Ulf Kristersson varnar Finland

2023 11 22

Den organiserade brottsligheten i Sverige kan liknas med maffialiknande verksamhet.

Det säger Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) till Finlands public service-bolag Yle.

Statsministern hänvisar till att  gängen fått större ekonomiska muskler och bland annat startat egna vårdcentraler, infiltrerat banker, skattekontor och till och med domstolar.

–  Det här är farligt på riktigt. När kriminaliteten tar sig in i verksamheter som de allra flesta människor är vana att lita på, då göder det misstron i samhället, säger Kristersson till Yle.

Varnar Finland

Den 27 november beger sig statsminister till Helsingfors för ett möte med Finlands statsminister Petteri Orpo.

Ulf Kristersson uppger att han kommer att lyfta frågor som berör den grova brottslighetens framfart i samhället.

Redan nu går han ut med en varning till Finland.

– Finland har ett stort intresse i att den här kriminaliteten inte tar sig in i Finland, säger Kristersson till Yle.

Svenska gäng i Finland

I oktober avslöjade Helsingborgspolisen och Centralkriminalpolisen i Finland en omfattande knarkhärva i landet.

Härvan kopplas till den grova brottsligheten i Sverige.

Enligt Helsingforspolisen har svenska yrkeskriminella i samarbete med lokala finska gäng fört in över 350 kilogram narkotika i Finland.

Flera gripna i Sverige 

I början av oktober meddelade den finska polisen att man gripit 30 personer. Sex av dem greps i Sverige.

Några veckor senare rapporterade Svenska Yle att flera svenskar kommer att ställas inför rätta vid Helsingfors tingsrätt.

De misstänkta är i huvudsak unga män och kopplas till det kriminella nätverket Dödspatrullen.

Fyra svenskar

Totalt åtalas 27 personer i fallet – 24 av dem åtalas för grovt narkotikabrott.

Rättegången inleddes den 16 november.

Enligt åklagaren Perttu Könönen är fyra av de åtalade svenskar.

Han yrkar på maxstraff, 13 år i fängelse, för tre av svenskarna. Den fjärde personen från Sverige, som även kopplas till Dödspatrullen, kan få 10 år i fängelse om åklagaren får som han vill.

– Det är fråga om verkligt stora partier droger som förts in vid tio olika tillfällen under ett halvårs tid. Så det har varit en ganska hög takt, säger åklagare Perttu Könönen till Yle.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Finish Government

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen