut CIA-chefen William J Burns under de kommande dagarna för att hjälpa till att förmedla en överenskommelse mellan Hamas och Israel, uppger Washington Post.

Överenskommelsen skulle kunna innebära en frigivning av kvarvarande gisslan som hålls i Gaza.

En överenskommelse skulle också innebära det längsta upphörandet av fientligheterna sedan kriget

Så är tanken

Burns förväntas resa till Europa för samtalen och träffa de israeliska och egyptiska underrättelsecheferna, David Barnea och Abbas Kamel, och Qatars premiärminister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.

– Egypten och Qatar har varit viktiga samtalspartner mellan Israel och Hamas.

De två länderna hjälpte till att säkra en första paus i fientligheterna och frigivningen av gisslan i november.

– Israels senaste förslag inkluderar en 60-dagars paus i striderna i utbyte mot den gradvisa frigivningen av de mer än 100 fångarna, som börjar med civila kvinnor och barn och följs av civila män, militärkvinnor och män, och kvarlevorna av de som har dött sedan dess. deras bortförande.

Bakgrunden till konflikterna

Över 250 personer togs som gisslan av Hamas när kriget bröt ut den 7 oktober. 

Israel tror att 132 personer fortfarande hålls fångna av Hamas.

Siffran avser både levande och döda.

Kriget mellan Israel och terrorgruppen Hamas inleddes med att Hamas mördade omkring 1 200 barn, kvinnor, pensionärer och män i södra Israel den 7 oktober.

Foto: S. Kopstein

Text: Redaktionen


Tekniska problem hos Postnord – ber kunder höra av sig

2025 10 25

Ett tekniskt fel hos Postnord har drabbat kunder.

Kunder som kontaktat företagets kundservice riskerar att inte få sina mejl lästa.

Postnord uppmanar nu att ta kontakt via telefon eller Postnord-appen då systemfelet gjort att e-post till kundservice inte kommit fram.

Tekniskt fel

Sedan den 21 oktober klockan 14:45 har Postnord haft störningar i sitt e-postsystem på grund av ett fel hos en underleverantör.

Felet åtgärdades den 23 oktober klockan 15:00, men en del mejl som skickats under perioden 21–23 oktober har ännu inte nått fram till kundservice.

Postnord uppmanar nu därför kunder som väntar på svar att istället ringa 0771–33 33 10 eller använda chatten i Postnords app.

– Om du har mejlat oss under detta tidsintervall och inte fått svar ber vi dig istället ringa oss, uppmanar Postnord.

LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas

Tidigare problem 

Det senaste e-postfelet är inte första gången i år som postföretaget har haft tekniska problem.

Under 2025 har Postnord vid flera tillfällen rapporterat om olika typer av störningar och förseningar.

I juni meddelade företaget att en oväntat stor mängd kundärenden ledde till längre svarstider hos kundservice.

Enligt Postnord berodde det på en kombination av ökad e-handel och hög belastning inför semestertider.

– På grund av oväntade volymer har vi just nu förseningar runt om i landet och längre svarstider hos kundservice, uppgav Postnord under tillfället.

– Vi gör ständigt prognoser så att bemanning och transporter ska kunna hantera förväntade paketvolymer. Det finns dock alltid naturliga variationer som gör att volymer ibland blir större än förväntat, sade Postnord till E-handel under tiden.

Leveransförseningar

Bara en månad senare, i juli, rapporterade bolaget nya störningar – den här gången i leveranskedjor till flera Mellanöstern-länder.

Enligt Postnord berodde problemen på ett försämrat säkerhetsläge i regionen, vilket orsakade längre leveranstider.

– Därmed kan det förekomma längre leveranstider än normal, framhöll de.

LÄS MER: Sms-utskick från “Postnord” når svenskarna – radera direkt

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kristerssons hån mot oppositionen

2025 10 25

Statsministern skickar en känga till oppositionen.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har framhållit att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Istället vill hon se en ny version av det nuvarande Tidösamarbetet inför det kommande valet.

Det har väckt frågor kring regeringsunderlaget – men nu slår statsminister Ulf Kristersson (M) tillbaka – och skickar en känga till oppositionen.

Kristerssons hån

På lördagen har Kristersson hållit tal på Moderaternas stämma i Västerås.

Då skickar han ett tydligt meddelande till oppositionen.

– Vänstersidan kan inte ens ses för en gemensam kopp kaffe, än mindre för ett gruppfoto. Det är vi moderater som är samlingspartiet i svensk politik, säger han enligt TV4.

“Goda möjligheter”

Kristersson tycks vara övertygad om att han kan få ihop ett regeringsunderlag trots Mohamssons kommentarer om SD.

Inför valet är han självsäker.

– Väljarna kommer ta ställning på valdagen vilken väg framåt de vill se. Då tror jag våra fyra partier har goda möjligheter att få förnyat förtroende.

Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna

Bjuder hem ledarna

Under talet i Västerås gav Kristersson besked om att han bjuder in Simona Mohamsson (L), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) för nya samtal.

Enligt statsministern kommer mötet att äga rum innan jul – och han beskriver samtidigt oppositionen som “regeringsodugliga”.

“Har spruckit”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) var snabb i sin bedömning efter Mohamssons besked om att hon inte vill se SD i regeringen.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, sade hon till Expressen tidigare i oktober.

Så här lät beskedet från Liberalernas partiledare:

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen