29 sep 2026

Ulf Kristersson ställer ultimatum – stöd från fem länder

2026 09 29

Statsminister Ulf Kristersson har tillsammans med fem andra EU-ledare gått fram med ett ultimatum.

Sverige hotar att tillsammans med Tyskland, Nederländerna, Danmark, Österrike och Finland stå i vägen för ett godkännande av EU:s kommande sjuårsbudget.

Det framgår av ett brev som ledarna i de sex länderna undertecknat och lämnat över till unionen, uppger Financial Times. Skälet är att man vill se nedskärningar på hundratals miljoner.

– Om inte budgeten skärs ned med hundratals miljoner kommer det inte att bli något avtal i år, säger en diplomat från ett av länderna som skrivit på, till tidningen.

Måste "reformeras ig runden"

Enligt Sverige och de fem andra länderna måste EU-budgeten “reformeras i grunden".

– Vi måste göra val, uppges det stå i det undertecknade brevet.

I synnerhet vill de sex ledarna flytta resurser till företag inom försvar och innovation för att “återspegla växande ekonomiska och säkerhetsmässiga utmaningar”, skriver FT. I nuvarande förslag får fattigare länder och jordbrukare två tredjedelar av budgeten.

– Ultimatumet understryker splittringar kring EU:s nya utgiftsprioriteringar, inklusive försvar och ansträngningar att stötta krisdrabbade industrier mot kinesisk och amerikansk konkurrens, samtidigt som man fortsätter att stödja jordbrukare och fattigare regioner som traditionellt har absorberat huvuddelen av EU:s budget, framhäver tidningen.

Andra läser: Swedbank: Mer pengar i plånboken

Alla måste säga ja

För att sjuårsbudgeten ska få grönt ljus måste samtliga 27 medlemsstater i EU ställa sig bakom den. Att sex länder säger nej riskerar att strida mot det åtagande som EU-ledarna gjorde i juni, då man kom överens om att få igenom budgeten innan valen i Frankrike, Italien, Spanien och Polen.

Enligt António Costa, Europeiska rådets ordförande, är alla länder med på att komma överens före årets slut.

– Mellan nu och senast årets slut kommer målet att minska klyftan och nå en balanserad övergripande överenskommelse, säger en talesperson för Costa till FT.

Andra läser: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 okt 26

Magdalena Andersson ger nytt besked om V

2026 10 14

Magdalena Andersson (S) har upprepade gånger framhållit att Vänsterpartiet har ”en lång resa kvar” innan de kan sitta i regeringen.

– Det finns ju fler extrema krafter i Sverige, vi har ju sett en del inom Vänsterpartiet som har stått på deras listor som står för saker jag aldrig skulle låta mig styras av. Nu är det bra att Vänsterpartiet har rensat ut dem, men de har ju en lång resa kvar innan de är regeringsdugliga, har Andersson sagt till SVT.

Nu ger S-ledaren ett nytt besked om Vänsterpartiet.

I en intervju med TV4 tycks Andersson öppna för att Vänsterpartiet kan ingå i en S-ledd regering. 

Hon betonar dock att V behöver "vidta åtgärder" för att kunna sitta i en sådan regering.

– Det finns åtgärder som Vänsterpartiet behöver vidta för att kunna sitta i en regering, säger Andersson till kanalen.

Vilka åtgärder som V behöver vidta specificerar inte S-ledaren.

Samtidigt understryker Andersson att hon gärna samarbetar med V.

– Vänsterpartiet är ett parti som vi gärna samarbetar med, men för att sitta i regering finns det åtgärder som de behöver vidta.

Irriterat mellan S och V

I tisdagens aktuellt hävdade Thomas Bodström, tidigare socialdemokratisk justitieminister, att Vänsterpartiets krav på ministerposter i grunden handlar om partiledaren Nooshi Dadgostars och vice partiledaren Ida Gabrielsson personliga ambitioner.  

– Det går inte att frigöra sig från tanken att det här egentligen är Nooshi och Ida Gabrielsson som vill bli ministrar, sade Bodström.

Ida Gabrielsson slår tillbaka direkt.

– När man trodde att man sett alla pampfasoner S har att erbjuda då kommer Bodström och överträffar allt! skriver hon på X.

– Just i V handlar kravet på ”ministerposter” om att jag och Nooshi vill ha dessa för egen vinning menar han. Det har Bodström tagit reda på, eftersom vi två har så tråkigt i riksdagen, säger han i Aktuellt. Hur vi lyckats få med hela partiet på det välgörenhetsprojektet förtäljer inte historien, fortsätter Gabrielsson.

Läs också: USA vill flytta trupper i Europa 

”Inte så trovärdigt”  

Vidare skriver Gabrielsson att Vänsterpartiets regeringskrav handlar om att få politiskt inflytande och möjlighet att genomföra reformer som partiet gick till val på.  

– Kan inte nån tipsa dessa forna S-toppar om att det inte är så trovärdigt när man själv representerar S, och dessutom har haft ministerpost, att påstå att andra bara är ute efter posterna? frågar sig Gabrielsson.

Andra läser: 1177 går ut med varning till användare 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


Putins plan går i kras – kraftigt bakslag

2026 10 14

Den ryska militären är allt längre från att uppnå Vladimir Putins mål.

Vladimir Putin har satt en deadline för Rysslands övertagande av den östra regionen Donbas till den sista december i år. 

Det ser ut att bli allt svårare för den ryska militären att klara av.

Uppgifter kommer nu om att Ukraina i samband med “Operation Vivaldi” har återtagit hundratals kvadratkilometer mark i Donetsk, rapporterar United24Media.

Tar mer mark

Ukrainska soldater fortsätter att ta mark i motoffensiven “Vivaldi” i östra Ukraina.

Nu har landets armé återtagit ytterligare 101 kvadratkilometer och befriat tre byar i Donetsk.

Det innebär att militären nu totalt har tagit tillbaka 277 kvadratkilometer från de ryska styrkorna.

Planen går i kras

Den ukrainska militären uppger att motoffensiven har ställt till det för Rysslands planer på att omringa de strategiskt viktiga städerna Slovjansk och Kramatorsk. 

– Den tredje armékåren befriade Nove, Ridkodub och Katerynivka samt återtog kontrollen över Karpivka och Novomychajlivka, menas det.

– Fiendens förluster uppgick till 2 000 i manskap och över 250 ryssar tillfångatogs som krigsfångar. Därmed avslutades den tredje säsongen av ”Vivaldi”, vilket blev en vändpunkt för hela operationen. 

Läs mer: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Ryska militären vädjar

Donbas är ett huvudfokus för Kreml. Putin vill att regionen ska vara helt under rysk kontroll senast den sista december. 

Men enligt Pavlo Palisa, biträdande chef för Ukrainas presidentkansli, så vädjar den ryska militären till Kreml om förlängning.

Ber om förlängning

Så här låter det från Palisa:

– Det ryska politiska ledarskapet har gett det militära ledarskapet i uppdrag att lösa Donbas-frågan, det vill säga att avancera till de administrativa gränserna för Luhansk- och Donetskregionerna, senast den 31 december i år, säger han enligt RBC Ukraine.

– I stället försöker det militära ledarskapet övertyga det politiska ledarskapet om att det är orealistiskt att slutföra denna uppgift inom den angivna tidsfristen. Tvärtom ber de om en förlängning till den 31 mars. 

Läs mer: Tio nya butiker om året – kedjan öppnar bredvid Willys

 Foto: HUNGQUACH679PNG resp President of Russia Office

Text: Redaktionen