UNIK PROGNOS: Så slutar valet

2022 08 24

Magdalena Andersson (S) behåller makten efter höstens val.

Det är det troligaste scenariot enligt SvD/Newsworthy unika prognos inför riksdagsvalet 2022.

Modellen är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

– Den analyserar mönster i de senaste 20 årens opinionsmätningar och valresultat. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen, rapporterar SvD.

60 procents fördel

Enligt uträkningsmodellen vinner Magdalena Anderssons regeringsunderlag höstens val i 601 av 1 000 simuleringar.

Det innebär att S-sidan har drygt 60 procents chans att få en majoritet av mandaten i riksdagsvalet.

Flera viktiga frågor

Modellen har även redovisat resultat för andra viktiga frågor inför valet.

Bland annat ser Liberalerna och Miljöpartiet ut att få svettas. Partierna har 55 respektive 58 procents chans att klara riksdagsspärren.

Modellen indikerar även att Sverigedemokraterna går mot sitt bästa val någonsin. Prognosen ger SD 66 procents chans att notera sitt bästa väljarstöd någonsin.

Men SD ser inte ut att bli Sveriges andra största parti. Enligt mätningen är det sannolikare att Moderaterna behåller positionen, men det är inte hugget i sten.

I drygt 333 av 1 000 simuleringar blir SD större än M.

Knapp fördel M

I tisdags indikerade Omnis sammanställning av mätningar från augusti att Moderaterna är något större än SD.

Endast 0,8 procentenheter skiljer dock partierna. Moderaterna noteras för ett stöd på 19 procent jämfört med SD:s 18,2 procent.

Magdalena Anderssons regeringsunderlag är större än Ulf Kristerssons, enligt nyhetssajtens sammanställning.

S, V, C och MP samlar 49,8 procent jämfört med M, KD, L och SD:s 48,4 procent.

Foto: Moderaterna o Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen varnar alla med Bank-ID

2025 06 26

Allt fler användare av Bank-ID blir lurade.

I ett färskt uttalande uppger polisen att det inte bara är äldre som drabbas av bedragare som lurar till sig offrens mobila Bank-ID.

Även unga och vuxna drabbas i hög utsträckning, enligt polisen.

Unga svenskar är särskilt utsatta. 

– Unga personer är en utsatt grupp för bedrägerier eftersom de ofta är omedvetna om riskerna och inte alltid har tillräckliga kunskaper om hur man skyddar sig mot brott. Det kan räcka med att till exempel låna ut sin mobil, som är ett slags nyckel till ens liv, säger Adam Zolynski, förundersökningsledare vid bedrägerisektionen i region Väst.

Zolynski varnar för att låna ut telefonen till okända personer som exempelvis påstår att de bara ska ringa ett snabbt samtal.

Han uppmanar också allmänheten att vidta ökad vaksamhet vid användning av Bank-ID.

– Den som kommer åt ditt Bank-ID i mobilen kan ta lån i ditt namn, tömma dina konton eller köpa saker på kredit. Det kan förstöra din ekonomi i flera år framåt. Skriv aldrig in din Bank-ID-kod när någon annan ser på.

”Säg nej”

Adam Zolynski berättar att han sett konsekvenserna för unga brottsoffer som blivit utsatta av bedragare.

Många blir svårt skuldsatta. Lån tecknas i den unges namn hos banker och kreditgivare. 

Det leder i sin tur till svårigheter att teckna bostadskontrakt, få lån eller skaffa olika abonnemang.

I värsta kan den utsatte hamna hos Kronofogden.

– Blir du pressad att låna ut mobilen – säg nej. Det är inte oförskämt, det är smart, säger Adam Zolynski.

Flera uppmaningar

På sin hemsida går polisen ut med flera uppmaningar till den som blivit utsatt för bedrägeri.

Om brottet inte är pågående eller om polisen inte behöver komma till platsen, vidta följande åtgärder:

  1. Kontakta din bank så snart du kan för att spärra ditt bankkort, bank-id, stoppa överföringar och informera om vad som hänt. Banken har bäst förutsättningar att lyckas stoppa transaktionerna och hindra bedragarna från att ta dina pengar. 
  2. Kontakta polisen på telefon 114 14 och gör en polisanmälan om bedrägeri. Kortbedrägerier kan anmälas via polisens webbplats. Andra typer av bedrägerier måste anmälas via telefon. 
  3. Gör en reklamation till din bank på de genomförda bedrägliga transaktionerna.

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Natoallierad varnar: Putin förbereder massiv attack

2025 06 26

Ryssland förbereder en storskalig attack mot Ukraina.

Det massiva angreppet kommer att äga rum i juli eller augusti.

Det uppger den sydkoreanska ledamoten Lee Seong-kweun i en kommentar till Reuters.

Seong-kweun hänvisar till uppgifter från den sydkoreanska underrättelsetjänsten NIS.

– Den nationella underrättelsetjänsten tror att Ryssland förbereder ett storskaligt angrepp mot Ukraina i juli eller augusti, säger politikern enligt Reuters.

Nya truppförstärkningar

Lee Seong-kweun avslöjar också att Nordkorea planerar att skicka nya soldater till Ryssland.

De nordkoreanska trupperna ska delta i den storskaliga offensiven mot Ukraina.

– Det kan anlända så tidigt som i juli eller augusti, säger Seong-kweun.

Vidare uppger han att Nordkorea fortsätter att leverera ballistiska robotar och artilleriammunition till den ryska armén.

– I utbyte kommer Pyongyang sannolikt att få teknisk rådgivning om satellituppskjutningar och robotsystem. 

Över 10 000 soldater

Hur många soldater som Nordkorea kommer att skicka till Ryssland är oklart.

Hittills beräknas diktaturen ha skickat mellan 10 000-12 000 soldater till den ryska armén.

Nordkoreanerna har främst deltagit i striderna i Kurskregionen i västra Ryssland.

LÄS MER: USA säger nej – Putin kan andas ut 

Massiva förluster

Sydkorea är nära allierad till Nato och har ett omfattande militärt samarbete med USA. Landet har rapporterat flitigt om nordkoreansk närvaro på slagfältet i Ryssland och Ukraina.

Den sydkoreanska underrättelsetjänsten (NIS) har tidigare uppgett att majoriteten av de nordkoreanska trupperna har dödats eller skadats.

–  De massiva förlusterna är ett resultat av nordkoreanska soldater brist på förståelse för modern krigföring, framhöll NIS i ett uttalande i januari.

Vidare uppgav underrättelsetjänsten att nordkoreanska soldater beordras att öppna eld mot drönare, vilket gör dem till enkla mål på marken. Det finns också uppgifter som tyder på att nordkoreaner agerar ”lockbete” för att locka fram ukrainska drönare.

Foto: J Kingma resp President of Russia Office

Text: Redaktionen