UKRAINA: Supervapen från Danmark har anlänt

2022 05 28

Ukraina har nu erhållit mycket kraftfulla vapen från Danmark.

Nu har president Zelensky och Ukrainas Väpnade Styrkor anledning att glädjas över att ett mycket viktigt tillskott i landets försvarsarsenal har blivit verklighet.

Ytterst slagkraftig missil

Tack vare ett beslut från Danmarks styrande politiker har nu kraftiga missiler från Danmarks försvarsmakt nått fram till Ukrainas soldater.

– Det handlar om en långtgående missil som kan orsaka stor skada [för fienden], rapporterar Danmarks Radio.

Det är så kallade Harpoonmissiler som Danmark har skickat till Ukrainas armé och experter framhåller att det är mycket kraftiga vapen.

– En ytterst slagkraftig missil, framhåller vapenexperter för DR.

Hyllas av Ukraina

Ukrainas försvarsminister Oleksiy Reznikov hyllar den danska vapenleveransen.

– Kustförsvaret i vårt land kommer att stärkas av Harpoonmissilerna och de kommer även att hanteras av utbildade ukrainska enheter, framhåller försvarsministern rapporterar Reuters.

Harpoonmissilerna är precis de vapen som Ukraina länge har hoppats på att få.

– Det har under lång tid stått högt på Ukrainas önskelista men har varit utom räckhåll fram tills nu, säger försvarsanalytikern Mads Korsager till DR.

Ska sänka ryska krigsfartyg

Harpoonmissilerna kan skjutas iväg flera hundra kilometer och är avsedda för att träffa ryska krigsskepp som är långt ute till havs i Svarta Havet.

Att återta herraväldet över Svarta Havet från den ryska diktaturen är viktigt för Ukraina både försvarsstrategiskt men även för landets ekonomi.

– Missilerna fungerar som så att de flyger ut till ett bestämt område där dess radar slås på och därefter finner de det skepp de skall jaga, säger den danska försvarsanalytikern.

– Missilerna detonerar först när de är en bra bit inne i fartyget vilket innebär att de har en stor effekt på målet.

Överst på Danmarks hylla

Danska försvaret har haft Harpoonmissilerna i sin arsenal sedan 1970-talet och de har utvecklats i nya varianter.

Men det är inga missiler som danskarna har ett stort antal av.

– Man är inne på översta hyllan och ger bort några av de finare exemplaren i Danmarks försvarförråd till det Ukrainska försvaret, säger försvarsanalytikern.

Även amerikanska vapen

De danska missilerna kan även skickas iväg från land och Ukraina har nu även mottagit nya amerikanska vapen.

– Det är ingen hemlighet att vi donerar vapen till Ukraina och det samordnar vi även med bland annat USA och Ukraina, säger Danmarks försvarsminister Morten Bødskov (S).

Foto: Royal Australian Navy

Text: Redaktionen 


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 07

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen