UPPGIFTER: 5 000 soldater på plats – USA slår larm
2025 10 12
För ett drygt år sedan skickades omkring 10 000 nordkoreaner att slåss mot Ukraina för Rysslands räkning.
Nu kommer uppgifter om att ytterligare ett land har bidragit med tusentals soldater för att strida på den ryska sidan.
Enligt en intern rapport från det amerikanska utrikesdepartementet deltar nämligen uppemot 5 000 soldater från Kuba aktivt i kriget mot Ukraina, uppger Reuters som har tagit del av dokumenten.
– Efter Nordkorea är Kuba den största bidragsgivaren av utländska trupper till Rysslands aggression, med uppskattningsvis 1 000 till 5 000 kubaner som strider i Ukraina, erfar nyhetsbyrån.
Varnar FN
Uppgifterna ska ha skickats från amerikanska diplomater till ett antal olika länder inom Förenta Nationerna. Det sker samtidigt som USA vill motverka en FN-resolution som uppmanar landet att häva sitt handelsembargo mot Kuba, som varit i kraft sedan 1960.
USA:s utrikesdepartement har inte velat kommentera uppgifterna med några fler detaljer om de kubanska soldaterna. Däremot framhålls att Washington känner till rapporterna om att de strider med ryska trupper i Ukraina.
– Den kubanska regimen har misslyckats med att skydda sina medborgare från att användas som brickor i kriget mellan Ryssland och Ukraina, säger en talesperson för departementet till Reuters.
LÄS MER: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin
Förnekar inblandning
Den kubanska regeringen har nyligen förnekat att landet skulle vara inblandat i kriget i Ukraina. Det dementeras också att Kuba skulle ha skickat soldater dit.
– Kuba avvisar de falska anklagelser som den amerikanska regeringen sprider om Kubas påstådda inblandning i den militära konflikten i Ukraina, framhålls i ett uttalande från utrikesdepartementet enligt AFP.
Kuba uppger också att 26 kubaner dömts till fängelsestraff för legosoldatverksamhet sedan september 2023, då det första gången började cirkulerade rapporter om att kubaner anslutit till kriget.
– Det är obestridligt att ingen av dem har den kubanska statens uppmuntran, engagemang eller samtycke för sina handlingar, uppger det kubanska utrikesdepartementet.
Enbart USA:s kongress kan avsluta handelsembargot mot Kuba, även om en FN-resolution kan ha symbolisk betydelse för frågan.
LÄS MER: Brittiska militärplan vid ryska gränsen
Foto: Filip Andrejevic resp President of Russia
Text: Redaktionen