UPPGIFTER: Al-Qaida planerar att attackera norra Europa

2023 11 29

Terrororganisationen Al-Qaida kan vara på väg att attackera norra delen av kontinenten.

Den varningen kommer nu direkt från Tyskland på onsdagseftermiddagen.

Bakom uppgifterna står den tyska inhemska underrättelsetjänsten.

– Vi ser uppmaningar i jihadistiska förband till attacker och till Al-Qaida och IS att ta tag i Mellanösternkonflikten, säger byråns ordförande Thomas Haldenwang enligt AFP.

"Situationen förvärrad"

Risken för islamistiska attacker är just nu “verklig och högre än den varit på länge”, menar underrättelsechefen.

Anledningen beror på kriget mellan Israel och Hamas.

En “flod av bilder” på nätet från kriget, som utlöstes av Hamas attack mot Israel den 7 oktober, kan tillsammans med en spridning av falska nyheter fungera som en katalysator för radikalisering, menar Thomas Haldenwang.

Flera av inläggen som sprids har antisemitiskt innehåll.

– Situationen förvärras av utländska statliga aktörer som utnyttjar eller försöker stärka denna stämning, varnar Thomas Haldenwang

"Israel en gemensam fiende"

Underrättelsechefen ville inte ge några exempel på vilka statliga aktörer han syftar på.

– Antisemitism och fientlighet mot Israel är de sammanbindande elementen bland islamister, tyska och turkiska vänster- och högerextremister och personer som tillhör extremistiska palestinska organisationer, säger han dock enligt Reuters.

– Den gemensamma uppfattningen om Israel som en fiende skapar gamla och nya kopplingar mellan några av dessa aktörer som i framtiden i vissa fall kan leda till ett starkare samarbete.

Tyskland blixtagerar

Efter de nya uppgifterna har Tyskland blixtagerat.

Det råder en “ny dignitet” på hoten.

– Faran är verklig och större än den varit på länge, säger Thomas Haldenwang.

Säkerhetsmyndigheterna i EU-jätten arbetar nu “i full fart” för att säkerställa säkerheten på flera platser i landet.

Det handlar främst om att skydda den judiska befolkningen, som bedöms vara främsta måltavlor, samt israeliska institutioner.

Även stora evenemang i Tyskland kommer att bevakas och kontrolleras särskilt noga, enligt den tyska underrättelsetjänsten.

Foto: K. Marysia

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska tåg attackerade

2025 09 14

Två ryska tåg har spårat ur.

Ukraina fortsätter att attackera rysk infrastruktur.

Främst rör det sig om gas-och oljeinfrastruktur.

Nu kommer dock uppgifter om att två ryska tåg har spårat ur – och Ukraina tar enligt källor på sig attacken, rapporterar AFP.

Två tåg urspårade

Det framgår i nuläget inte exakt vad anledningen till urspårningarna är.

Klart står dock att två tåg i olika delar av den västra Leningradregionen i Ryssland spårade ur tidigt på söndagen, vilket ledde till att en tågförare omkom och tågtrafiken stördes.

Incidenterna inträffade några timmar efter att en sprängladdning detonerat på en järnvägssträcka i den västra regionen Oryol i Ryssland sent på lördagen.

“Undersöker sabotage”

En källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten uppger att Ukraina står bakom attackerna.

Syftet ska vara att förhindra leveranser till fronten.

– Utredarna undersöker möjligheten att det rör sig om sabotage, säger guvernör Alexander Drozdenko enligt Moscow Times.

Läs mer: Nya regler för ryssar i Sverige

“Är viktiga”

Så här lyder kommentarerna från den ukrainska källan:

– Dessa järnvägslinjer är viktiga försörjningsvägar för ryska styrkor som opererar i riktning mot Kharkiv och Sumy, säger personen enligt Kyiv Independent.

– Skadorna på dessa järnvägslinjer kommer att medföra allvarliga logistiska utmaningar för Ryssland, vilket kommer att ha en betydande inverkan på landets förmåga att genomföra offensiva operationer mot Ukrainas styrkor.

Situationen just nu

Situationen vid frontlinjen är alltjämt låst, ryska styrkor gör vissa framsteg i de östra delarna av Ukraina men det rör sig inte om några större sådana.

Samtidigt fortsätter Ukraina att attackera rysk infrastruktur för att försvaga landets ekonomiska styrka.

Förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland är pausade, uppger Kreml.

Läs mer: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: 30-åring död efter “allvarliga brister”

2025 09 14

En 30-åring har förlorat livet efter “allvarliga brister” i vårdkedjan.

Tragiska uppgifter kommer nu från Region Kalmar.

Närmare bestämt är det vid Oskarshamns sjukhus som en 30-årig patient har avlidit efter vad sjukhuset beskriver som “allvarliga brister i vårdkedjan”.

Det har hänt

En patient i 30-årsåldern vårdades på medicinkliniken i samband med tilltagande andfåddhet. 

En undersökning av patientens hjärta genomfördes och svaret tolkades som fel på ena hjärtklaffen och en uppföljning bokades.

Två månader senare sökte patienten vård på nytt med andfåddhet och bensvullnad.

“Allvarliga brister”

Lungröntgen visade på stora mängder vätska i bröstkorgen och en försämrad klaffunktion. 

Vattnet tappades men patientens tillstånd försämrades snabbt.

– Patienten flyttades till universitetssjukhus för åtgärd men avled några dagar senare, meddelar Region Kalmar.

– Utredningen visar på flera allvarliga brister i vårdkedjan som ledde till patientens död.

Chefläkaren vid Oskarshamns sjukhus har gjort en anmälan enligt lex Maria efter dödsfallet.

Regionen preciserar inte exakt vilka brister det rör sig om.

Även i Västervik

Även i Västervik har en lex Maria-anmälan gjorts.

Detta efter att en patient inte kallats till uppföljande röntgenkontroller.

– En patient i 70-årsåldern hade vårdats för två former av cancer, förklarar regionen.

– Enligt plan skulle patienten kallas för uppföljande röntgenkontroller var fjärde månad. Efter första kontrollen där svaren var normala föll patienten ur uppföljningen.

“Hade kanske gått”

Region Kalmar fortsätter med att förklara att sjukhuset eventuellt hade kunnat ge botande behandling om kontrollerna utförts som de skulle.

– Ett år senare sökte patienten vård för andfåddhet och då upptäcktes en cancer som inte gick att behandla, menas det.

– Om kontrollerna hade utförts i tid hade spridningen kunnat upptäckas tidigare och det hade möjligen gått att sätta in botande behandling.

Chefläkaren vid Västerviks sjukhus har gjort en lex Maria-anmälan.

Foto: F. Köberl

Text: Redaktionen