UPPGIFTER: Akut meddelande från USA – kopplas till Sveriges Natoansökan

2024 01 25

Turkiets parlament har röstat ja till ett svenskt Natomedlemskap.

Men president Recep Tayyip Erdoğan måste fortfarande skriva under ratificeringen innan allt är klart.

Och nu är det mycket brådskande att så sker.

I en direkt uppmaning till kongressen vädjar Joe Biden i ett brev om att godkänna en omedelbar försäljning av F-16-plan till Turkiet, uppger fyra källor till Reuters.

– Utan dröjsmål, säger en amerikansk tjänsteman till nyhetsbyrån.

Ett liknande meddelande ska även ha skickats till de högst uppsatta ledamöterna i senaten och representanthusets utrikesutskott.

Kopplas till Natoansökan

Försäljningen av de amerikanska stridsflygen har återkommande nämnts som ett krav från Erdoğan för att säga ja till Sverige i Nato.

– Turkiets parlament kommer att hålla sitt löfte att ratificera Sveriges Natoansökan om USA:s president Joe Bidéns administration banar väg för försäljning av F-16-plan till Ankara, sade Erdoğan i september förra året.

Väntar på underskriften

Enligt de amerikanska källorna ska brevet ha skickats under onsdagen. 

Biden-administrationen ska formellt ännu inte ha underrättat kongressen om planerna för försäljningen – grönt ljus från presidenten uppges komma så fort Erdoğan har skrivit under dokumenten som officiellt utgör det sista turkiska hindret för Sveriges medlemskap i Nato.

– Det amerikanska utrikesdepartementet uppmanar också Ankara att formellt slutföra Sveriges Nato-ratificering, uppger Reuters.

Ratificeringen måste också skickas till Washington.

Vill inte bekräfta

Vita huset har inte omedelbart kommenterat uppgifterna och har avböjt att ge besked om någon exakt deadline för när flygplansförsäljningen ska vara i hamn.

– President Biden och utrikesminister Blinken har varit mycket tydlig med vårt stöd för att modernisera Turkiska F-16-flotta, som vi ser som en nyckelinvestering i Natos interoperabilitet, säger Vedant Patel, biträdande talesperson för utrikesdepartementet.

– Men utöver det… Jag tänker inte bekräfta eller förhasta föreslagna försvarsförsäljningar eller överenskommelser tills de formellt har meddelats kongressen.

Foto: Johannes Frandsen Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Planerar släppa lös helvetet på Ryssland

2026 07 08

Klartecken inväntas för att USA ska släppa lös “helvetet” på Putinregimen.

Igår inleddes Natotoppmötet i Ankara.

Det planerar en tvärpolitisk grupp amerikanska senatorer att använda för att sätta press på USA:s finansminister Scott Bessent, uppger The Wall Street Journal och exiltidningen The Moscow Times.

Målet:

Få finansministern att släppa fram det blockerade lagförslaget om “helvetiska” sanktioner mot Ryssland.

Trump är nyckeln

Det är den republikanen Lindsey Graham och demokraten Richard Blumenthal som står bakom initiativet. Senatorerna har föreslagit att president Donald Trump ska få grönt ljus att införa 500-procentiga tullar på import från alla länder som köper rysk olja, gas eller uran. Dessutom ska sekundära sanktioner användas mot länderna.

I senaten har förslaget redan fått klartecken.

Men det blockeras i praktiken av Vita huset, eftersom Trumpadministrationen vill se mjukare formuleringar för att “bevara manöverutrymme i potentiella fredssamtal med Moskva om Ukraina”, skriver Moscow Times.

– Det är ingen idé att anta ett lagförslag om presidenten inte är villig att genomföra det. Vi behöver ett definitivt uttalande, säger den republikanska senatorn Mike Rounds till WSJ.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Presidenten har sagt ja

Mötet med Bessent ska ha ägt rum under tisdagskvällen. Enligt Lindsey Graham ska Trump tidigare ha gett grönt ljus, men de senaste månaderna har processen stannat av till följd av att Vita huset försökt formulera om lagtexten. 

Under mötet med finansministern ska senatorerna också ha krävt ett slut på beskeden om tillfälliga undantag för rysk oljeimport, enligt WSJ. Dessa har pågått under våren till följd av kriget i Iran och stängningen av Hormuzsundet.

Donald Trump sade igår att han talat med både Rysslands ledare Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Jag tror att de båda vill nå en överenskommelse. Det är synd att det tagit så lång tid. Men jag tror att det finns något, säger Trump vid Natomötet enligt Kyiv Independent. 

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen