UPPGIFTER: Al-Qaida sprider personlig information om svenskar

2023 08 17

Nu kommer nya besvärande uppgifter om terrorhotet.

Säkerhetsläget i Sverige är just nu mycket allvarligt efter att hot kommit från flera aktörer under de senaste veckorna.

Irans högste ledare Ayatollah Ali Khamenei är en som riktat kraftig kritik mot Sverige, och terrororganisationen al-Qaida har riktat hot.

Nu kommer även nya uppgifter om att al-Qaida och sympatisörer till terrorgruppen delar svenska medborgares personuppgifter på sociala medier.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Personer identifieras”

Den danske terrorforskaren Tore Refslund Hamming menar att al-Qaida delat personuppgifter under flera månader nu.

– Där har jag under det senaste halvåret sett information som delas, där specifika personer från Sverige identifieras. Det står i princip, här är personer vi inte gillar, gör vad ni vill med dem, säger han till DN.

Uppmaningar om våld

Vidare menar Hamming att det främst är apparna Telegram och Rocket Chat som används.

Där publiceras personuppgifter tillsammans med bilder och uppmaningar om våld.

Säpo har varken bekräftat eller dementerat uppgifterna om att information om svenskar sprids av al-Qaida.

Höjt hotnivån

Under torsdagen har Säkerhetspolisen beslutat att höja terrorhotnivån från 3 till 4.

Det innebär att man bedömer att det finns ett högt hot mot Sverige.

– Sverige har gått från att betraktas som ett legitimt mål för terrorattentat till att betraktas som ett prioriterat mål. Detta hot bedöms nu kvarstå under en längre tid och därför har jag beslutat att ändra terrorhotnivån, säger säkerhetspolischef Charlotte von Essen.

Successiv förändring

Vidare förklarar von Essen att hotbilden mot Sverige successivt har förändrats, och att attentatshotet från aktörer inom våldsbejakande islamism har under året ökat.

– Myndigheter och andra samhällsaktörer måste fortsätta vidta åtgärder för att förebygga och minska hotet för terrorattentat i Sverige och det är viktigt att det finns förutsättningar för uthållighet i det här arbetet. På så sätt skapar vi ett säkrare Sverige, säger hon.

Foto: ilzidedesigns

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

Ebba Busch: Sverige måste be om ursäkt

2026 10 07

När nästa regering har tillträtt, vilken konstellation det än blir, måste den be om ursäkt.

Det framhåller närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Utspelet kommer efter att Sanningskommissionen förra veckan lämnade in sin rapport till regeringskansliet. I rapporten föreslås 71 förslag på åtgärder som staten uppmanas genomföra efter att ha utsatt samerna för övergrepp och kränkningar genom historien.

Bland annat uppmanas Sverige att be om ursäkt.

– Som partiledare för Kristdemokraterna så är jag själv och min rörelse övertygad om att det behövs för att man ska kunna läka och gå vidare, säger Busch till SR.

"Ett ansvar för samhället"

I rapporten framhävs bland annat tvångsförlyttningar och nomadskola som exempel på historiska övergrepp mot samer. 

Anna-Lill Drugge, ledamot i sanningskommissionen, säger att flera av berättelserna i redogörelsen berör barn och unga som inte är trygga nog att gå till skolan.

– Vittnesmålen visar att okunskapen får konsekvenser fortfarande. Den är ett ansvar för det svenska samhället att hantera, säger hon till NSD.

Fråga för nästa regering

För närvarande styrs Sverige av en övergångsregering med Ulf Kristersson (M) som statsminister. Det är dock först nästa regering som ska erkänna övergreppen och ta ansvar genom att be om ursäkt, menar Ebba Busch.

– Som representant för regeringen är det uppenbart att nu när vi är i en övergångsregering är det nästa ordinarieregering som behöver ta den här frågan vidare, säger hon.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Uppmanar till dialog

Ebba Busch framhåller också att det behöver ske dialog för att “hitta ett sätt att utforma en ursäkt som fyller funktionen och intentionen med en ursäkt”.

– Jag är i alla fall övertygad utifrån de många samtal jag haft kring detta att det är nödvändigt. Men det behöver ske i dialog med de som också ska ta emot ursäkten för att det ska landa rätt, att den blir rätt utformad, säger KD-ledaren till NSD.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Svante Rinalder/Regeringskansliet

Text: Redaktionen