Ultimatum från Putin – deadline satt till i morgon

2024 09 30

Den 6 augusti chockades Ryssland av en ukrainsk motoffensiv mot den ryska Kursk-regionen.

Ett par veckor senare hade Ukraina tagit kontroll över 400 kvadratkilometer och dussintals byar i regionen.

Idag kontrollerar man närmare 1 000 kvadratkilometer.

– Detta har satt Putin under press, konstaterade bland annat Storbritanniens försvarsminister John Healey enligt The Forbes.

Ultimatum från Putin

I samband med att Ryssland fördelade om sina resurser och slog tillbaka i Kursk gick Vladimir Putin ut med ett ultimatum till sina egna trupper: senast den 1 oktober ska regionerna ha återerövrats.

Det innebär att diktatorns deadline löper ut imorgon tisdag.

Och man är inte ens nära att nå Putins krav.

– Ryssland har delvis lyckats återta en del territorium i väst, säger Andrey Kazankov, korrespondent på Weekendavisen, till danska TV2.

Enligt rapporterna har den ryska offensiven i Kursk gått i stå – igen.

– Det är uppenbarligen inte bra för Vladimir Putin – han förlorar ansiktet på ett sätt. Men det har varit många sådana förluster under kriget i Ukraina, säger Kazankov.

En "buffertzon"

Tidigare har Ukrainas president Volodymyr Zelensky förklarat att syftet med invasionen i Kursk är att skapa en så kallad “bufferzon” för att förhindra gränsöverskridande attacker från Ryssland.

– Det är nu vår primära uppgift i defensiva operationer totalt sett att förstöra så mycket krysk krigspotential som möjligt och genomföra maximala motoffensiva åtgärder, sade Zelensky enligt Kyiv Independent i augusti.

Förlorade 22 stridsvagnar

Så sent som förra helgen förlorade Ryssland 22 pansarfordon under hårda strider i bland annat Kursk, rapporterade Newsweek vid tillfället.

Det var fortsättningen på en dyster trend för den ryska krigsmakten.

Inom loppet av en vecka i september har Putins armé upplevt en av sina värsta perioder sedan invasionen inleddes och förlorat nästan 10 000 soldater.

Det ryska försvarsdepartementet har inte kommenterat uppgifterna.

Enligt Wall Street Journal kan totalt 200 000 ryska soldater ha dödats och 600 000 skadats under kriget.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen