UPPGIFTER: Akut meddelande från USA – kopplas till Sveriges Natoansökan

2024 01 25

Turkiets parlament har röstat ja till ett svenskt Natomedlemskap.

Men president Recep Tayyip Erdoğan måste fortfarande skriva under ratificeringen innan allt är klart.

Och nu är det mycket brådskande att så sker.

I en direkt uppmaning till kongressen vädjar Joe Biden i ett brev om att godkänna en omedelbar försäljning av F-16-plan till Turkiet, uppger fyra källor till Reuters.

– Utan dröjsmål, säger en amerikansk tjänsteman till nyhetsbyrån.

Ett liknande meddelande ska även ha skickats till de högst uppsatta ledamöterna i senaten och representanthusets utrikesutskott.

Kopplas till Natoansökan

Försäljningen av de amerikanska stridsflygen har återkommande nämnts som ett krav från Erdoğan för att säga ja till Sverige i Nato.

– Turkiets parlament kommer att hålla sitt löfte att ratificera Sveriges Natoansökan om USA:s president Joe Bidéns administration banar väg för försäljning av F-16-plan till Ankara, sade Erdoğan i september förra året.

Väntar på underskriften

Enligt de amerikanska källorna ska brevet ha skickats under onsdagen. 

Biden-administrationen ska formellt ännu inte ha underrättat kongressen om planerna för försäljningen – grönt ljus från presidenten uppges komma så fort Erdoğan har skrivit under dokumenten som officiellt utgör det sista turkiska hindret för Sveriges medlemskap i Nato.

– Det amerikanska utrikesdepartementet uppmanar också Ankara att formellt slutföra Sveriges Nato-ratificering, uppger Reuters.

Ratificeringen måste också skickas till Washington.

Vill inte bekräfta

Vita huset har inte omedelbart kommenterat uppgifterna och har avböjt att ge besked om någon exakt deadline för när flygplansförsäljningen ska vara i hamn.

– President Biden och utrikesminister Blinken har varit mycket tydlig med vårt stöd för att modernisera Turkiska F-16-flotta, som vi ser som en nyckelinvestering i Natos interoperabilitet, säger Vedant Patel, biträdande talesperson för utrikesdepartementet.

– Men utöver det… Jag tänker inte bekräfta eller förhasta föreslagna försvarsförsäljningar eller överenskommelser tills de formellt har meddelats kongressen.

Foto: Johannes Frandsen Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 november 2025

JUST NU: “Alternativet finns inte” – Åkesson stänger ner diskussionen

2025 11 22

Sverigedemokraterna kommer att vara ett regeringsparti eller ett oppositionsparti.

Det tydliggör partiledaren Jimmie Åkesson på lördagen.

Beskedet kommer efter att Liberalerna under gårdagen sade nej till att Sverigedemokraterna skulle få några ministerposter.

Nu växer sprickan – och Jimmie Åkesson menar att Liberalerna står för en “strategisk miss”.

“Alternativet finns inte”

Det var under gårdagen som Liberalerna antog partiledningens förslag om att fortsätta Tidösamarbetet – men att SD inte ska få några ministerposter.

Nu svarar Jimmie Åkesson.

– De vill ha ett nytt Tidöavtal. Det alternativet finns inte. Alternativet är att vi antingen är ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, säger han enligt Aftonbladet.

“Strategisk miss”

Åkesson benämner det vidare som en “strategisk miss” att Liberalerna säger nej till Sverigedemokratiska ministerposter.

Han säger att “det är väldigt märkligt att det är vi som ska flytta oss från regeringspositionen”.

– Det vore rimligen var de mindre partierna som får anpassa sig.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Liberalernas besked

I linje med partiledaren Simona Mohamssons besked i oktober kommer Liberalerna inte att arbeta för ett SD i regeringen – utan istället för ett nytt Tidöavtal.

Detta trots Jimmie Åkessons krav på ministerposter.

– Vi kan erbjuda att vi fortsätter det bra samarbete som vi har i dag, som fungerar väldigt väl. Vi ser inget behov av att ändra det samarbetet, säger partisekreteraren Fredrik Brange (L) till SVT.

“Övertygad”

Brange medger att “det kommer att vara tuffa förhandlingar efter nästa val”.

– Men jag är övertygad om att vi kommer att kunna lösa det, säger han.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare sagt att han tror att man kommer att kunna få ihop ett samarbete.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen