UKRAINA: Zelensky vädjar till väst

2023 03 25

Ukrainas president menar att mer vapen behövs.

Den ukrainska presidenten Volodymyr Zelensky menar att Ukrainas motoffensiv inte kan inledas ännu.

Västvärlden behöver skicka mer vapen för att möjliggöra det.

I en intervju med en japansk tidning framhåller han att situationen i de östra delarna av landet inte är bra, uppger BBC.

– Vi väntar på att ammunition ska anlända från våra partners, säger Zelensky.

“Kan inte vänta”

Ukrainska tjänstemän har tidigare indikerat att en motoffensiv kan vara på gång.

Dock menar Zelensky att mer militärt stöd krävs för att det ska vara möjligt.

– Vi kan inte börja än, vi kan inte skicka våra modiga soldater till frontlinjen utan stridsvagnar, artilleri och långdistansraketer. Om du har den politiska viljan kan du hitta ett sätt att hjälpa oss. Vi är i krig och kan inte vänta, säger han.

Förlorat momentum

Analytiker hos den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War menar att en motoffensiv kan ske snart.

Institutet menar att den ryska våroffensiven förlorat momentum.

– Ukraina är därför väl positionerat för att återta initiativet och inleda motoffensiver inom kritiska sektorer i den nuvarande frontlinjen, förklarar ISW.

Två dödade

Sent på lördagen dödades två personer i Donetsk-regionen efter ryska attacker.

En man dödades i staden Chasiv Yar och en kvinna i Toresk.

Detta efter att tre personer omkom under natten på grund av en missilattack mot Kostantynivka.

Är på gränsen

Omkring 10 000 civila ukrainare har “drivits till gränsen av deras existens” i Bachmut, uppger Röda Korset.

Hårda strider har ägt rum i staden under en längre tid då ryska styrkor försökt ta över.

– Baserat på vår förståelse finns det flera tusentals invånare som fortfarande bor i Bachmut, och om vi pratar om samhällena runt omkring skulle siffrorna komma närmare flera tusen, möjligen cirka 10 000, säger Umar Khan vid Röda Korset.

De boende i regionen lever under mycket dåliga förutsättningar och tvingas fly attacker dagligen, uppger CNN.

Foto: Volodymyr Zelensky

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen