Ulf Kristersson varnar Finland

2023 11 22

Den organiserade brottsligheten i Sverige kan liknas med maffialiknande verksamhet.

Det säger Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) till Finlands public service-bolag Yle.

Statsministern hänvisar till att  gängen fått större ekonomiska muskler och bland annat startat egna vårdcentraler, infiltrerat banker, skattekontor och till och med domstolar.

–  Det här är farligt på riktigt. När kriminaliteten tar sig in i verksamheter som de allra flesta människor är vana att lita på, då göder det misstron i samhället, säger Kristersson till Yle.

Varnar Finland

Den 27 november beger sig statsminister till Helsingfors för ett möte med Finlands statsminister Petteri Orpo.

Ulf Kristersson uppger att han kommer att lyfta frågor som berör den grova brottslighetens framfart i samhället.

Redan nu går han ut med en varning till Finland.

– Finland har ett stort intresse i att den här kriminaliteten inte tar sig in i Finland, säger Kristersson till Yle.

Svenska gäng i Finland

I oktober avslöjade Helsingborgspolisen och Centralkriminalpolisen i Finland en omfattande knarkhärva i landet.

Härvan kopplas till den grova brottsligheten i Sverige.

Enligt Helsingforspolisen har svenska yrkeskriminella i samarbete med lokala finska gäng fört in över 350 kilogram narkotika i Finland.

Flera gripna i Sverige 

I början av oktober meddelade den finska polisen att man gripit 30 personer. Sex av dem greps i Sverige.

Några veckor senare rapporterade Svenska Yle att flera svenskar kommer att ställas inför rätta vid Helsingfors tingsrätt.

De misstänkta är i huvudsak unga män och kopplas till det kriminella nätverket Dödspatrullen.

Fyra svenskar

Totalt åtalas 27 personer i fallet – 24 av dem åtalas för grovt narkotikabrott.

Rättegången inleddes den 16 november.

Enligt åklagaren Perttu Könönen är fyra av de åtalade svenskar.

Han yrkar på maxstraff, 13 år i fängelse, för tre av svenskarna. Den fjärde personen från Sverige, som även kopplas till Dödspatrullen, kan få 10 år i fängelse om åklagaren får som han vill.

– Det är fråga om verkligt stora partier droger som förts in vid tio olika tillfällen under ett halvårs tid. Så det har varit en ganska hög takt, säger åklagare Perttu Könönen till Yle.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Finish Government

Text: Redaktionen


1 november 2025

JUST NU: Ryssland anklagar USA för ”överdrivet våld”

2025 11 01

Ryssland hävdar att USA använder ”överdrivet våld”.

Stora delar av den demokratiska världen har fördömt Rysslands invasion av Ukraina som ett brott mot internationell rätt.

Men nu anklagar Ryssland själva USA för att använda ”överdrivet våld” – och bryta mot folkrätten.

Anklagar USA för ”överdrivet våld”

Det ryska utrikesdepartementet går på lördagen ut och fördömer USA:s aktioner i Karibiska havet, där båtar som påstås ha koppling till narkotikahandel har attackerats.

Ryssland bekräftar också sitt stöd till Venezuela, som USA enligt uppgifter planerar att attackera.

– Vi fördömer bestämt användningen av överdrivet militärt våld för att genomföra aktioner mot droger, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova, rapporterar Reuters.

Hon menar att USA:s agerande strider mot folkrätten.

– Sådana åtgärder strider mot både USA:s inhemska lagstiftning ... och folkrättens normer, säger Maria Zakharova, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren är extra märkbar eftersom stora delar av världssamfundet anser att Ryssland själva går emot folkrätten med sitt anfallskrig mot Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Bekräftar stöd till Venezuela

De senaste dagarna har det kommit uppgifter om att en amerikansk attack inne i Venezuela är nära förestående – källor har uppgett att en attack kan komma inom några få dagar.

Ryssland uttalar nu sitt stöd för Venezuelas president Nicolás Maduro, som av USA anklagas för att leda en drogkartell.

– Vi bekräftar vårt starka stöd för det venezuelanska ledarskapet i försvaret av sin nationella suveränitet, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson, enligt nyhetsbyrån.

Partnerskap med Maduro

Den ryske diktatorn Vladimir Putin undertecknade ett strategiskt partnerskapsavtal med Nicolás Maduro i maj i år.

Maduro menar att USA har som mål att få bort honom från makten, och att kampen mot narkotikahandeln bara är en ursäkt för att nå det målet.

USA har genomfört attacker mot minst 14 båtar i Karibien och östra Stilla havet. 61 människor har dödats i attackerna, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsband går till häpnadsväckande angrepp

2025 11 01

Liam Gahhagher i världsbandet Oasis rasar.

Oasis är ett av världens mest populära pop- och rockband, och befinner sig nu på världsturné efter 16 års uppehåll från liveframträdanden.

Men en händelse vid bandets konsert i Melbourne, Australien har väckt raseri hos sångaren Liam Gallagher – som nu går till bisarrt angrepp.

Går till grovt angrepp

I samband med den första av tre spelningar i Melbourne, inför mer än 50 000 åskådare, skedde en incident som får Gallagher att rasa.

Någon tände en bengalisk eld och slängde upp den mitt i publikhavet medan bandet spelade den klassiska låten ”Champagne Supernova”.

Nu går Liam Gallagher till häpnadsväckande angrepp mot den ansvariga, som inte har identifierats.

I ett inlägg på X använder Gallagher ett mycket grovt språk mot den skyldiga.

– Till den massiva fitta som slängde upp den där bengalen igår kväll på spelningen i Melbourne, du är en allvarligt störd individ och du kommer att få igen, skriver Liam Gallagher i inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA tar kontroversiellt beslut - "hot mot demokratin"

Trodde det var en del av showen

Ingen ska ha skadats i samband med att bengalen tändes och slängdes upp, och ingen kunde gripas för incidenten, rapporterar ABC News.

Vissa fans trodde att bengalen var en del av showen.

Efter att låten var slut kommenterade Gallagher dock händelsen med orden ”naughty, naughty, naughty”.

Spelningen var den första av tre i Melbourne för Oasis, som är ett av världens mest kända band med bröderna Liam och Noel Gallagher i spetsen.

Bröderna har ofta och länge varit osams, men har nu alltså gett sig ut på en världsturné med bandet.

Dödsfall på konsert i somras

I somras skedde en betydligt allvarligare händelse i samband med Oasis konsert på Wembley Stadium i början av augusti.

En man föll ner från en av de övre läktarna och miste livet, rapporterade The Sun.

Bandet kommenterade det tragiska dödsfallet och sade att de var ”chockade och ledsna” över de inträffade. De framförde också sina ”innerliga kondoleanser till familj och vänner” till den drabbade, rapporterade BBC.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar - "En mardröm"

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen