27 oktober 2025

UNGERNS KRAV: “Då kan vi bli vänner med Ukraina”

2025 09 11

Ungern ställer nu flera krav för en god relation med Ukraina.

Som bekant har Ungern varit ett av de Natoländer som tydligast har motsatt sig stöd till Ukraina.

Viktor Orban fortsätter att ta en mer neutral roll i kriget och det finns inga som helst tecken på att han är beredd att överge den positionen.

Utrikesminister Péter Szijjártó menar dock att landet vill ha en god relation med Ukraina – på vissa villkor.

“Ukrainas fel”

Utrikesministern framhåller att “Ungern vill ha goda relationer med alla sina grannländer, inklusive Ukraina”.

Han menar dock att anledningen till den dåliga relationen som råder i nuläget helt och hållet är Ukrainas ansvar.

För att Ukrainas och Ungerns relation ska förbättras behöver Ukraina uppfylla några krav, understryker Péter Szijjártó på torsdagen.

Ungerns krav

Ungerns utrikesminister anklagar Ukraina för en rad saker, och ställer krav.

– Problemet är att den ungerska befolkningen i Transkarpatien sedan 2015 systematiskt har berövats rätten att använda sitt modersmål. Jag uppmanar även Ukraina att upphöra med attackerna mot oljeledningen Druzhba, som levererar olja till Ungern, skriver han på X.

– Dessa attacker skadar inte Ryssland, utan oss, och hotar vår energisäkerhet. Det ungerska folket har också fattat ett tydligt beslut: Ukrainas EU-medlemskap strider mot Ungerns ekonomiska och säkerhetsmässiga intressen. Ett strategiskt partnerskap mellan EU och Ukraina är mer realistiskt. 

Läs mer: Julija Navalnaja varnar för sanktion mot Ryssland: Inför den inte

Flera saker

Szijjártó hävdar alltså att den ungerska befolkningen i den ukrainska regionen Transkarpatien berövas rätten att använda sitt språk.

Han kräver att Ukraina ska upphöra med drönarattacker mot rysk infrastruktur som förser Ungern med olja.

Han vill att Ukraina ska söka ett strategiskt partnerskap istället för att ansluta sig till EU.

Två länder

Av EU-länderna är det främst Slovakien och Ungern som motsätter sig stöd till Ukraina.

Dessa länder har flera gånger kritiserats av övriga EU-länder.

Läs mer: Ursula von der Leyen kan avsättas

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen