UKRAINA: Varnar för ny rysk offensiv

2022 12 13

Ukrainas utrikesminister uttalar sig om den ryska arméns planer.

Till följd av en kraftig mobilisering, utbildning av nya rekryter och förflyttning av tunga vapen kan Ryssland förbereda en ny offensiv.

Den ukrainske utrikesministern Dmytro Kuleba menar att detta kan ske efter årsskiftet.

– De har definitivt fortfarande hopp om att de ska kunna bryta igenom våra linjer och avancera djupare in i Ukraina, säger han enligt Sky News.

Rysslands anfallskrig i Ukraina är inne på sin tionde månad.

Trotsar förluster

De ryska styrkorna har förlorat många soldater under den senaste tiden och har militära problem.

Kuleba menar trots det att Ryssland ännu inte förbrukat alla sina resurser, uppger Newsweek.

– Jag tror att den ryska förmågan att genomföra en offensiv, kanske en stor offensiv, kan vara återställd mot slutet av januari eller februari. Det är vad de försöker göra, och vi försöker förstås göra allt vi kan för att förhindra det, säger han.

“Hela landet en frontlinje”

Ryssland fortsätter rikta missiler mot Ukraina och ukrainska tjänstemän har uttalat sig om situationen.

– Hela landet är en frontlinje. Det spelar ingen roll om du är soldat eller civil, du är under attack, sade en tjänsteman enligt CNN.

Stort stödpaket

Under tisdagen kom EU överens om att skicka ett stort stödpaket till Ukraina efter att ha fått igenom en överenskommelse med Ungern.

Tidigare har Ungern blockerat stödpaketet som är värt omkring 19 miljarder dollar.

Nu har de båda parterna kommit överens och som del av avtalet kommer Ungern få 6 miljarder dollar från Bryssel.

Hjälp från USA

Utöver EU:s stödpaket väntas USA skicka försvarssystemet Patriot, någonting som kan bli officiellt denna vecka.

Det skulle vara det mest effektiva långdistansvapnet för defensiva ändamål som skickats till Ukraina.

Ukraina har begärt försvarssystemet i månader men logistiska utmaningar har ställt till med problem.

Amerikanska tjänstemän menar att Patriot-systemet kommer hjälpa till att säkra luftrummet för Natoländer i de östra delarna av Europa. 

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Storbritannien skickar ut trupper

2025 11 09

Storbritannien skickar trupper till Natoland.

Storbritannien skickar soldater och utrustning till Belgien för att hjälpa landet stärka sitt försvar efter drönarintrång i luftrummet, misstänkta att ha utförts av Ryssland.

Det bekräftar Sir Richard Knighton, ny chef för den brittiska militären, till BBC.

Trupper på plats

Den nya chefen för den brittiska militären, Sir Richard Knighton, berättar att hans belgiska motsvarighet bad om hjälp tidigare i veckan.

– Vi vet ännu inte källan till drönarna, säger Knighton, men medger att det är "sannolikt" att Moskva ligger bakom, säger han till BBC.

Beslutet att bistå Belgien har tagits tillsammans med försvarsminister John Healey, och utrustning och personal är redan på väg.

Belgiens främsta flygplats Zavantem tvingades stänga temporärt tidigare i veckan efter att drönare observerats i närheten, och de syntes även till vid en militärbas.

Allvarliga konsekvenser

– Till en början sågs endast drönare över våra militärbaser som vårt problem. Nu har det blivit ett allvarligt hot som påverkar civil infrastruktur i flera europeiska länder, sa Belgiens försvarsminister Theo Francken tidigare i veckan.

Circa 3 000 passagerare hos Brussels Airlines drabbades av störningarna, och flygbolaget meddelat att de står inför "betydande kostnader" för inställda eller omdirigerade flygningar.

Ryssland största hotet

Sir Richard Knighton framhåller att Ryssland är "det största hotet just nu" mot Europa.

– Den illegala invasionen av Ukraina har visat på den barbariska naturen av Rysslands krigsinsatser, säger han.

Han betonar också att hybridkrigföring, inklusive sabotage och mord på brittisk mark, är något Storbritannien måste stärka sitt försvar mot.

Även Nato-samarbete är avgörande.

– En viktig del av att avskräcka hot är att agera tillsammans med andra länder genom Nato.

Mer stöd väntas

Tyskland har också erbjudit Belgien stöd med antidrönarmått, efter att fler farkoster nyligen orsakat stora flygstörningar i bland annat Sverige, Norge och Danmark.

Kremlin har förnekat inblandning, men spänningarna har ökat efter fler allvarliga intrång i Östeuropa, där ryska stridsflygplan och attackdrönare varit involverade.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Nytt besked till volvoägare – gäller från februari

2025 11 09

Volvo ger kunder möjligheten att spara pengar.

Volvo tar ett oväntat steg för att locka fler svenskar till elbilar.

Biljätten erbjuder ett års gratis hemmaladdning vid köp eller leasing av en elbil från och med nästa år, rapporterar Autoweek.

Samarbete med Vattenfall

Initiativet sker i samarbete med energibolaget Vattenfall och startar i februari 2026.

Programmet omfattar upp till motsvarande 2 500 mils laddning under det första året.

– Vi lyssnar på våra kunder och vill skapa mervärde för dem. Genom att erbjuda fri laddning hoppas vi kunna bidra till en smartare och grönare framtid, säger Alejandro Castro Pérez, vice vd för energilösningar på Volvo Cars.

LÄS MER: Kinas elbilar gör succé – i Brasilien

Gäller nya köp

Erbjudandet gäller alla privatkunder, oavsett om de köper eller leasar en ny elbil, och under förutsättning att kunden är eller blir elhandelskund hos Vattenfall med ett valfritt elavtal för hemmet.

Kunderna får upp till 5 150 kWh, vilket motsvarar ungefär 2 500 mils laddning med fossilfri el under ett helt år.

Laddningen hanteras via Volvo Cars-appen och elkostnaden kommer att beräknas och dras av från den månatliga Vattenfallräkningen.

Volvo och Vattenfall har tidigare samarbetat, bland annat vid lanseringen av V60 Plug-in Hybrid 2012 och i arbetet med att förse Volvos anläggning i Torslanda med fossilfri el.

Ny modell på väg

Volvo har i dag fem helt eldrivna modeller på vägarna och en ny modell, EX60 kommer att lanseras i januari 2026. 

– Vi välkomnar varmt det här initiativet från Volvo Cars för att driva på en framtid där alla kan välja fossilfria sätt att resa. Genom att Volvo erbjuder kostnadsfri hemladdning vid köpet av en ny elbil, kan övergången till eldrivet bli både enklare och mer tillgänglig, säger Branislav Slavic, chef för Customers & Solutions på Vattenfall.

Det nya laddprogrammet ses som en strategisk satsning i konkurrensen med både kinesiska och europeiska tillverkare som pressar priserna på elbilar.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: A Cai

Text: Redaktionen