5 maj 2026

Unik händelse på himlavalvet – kan ses från Sverige

2023 09 09

Nästa vecka bör rymdentusiaster titta upp mot himlen.

Det är den nyligen upptäckta kometen C/2023 P1 Nishimura som kommer att passera jorden.

Det är första gången på över 430 år som det sker, och kometen kommer att kunna ses med blotta ögat under den kommande veckan.

Kometen kan dock bara observeras av de boende på jordens norra halvklot.

Det rapporterar CNN.

430 år sedan

Kometen är döpt efter den amatörastronom som först upptäckte den, Hideo Nishimura.

Astronomer har kartlagt kometens rörelser och kommit fram till att den senaste gången den passerade jorden var år 1590.

Den 12 september, på tisdag, kommer den att röra sig relativt nära jorden.

Då rekommenderas rymdentusiaster vakna en och en halv timme innan gryningen och titta åt nordost.

Kan behöva kikare

Paul Chodas, som är chef för en avdelning på Nasa, menar att visuella hjälpmedel att säkerställa upplevelsen.

– För att verkligen vara säker på att det är kometen du ser behövs en bra kikare. Dessutom måste du veta var du ska titta, säger han till AP.

Kometen försvinner sedan från vårt solsystem den 17 september och återvänder inte förrän om 430 år.

Tisdag och onsdag

Det tycks vara på tisdag och onsdag som det finns störst möjlighet att se kometen, även om den skulle kunna observeras även efter det.

– I teorin kan det vara tillgängligt på kvällshimlen inom några dagar efter det, men det kommer fortfarande att vara ganska nära solen på himlen och kommer att begravas i stark skymning, säger astronomen Alan Hale.

Färglös eller rosa

På bilder kan kometen tyckas se ut att vara grön, men i verkligheten kommer den att vara färglös eller något rosa.

Det säger Dave Schleicher, astronom vid Lowell-observatoriet i Arizona, USA.

För den som missar Nishimura så kommer ett flertal tillfällen att se andra kometer under nästa år, bland annat i april, juni och september.

Däribland finns kometen Tsuchinshan-ATLAS som upptäcktes i januari.

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen