UKRAINA: Utfärdar larm om massdöd – “Förstör ekosystem”

2023 10 31

Forskare larmar nu om en ekologisk katastrof i Ukraina.

Rysslands anfallskrig i Ukraina fortsätter att skapa enorm förödelse i landet.

Attackerna, som har pågått i drygt ett och ett halvår år, har lett till enorma skador på infrastruktur i landet.

Även naturen har tagit stor skada, och nu larmar forskare om att Ryssland förstört hela ekosystem.

Det rapporterar TV4.

Samlar bevis

I samband med sprängningen av Kakhovka-dammen i juni spolades mängder av kemikalier från gödsel och döda fiskar ut i havet.

Ukraina har registrerat hundratals miljöbrott i samband med den ryska invasionen, vilket bland annat lett till massdöd bland delfiner och tumlare i Svarta havet.

– Vi samlar så många bevis vi kan. De har förstört alla slags ekosystem, på marken, i vattnet och i skogen, säger forskaren Pavel Goldin till TV4.

Utreder omfattningen

Ukrainska forskare och biologer arbetar kontinuerligt med att utreda omfattningen av de miljöskador som Ryssland har orsakat i Ukraina.

Bland annat rör det sig om giftig rök, förorenade floder, förgiftad jord, träd reducerade till förkolnade stubbar och naturreservat fyllda med kratrar.

Landets miljödepartement har upprättat en linje där man kan ringa in om man upptäcker ryska miljöbrott, rapporterar The Guardian.

“Allting är förstört”

Fortsatta strider rasar i de östra och södra delarna av Ukraina.
Under den senaste tiden har Ryssland riktat enorma resurser mot staden Avdiivka, som numer beskrivs som ruiner.

– Allt är förstört, säger en ukrainsk soldat till CNN.

– I somras fanns det förhoppningar om att vi skulle komma tillbaka. Det hade ännu inte skett någon större förstörelse. Nu är det en oåterkallelig process. Staden är en ruin.

15 bomber om dagen

Ryssland har skickat många trupper till staden för att försöka omringa den, vilket sätter de ukrainska styrkorna under intensiv press.

– De flesta som finns kvar i staden är äldre, mestadels män. De stannade för att de inte ville lämna sina hem. Nu är läget dystert. Bara så du förstår släpps 10-15 bomber varje dag.

Foto: Tengyart

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen